O dôchodkovej budúcnosti rozhodujú mladí už po skončení školy
- 10:02 08.08.2017
- Bratislava

Uplynulý školský rok priniesol takmer 56.000 absolventov vysokých škôl, z toho už vyše 35.000 nastúpilo do práce. Stredoškolákov absolvovalo vyše 55.000.
Vstupom na trh práce uzatvoria mladí ľudia svoj najdlhší vzťah v živote – vzťah s dôchodkovým systémom.
„Mladí ľudia po vstupe na trh práce prirodzene riešia iné problémy, ako je dôchodok. Neuvedomujú si však, že sa náš dôchodkový systém zmenil a už dávno neplatí, že o dôchodok sa treba zaujímať pár rokov pred odchodom z trhu práce,“ upozorňuje Ján Šebo, výskumný pracovník Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.
Slovenský dôchodkový systém je však už modernejší a práve preto vyžaduje, aby si mladý človek okamžite pri vstupe na trh práce nastavil svoje dôchodkové sporenie. Znamená to aj vstúpiť do druhého piliera a zvoliť si agresívnu sporivú stratégiu, ktorá má potenciál priniesť mu adekvátny dôchodok.
Do druhého piliera môžu vstúpiť ľudia do 35 rokov, avšak potom si už sporia na svojom osobnom dôchodkovom účte povinne. Od zavedenia dobrovoľného vstupu do 2. piliera v roku 2008 vstúpilo do tohto systému iba 30 % mladých ľudí prichádzajúcich na trh práce. Prvý a druhý pilier tvoria spolu základný systém dôchodkového zabezpečenia na Slovensku.
Faktom je, že mladí ľudia sa o sporenie na dôchodok začnú zaujímať až keď sa im narodí dieťa, alebo si založia rodinu. Tým však strácajú niekedy aj desať rokov sporenia. „Odloženie sporenia o jeden rok znamená zníženie budúceho dôchodku o tri percentá,“ varuje Šebo. Vzhľadom na negatívny demografický vývoj sa sporenie na dôchodok stáva nevyhnutnosťou. Starobné dôchodkové sporenie je dlhodobé a viac ako pri iných finančných produktoch platí, že čas sú peniaze. Efekt zloženého úročenia a tzv. úrok z úroku spôsobia, že pri odchode do dôchodku má sporiteľ za celé obdobie sporenia na úrokoch nasporený niekoľkonásobok v porovnaní s celkovou sumou vložených príspevkov.
„Ak vstúpi 18-ročný mladík do 2. piliera a jeho úspory sa zhodnotia 5 % p.a., pri odchode do dôchodku bude mať akumulovaný objem úrokov v sume vyše štvornásobku zaplatených príspevkov. Táto suma je priamo úmerná výške zhodnotenia vo fonde, čo jednoznačne nabáda na využitie potenciálu negarantovaných dôchodkových fondov. Preto odporúčame všetkým mladým, aby vstúpili do druhého piliera čo najskôr a sporili si v negarantovaných dôchodkových fondoch,“ radí Marián Kopecký, predseda Predstavenstva Allianz SDSS.

Grendel: Vláda sa tvári, že konsoliduje, ale rieši len seba
Uviedol to poslanec parlamentu Gábor Grendel v reakcii na nedeľné vyjadrenia premiéra Roberta Fica.

Premiér chce o transakčnej dani hovoriť na koaličnej rade koncom týždňa
O téme transakčnej dane by sa mali koaliční lídri rozprávať na koaličnej rade, ktorú plánuje premiér Robert Fico zvolať koncom nasledujúceho týždňa.

Trumpove clá spôsobujú problémy firmám v USA, ktoré sú závislé od výroby v Číne
Obchodný spor amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou spôsobil zmätky vo firmách v USA, ktoré sa spoliehajú na čínsku výrobu.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.