• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.5.2025Meniny má Galina
12°Bratislava

Eurobarometer: Európania sú stále optimisti ohľadom budúcnosti EÚ

  • 14:08 02.08.2017
  • Brusel
Eurobarometer: Európania sú stále optimisti ohľadom budúcnosti EÚ

Rok po referende o brexite v Spojenom kráľovstve má čoraz viac ľudí v EÚ optimistický pohľad na budúcnosť Európskej únie a najviac sa obávajú terorizmu a rizík spojených s migráciou.

Uviedla to dnes Európska komisia (EK) s odvolaním sa na najnovší prieskum Eurobarometra.

Prieskum naznačil, že počet Európanov, ktorí optimisticky vnímajú aj stav svojho národného hospodárstva, sa blíži k väčšine. Dôvera v EÚ dosiahla zatiaľ najvyššiu úroveň od roku 2010 a aj podpora eura je väčšia ako kedykoľvek od roku 2004.

Optimistický pohľad na budúcnosť EÚ má 56 percent Európanov, čo je nárast o šesť percentuálnych bodov v porovnaní s jeseňou 2016. Najoptimistickejší sú Francúzi (55 percent), Dáni (70 percent) a Portugalci (64 percent).

Dôvera v EÚ je naďalej na vzostupe a dosahuje 42 percent (v porovnaní s 36 percentami na jeseň 2016 a 32 percentami na jeseň 2015). Najväčší nárast dôvery je vo Francúzsku (41 percent), v Dánsku (56 percent) a v Estónsku (55 percent). Celkovo 40 percent Európanov vníma EÚ pozitívne (nárast o päť percentuálnych bodov od jesene 2016) a počet respondentov, ktorí majú pozitívny pohľad na EÚ, sa zvýšil v 24 z 28 členských štátov; najviac vo Francúzsku (40 percent), v Dánsku (42 percent) a v Luxembursku (57 percent). Až 68 percent Európanov sa cíti byť občanmi EÚ, čo je zatiaľ najvyššia úroveň.

Podobne ako v dvoch predchádzajúcich prieskumoch na jar a na jeseň 2016 sa úroveň dôvery v národné parlamenty a vlády takisto zvýšila na 36 až 37 percent, ale zostala pod úrovňou dôvery v EÚ.

Napriek tomu, že medzi členskými štátmi sú veľké rozdiely, pozitívne vnímanie situácie v národných hospodárstvach sa posilnilo v 22 členských štátoch, najmä vo Fínsku (59 percent), v Portugalsku (33 percent), Belgicku (60 percent) a Maďarsku (41 percent).

V 19-člennej eurozóne takmer tri štvrtiny respondentov podporujú jednotnú menu (73 percent), čo je najvyšší počet bodov dosiahnutý od jesene 2004. V šiestich krajinách eurozóny - Slovensko, Nemecko, Estónsko, Írsko, Slovinsko a Luxembursko - má euro vyše 80-percentnú podporu obyvateľov.

V odpovediach na otázky týkajúce sa výziev, ktorým EÚ v súčasnosti čelí, občania Únie najčastejšie uviedli terorizmus (44 percent). Na druhom mieste sa ocitla migrácia (38 percent), nasleduje hospodárska situácia (18 percent), stav verejných financií členských štátov (17 percent) a nezamestnanosť (15 percent).

Terorizmus vnímajú ako najväčšiu obavu občania 21 členských štátov. Terorizmus a migrácia sa uvádzajú ako hlavné výzvy vo všetkých krajinách s výnimkou Portugalska a Švédska.

Na vnútroštátnej úrovni sa za hlavné problémy naďalej považujú nezamestnanosť (29 percent) a prisťahovalectvo (22 percent), v oboch prípadoch však s klesajúcou hodnotou.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Španielsko s Portugalskom vyšetria spoločne príčiny rozsiahleho výpadku prúdu

Španielsko s Portugalskom vyšetria spoločne príčiny rozsiahleho výpadku prúdu

VČERA - 22:02Zahraničné

Španielsko a Portugalsko zriadili v piatok spoločný výbor na zistenie príčiny rozsiahleho výpadku elektrickej energie, ktorý v pondelok ochromil Pyrenejský polostrov.

Tragická smrť známej speváčky: Preslávil ju hit z 90. rokov

Tragická smrť známej speváčky: Preslávil ju hit z 90. rokov

VČERA - 21:08Zahraničné

Speváčka zomrela pri požiari domu.

Trump chce v USA oslavy výročí konca oboch svetových vojen, tieto dni premenuje

Trump chce v USA oslavy výročí konca oboch svetových vojen, tieto dni premenuje

VČERA - 20:36Zahraničné

Americký prezident Donald Trump chce v USA zaviesť oslavy konca oboch svetových vojen.

Irán po varovaniach od Trumpa tvrdí, že americké sankcie nezmenia jeho politiku

Irán po varovaniach od Trumpa tvrdí, že americké sankcie nezmenia jeho politiku

VČERA - 18:12Zahraničné

Iránske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že sankcie na obchodných partnerov Teheránu zo strany Spojených štátov neovplyvnia politiku Iránu.