• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.5.2025Meniny má Žigmund
27°Bratislava

Republikáni v Senáte opäť nepresadili zrušenie Obamacare

  • 6:38 27.07.2017
  • Washington
Republikáni v Senáte opäť nepresadili zrušenie Obamacare

Americký Senát odmietol v stredu republikánsky návrh, ktorý by zrušil zdravotnícku reformu bývalého prezidenta Baracka Obamu.

Proti návrhu sa postavili nielen všetci demokrati, ale aj sedem republikánov, informovala agentúra AP.

Za návrh hlasovalo 45 senátorov, proti 55. Republikáni majú v Senáte tesnú väčšinu (52:48).

Podľa spravodajskej stanice BBC senátori teraz zvažujú odľahčenú verziu návrhu, z ktorého by vypustili niektoré z kontroverznejších častí.

Ako pripomenula AP, v utorok republikáni v Senáte tesne schválili začatie debaty o návrhu zákona, ktorý by zrušil tzv. Obamacare. V následnom hlasovaní sa k návrhu kladne vyjadrilo 43 senátorov, proti bolo deväť republikánov a všetci demokrati.

Niektorí analytici upozornili, že nový návrh na zmenu systému zdravotného poistenia by do roku 2026 pripravil o zdravotné poistenie 22 miliónov Američanov. Návrh ráta aj s menšími škrtmi v programe Medicaid, ktorý je určený pre sociálne slabších, a tiež so zrušením dane pre Američanov s vysokými príjmami, z ktorej federálna pokladňa časť programu Medicaid financovala.

Čiastočné alebo úplné zrušenie Obamacare je jedným z hlavných Trumpových volebných sľubov.

Zdroj: Info.sk, Zdroj: TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Metsolová: Slobodné médiá sú štítom demokracie, EP ich bude vždy brániť

Metsolová: Slobodné médiá sú štítom demokracie, EP ich bude vždy brániť

DNES - 16:12Zahraničné

Predstavitelia Európskeho parlamentu pri príležitosti sobotného Svetového dňa slobody tlače zdôraznili nevyhnutnosť nezávislej žurnalistiky pre fungovanie demokracie.

Vedenie AfD: Označenie našej strany za extrémistickú je ranou pre demokraciu

Vedenie AfD: Označenie našej strany za extrémistickú je ranou pre demokraciu

DNES - 14:07Zahraničné

Vedenie nemeckej protiimigračnej strany AfD v piatok kritizovalo rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky, ktorá označila túto stranu za pravicovo-extrémistickú organizáciu.

DPC udelila TikToku pokutu 530 miliónov eur

DPC udelila TikToku pokutu 530 miliónov eur

DNES - 13:34Zahraničné

Írska Komisia pre ochranu údajov v mene EÚ v piatok spoločnosti TikTok udelila pokutu 530 miliónov eur pre porušenie pravidiel ochrany osobných údajov európskych používateľov.

Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža

Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža

DNES - 9:53Zahraničné

Vo Vatikáne v piatok pokračujú prípravy na nadchádzajúce konkláve, na ktorom kardináli zvolia nástupcu zosnulého pápeža Františka.

Americký viceprezident: Vojna na Ukrajine sa v dohľadnom čase neskončí

Americký viceprezident: Vojna na Ukrajine sa v dohľadnom čase neskončí

DNES - 9:48Zahraničné

Americký viceprezident J. D. Vance v rozhovore pre televíziu Fox News zverejnenom v piatok vyhlásil, že vojna na Ukrajine „sa v dohľadnom čase neskončí“.