Trump prisľúbil Libanonu pomoc s utečencami. Vyhlásil: "Nie som Asadov fanúšik"
- 6:15 26.07.2017
- Washington

Prezident USA Donald Trump ocenil v utorok libanonského premiéra Saada Harírího a jeho krajinu za to, že poskytujú útočisko sýrskym utečencov, a prisľúbil pokračovanie americkej pomoci.
„Chcem poďakovať premiérovi a libanonskému ľudu za poskytovanie útočiska tým, ktorí sú obeťami Islamského štátu, Asadovho režimu a ich podporovateľov a sponzorov. Zaväzujem sa, že naša pomoc Libanonu bude pokračovať,“ povedal Trump po boku s Harírím na tlačovej konferencii vo Washingtone.
Obaja lídri viedli v Bielom dome rozhovory o boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), o sýrskej utečeneckej kríze, americkej vojenskej podpore pre Libanon a ekonomických reformách v tejto blízkovýchodnej krajine.
Trump, ktorý sa snaží zastaviť prijímanie sýrskych utečencov do Spojených štátov a takisto chce obmedziť americké programy zahraničnej pomoci, zdôraznil, že je dôležité pomáhať ľuďom blízko ich domova. Dodal, že USA budú pokračovať v poskytovaní humanitárnej podpory v Libanone.
„Náš prístup - teda poskytovanie humanitárnej pomoci vyhnaným sýrskym občanom čo najbližšie k ich vlasti - je najlepší spôsob, ako pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí,“ povedal Trump.
Harírí poukázal na ťažkú úlohu, ktorú musí jeho krajina zvládať, keďže hostí okolo 1,5 milióna Sýrčanov vyhnaných z vlasti konfliktom.
Snaha USA poraziť Islamský štát pomôže aj utečeneckej kríze, uviedol Trump. A upozornil na „ohromné úspechy“ dosiahnuté od jeho nástupu do prezidentského úradu.
Na otázku novinára, aký má Trump názor na sýrskeho prezidenta Bašára Asada, americký líder odpovedal: „Nie som Asadov fanúšik.“ A pripomenul americký aprílový raketový útok na sýrsku leteckú základňu, ktorý bol reakciou na použitie chemických zbraní proti civilistom.

Vedenie AfD: Označenie našej strany za extrémistickú je ranou pre demokraciu
Vedenie nemeckej protiimigračnej strany AfD v piatok kritizovalo rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky, ktorá označila túto stranu za pravicovo-extrémistickú organizáciu.

DPC udelila TikToku pokutu 530 miliónov eur
Írska Komisia pre ochranu údajov v mene EÚ v piatok spoločnosti TikTok udelila pokutu 530 miliónov eur pre porušenie pravidiel ochrany osobných údajov európskych používateľov.

Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža
Vo Vatikáne v piatok pokračujú prípravy na nadchádzajúce konkláve, na ktorom kardináli zvolia nástupcu zosnulého pápeža Františka.

Americký viceprezident: Vojna na Ukrajine sa v dohľadnom čase neskončí
Americký viceprezident J. D. Vance v rozhovore pre televíziu Fox News zverejnenom v piatok vyhlásil, že vojna na Ukrajine „sa v dohľadnom čase neskončí“.

V Mississippi stanovili dátum popravy muža, ktorý je v cele smrti od roku 1976
V Mississippi popravia väzňa Richarda Geralda Jordana, ktorého na trest smrti odsúdili ešte v roku 1976 za únos a vraždu jednej ženy, rozhodol tamojší najvyšší súd.