• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 22.5.2025Meniny má Júlia, Juliana
19°Bratislava

RAVASZ: Maďarsky hovoriaci Rómovia udržujú tradície, tešme sa z nich

  • 16:57 22.07.2017
  • Bratislava
RAVASZ: Maďarsky hovoriaci Rómovia udržujú tradície, tešme sa z nich

Treba sa tešiť z maďarsky hovoriacich Rómov, poukazuje Ábel Ravasz, podpredseda koaličného Mosta-Híd a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.

Nepáči sa mu postoj maďarského ministra pre ľudské zdroje Zoltána Baloga, ktorý povedal, že maďarské komunity a vláda sa zatiaľ nerozhodli, „či sú po maďarsky hovoriaci Rómovia príťažou alebo prínosom“.

V mnohých prípadoch sa potvrdilo, že udržať maďarské komunity žijúce za hranicami Maďarska by bolo bez týchto Rómov ešte ťažšie, pretože i oni dbajú na tradičnú kultúru,“ povedal Ravasz. Tvrdí, že on sám venuje dostatočnú pozornosť tomu, aby maďarsky hovoriaci Rómovia dostali na Slovensku patričnú podporu - napríklad cez stavanie škôl a škôlok či vytváranie pracovných miest.

V mnohých prípadoch, napríklad na Gemeri, sa maďarské školy zachovali len kvôli rómskym žiakom. Oni sú tí, vďaka ktorým sa vo viacerých obciach zachovali aj jazykové práva maďarskej menšiny,“ uviedol Ravasz. Upozorňuje, že i samotní Rómovia majú záujem spolupodieľať sa na zlepšení životných podmienok v ich bydlisku.

Mali by sme hovoriť o týchto záležitostiach a nekopať nezmyselné priekopy medzi maďarsky hovoriacimi ľuďmi svetlejšej a tmavšej pokožky,“ dodal.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS: Premiér a Hlas spoločne útočia na demokraciu na Slovensku

SaS: Premiér a Hlas spoločne útočia na demokraciu na Slovensku

DNES - 17:21Domáce

Snahy premiéra a strany Hlas-SD sa podľa Branislava Gröhlinga podobajú na autoritárske praktiky.

Šimkovičová odvolala riaditeľa Slovenského literárneho centra

Šimkovičová odvolala riaditeľa Slovenského literárneho centra

DNES - 17:13Domáce

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová vo štvrtok odvolala Gustáva Murína z funkcie povereného generálneho riaditeľa Slovenského literárneho centra.

Remišová: Návrhy ministerstva vnútra favorizujú strany, ktoré si „vedia zarobiť vlastnou hlavou“

Remišová: Návrhy ministerstva vnútra favorizujú strany, ktoré si „vedia zarobiť vlastnou hlavou“

DNES - 16:45Domáce

Podľa opozičných poslancov návrh ministerstva vnútra môže znamenať koniec jednej z mimoparlamentných strán.

Pozor, v tomto okrese úradujú podvodníci!

Pozor, v tomto okrese úradujú podvodníci!

DNES - 15:52Domáce

Podvodníci sa spoliehajú na niekoľko legiend, dôležité je overiť si identitu.

PS vyzýva ministra Šaška, aby našiel peniaze na nové, inovatívne lieky

PS vyzýva ministra Šaška, aby našiel peniaze na nové, inovatívne lieky

DNES - 15:50Domáce

Opozičné Progresívne Slovensko vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška, aby našiel peniaze na inovatívne lieky.