Tradičné žalostné spevy zanikajú, Rómovia ich nahrádzajú slaďákmi

Rómske Phurikane giľa – starodávne piesne alebo Čorikane giľa – piesne o chudobe rozprávajú o bolestiach, trápení či prehreškoch z minulosti.
Tento starodávny žáner sa v súčasnosti z rómskych osád vytráca, hovorí Jana Belišová z Ústavu hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorá sa už takmer 20 rokov venuje výskumu žalostných spevov.
„Jedna stará žena z Varhaňoviec nám spievala o udalostiach z obdobia vojny. Mama ju poslala v zime, v snehu po vodu k lesnej studničke, ona si cestou zlomila nohu a opisovala svoj smútok, strach a bolesť. Piesne Phurikane giľa zvyčajne začínajú niekoľkými recitatívnymi rýchlejšími tónmi a potom sa oprú do jedného alebo viacerých dlhých ťahavých tónov,“ priblížila Belišová.
Cieľom jej výskumu Phurikane giľa pred 15 rokmi bolo zachrániť zanikajúci žáner, nahrať čo najviac piesní a sprístupniť ich verejnosti. Po objavení jeho silného prepojenia so životnými príbehmi sa vrátila k téme spolu s dokumentaristom Marekom Šulíkom vo videoprojekte, ktorý prinesie 25 príbehov.
„Tento žáner zaniká, ale princíp spojenia piesne a ťažkých udalostí v živote, ten ostáva a čiastočne sa prenáša na mladšie generácie aj na iné piesňové žánre, na modernejšie piesne. Rómovia ich nazývajú slaďáky. Ide o žáner, ktorý je silno ovplyvnený populárnou hudbou, je hudobne oveľa pestrejší, ale texty sú podobné tým starodávnym, žalostným,“ povedala Belišová.
V komunitách so silnou pódiovou kultúrou, majú muzikanti vystupujúci pred publikom v repertoári aj niekoľko žalostných piesní. Podľa odborníčky sa ich zopár v takejto podobe zachová aj do budúcna, ale už nebudú slúžiť ako emocionálna katarzia v ťažkých životných situáciách.
Odborníčka počas výskumu nazbierala veľké množstvo materiálu, zvukových aj audiovizuálnych nahrávok. Vytvoriť z nich archív by podľa nej bola doživotná úloha. „V závere projektu sa však snažím vydať podstatnú časť materiálu v takej forme a podobe, aby bola prístupná nielen odbornej, ale aj širokej verejnosti,“ dodala Belišová.
Okrem Slovenska sa rómske žalostné piesne dajú dodnes nájsť v Rumunsku, Rusku a v niektorých častiach Maďarska či Poľska.

Hranice Slovenska s Maďarskom a Rakúskom budú opäť prejazdné bez kontrol
Od utorkovej polnoci budú hraničné priechody SR s Maďarskom a Rakúskom opäť prejazdné bez kontrol v súvislosti s prijatými opatreniami na zamedzenie šírenia ochorenia slintačky a krívačky.

Šutaj Eštok: Od polnoci sa zrušia kontroly na hraniciach v súvislosti so SLAK
Kontroly na všetkých hraničných priechodoch s Maďarskom, Rakúskom a Českom budú v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky zrušené od utorkovej polnoci.

Najvyšší súd v prípade vraždy Kuciaka zrušil rozsudok ŠTS
Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka voči obžalovaným Marianovi K. a spol.

Polícia zasahovala proti neonacistickej skupine, toto tvrdí minister
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil zásah bratislavských krajských policajtov proti neonacistickej skupine Valhalla.

V škole napadli pedagóga, na mieste zasahovala polícia
Pedagóga fyzicky a verbálne napadli, došlo aj k vyhrážkam.