• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.5.2025Meniny má Žigmund
18°Bratislava

ŽITŇANSKÁ: Spôsob voľby riaditeľa RTVS nepomohol dôveryhodnosti politiky

  • 14:38 21.06.2017
  • Bratislava
ŽITŇANSKÁ: Spôsob voľby riaditeľa RTVS nepomohol dôveryhodnosti politiky

Okolnosti voľby generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) v parlamente nepomohli dôveryhodnosti politiky ani dôveryhodnosti verejnoprávnej inštitúcie.

Po zasadnutí vlády to dnes uviedla ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka vládnej strany Most-Híd Lucia Žitňanská.

V druhom kole tajnej voľby v utorok (20.6.) v parlamente uspel Jaroslav Rezník, a to aj vďaka hlasom poslancov Mostu-Híd, ktorý najprv odmietal tohto kandidáta. Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), ktorý preferoval súčasného riaditeľa RTVS Václava Miku, to dnes komentoval s tým, že politické záujmy prevážili nad odbornými argumentmi a nad službou verejnosti.

Ten spôsob voľby podľa mňa určite nepomohol ani dôveryhodnosti politiky, ani dôveryhodnosti inštitúcie verejnoprávnej a v konečnom dôsledku v prvom kroku asi nepomáha ani novozvolenému riaditeľovi,“ uviedla na margo voľby Žitňanská.

Minister kultúry dnes predstavil návrh na zmenu voľby riaditeľa RTVS. Chce, aby namiesto parlamentu vyberal šéfa RTVS 15-členný zbor voliteľov zložený z odborníkov. Práve teraz vidí vhodný čas na zmenu pravidiel, ktoré podľa neho politicky účelovo nastavila v roku 2011 vláda Ivety Radičovej. Nový model z jeho pohľadu zaručí väčšiu politickú nezávislosť riaditeľa RTVS a jeho silný mandát od verejnosti.

Neviem, či je to teraz aktuálna téma,“ reagovala na návrh Maďariča Žitňanská. „Sme práve po voľbách. Mám pocit, že najbližšie to bude aktuálne, až po parlamentných voľbách,“ vysvetlila.

V každom prípade je to aj o politickej kultúre. Nie som si istá, že keď sa politici schovajú za kvázi odborné grémium, tak to automaticky znamená, že sa zbavia ochoty vplývať na to, kto bude riaditeľ RTVS,“ mieni Žitňanská.

Novým generálnym riaditeľom RTVS bude od augusta Jaroslav Rezník. Rozhodli o tom v utorok (20.6.) v druhom kole tajnej voľby poslanci Národnej rady SR. Od členov snemovne získal šéf TASR v tajnej voľbe 95 hlasov. Rezník nahradí vo funkcii Václava Miku. Miku volilo v tajnej voľbe 50 poslancov. Hlasovalo spolu 147 zákonodarcov. Generálny riaditeľ sa volí na päť rokov.

Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ vydal varovanie pre celé územie Slovenska

SHMÚ vydal varovanie pre celé územie Slovenska

DNES - 19:41Domáce

Pre celé územie Slovenska platí výstraha, dotkne sa počasia v sobotu.

Aké bude počasie cez víkend? Pripraviť sa treba aj na búrky

Aké bude počasie cez víkend? Pripraviť sa treba aj na búrky

DNES - 17:36Domáce

Meteorológovia očakávajú na Slovensku prvý letný deň, objaviť sa však môžu aj búrky.

Požiar vozidla v garáži: Majiteľa prevážali do nemocnice

Požiar vozidla v garáži: Majiteľa prevážali do nemocnice

DNES - 16:15Domáce

V garáži došlo k požiaru vozidla, majiteľa previezli do nemocnice.

Muž pri konflikte strčil do dôchodcu, ten v nemocnici zomrel

Muž pri konflikte strčil do dôchodcu, ten v nemocnici zomrel

DNES - 14:58Domáce

Polícia pátra po neznámom útočníkovi.