Počas horúčav netreba zabúdať na pravidelný pitný režim

Počas tohtotýždňovej vlny horúčav, ktorá zasiahla Slovensko, hrozí rad rizík, od dehydratácie, bolestí hlavy až po kolaps.
Ľudia by preto nemali zanedbať pitný režim, vhodné je vzdušné oblečenie.
„Denne by sme mali vypiť aspoň dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov telesnej hmotnosti,“ hovorí gastroenterológ a odborník na výživu Peter Minárik. Dospelé ženy by tak mali denne prijať približne dva litre, muži asi 2,5 litra a deti približne liter tekutín. Ideálna je voda, prípadne minerálka, nesladený čaj či riedené ovocné šťavy. Piť treba, aj keď človek necíti smäd.
Oblečenie počas leta by malo byť svetlých farieb, z prírodných materiálov, voľného strihu. Syntetické materiály zadržiavajú pot. Na ochranu pred úpalom treba používať pokrývku hlavy, pripomína Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).
Rozumne sa schladiť možno správnym nastavením klimatizácie, rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím by nemal byť vyšší ako päť maximálne sedem stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt spôsobujú tzv. teplotný šok. Doma je dôležité pravidelné vetranie, ventilátory by nemali byť nasmerované priamo na telo.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ
Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý
Sviatok práce, ktorý sa oslavuje 1. mája, je „mimoriadne vážny a dôležitý“ štátny sviatok.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

Hnutie Slovensko: Právo veta v EÚ je kľúčové, no nesmie viesť k neflexibilite
Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

ŠÚKL: Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B či detská obrna
Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.