Slovensko zavádza citlivé a zraniteľné oblasti z pohľadu ochrany vôd
- 7:42 21.06.2017
- Bratislava

Slovensko bude mať citlivé a zraniteľné oblasti z pohľadu ochrany vôd.
Povinnosť vyplýva z európskej legislatívy, ministerstvo životného prostredia preto pripravilo návrh nariadenia, ktoré ich zavádza. Vláda ho bude schvaľovať na svojom dnešnom zasadnutí.
Do zoznamu zraniteľných oblastí má byť zaradených 1344 obcí, čo znamená, že sa tam majú dôsledne uplatňovať požiadavky európskej smernice o ochrane vôd pred znečistením dusičnanmi z poľnohospodárskych zdrojov. Poľnohospodári tam tak budú musieť dodržiavať prísnejší režim.
Na programe zasadnutia ministrov je aj novela o omamných a psychotropných látkach, ktorú predkladá ministerstvo zdravotníctva. Navrhuje, aby odborníci dostali na posúdenie látok, ktoré môžu byť novými drogami, viac času. Lehota sa má predĺžiť z troch na šesť rokov. Účinnosť legislatívnej zmeny má byť v prípade súhlasného stanoviska vlády, parlamentu a prezidenta od novembra tohto roku.
Známe už je, koľko Slovensko vynaloží na prípravu a zabezpečenie predsedníctva krajiny v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (SK OBSE). Zo štátneho rozpočtu pôjde na tento účel celkom 5,75 milióna eur. Rozpočet dnes bude schvaľovať vláda.
Rozpočet je časovo obmedzený na roky 2017 a 2018, nakoľko podľa ministerstva zahraničných vecí nie je možné v tomto štádiu príprav podrobne spracovať presnú kalkuláciu výdavkov na roky 2019 a 2020. V súčasnosti totiž nie sú dostatočne známe všetky informácie determinujúce výšku rozpočtu SK OBSE.
Zvýšenie transparentnosti a efektívnosti vynakladania verejných financií je účelom Rámca na hodnotenie verejných investičných projektov v SR, ktorý na dnešné rokovanie vlády predkladá podpredseda vlády Peter Pellegrini a minister financií Peter Kažimír (obaja Smer-SD).
Aplikáciou týchto pravidiel v praxi má vzniknúť povinnosť predkladať všetky významné investičné projekty ministerstvu financií na posúdenie ekonomickej analýzy projektu a úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu na posúdenie súladu projektu so stratégiami štátu.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve
Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.