• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
16°Bratislava

Slovenské cesty si vyžiadali tento rok najmenej obetí

  • 16:16 11.07.2013
  • BRATISLAVA
Slovenské cesty si vyžiadali tento rok najmenej obetí

Polícia v prvom polroku tohto roku eviduje 6 420 dopravných nehôd, čo je o 46 menej ako v rovnakom období vlaňajška.

O život prišlo 77 osôb, o 62 menej ako v porovnateľnom období predchádzajúceho roka.

Je to doposiaľ najnižší počet obetí, uviedla dnes hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová. Ťažké zranenia utrpelo 445 osôb, čo je o 71 menej ako vlani.

Ľahké zranenia utrpelo 2 339 osôb, čo predstavuje nárast o deväť zranených oproti roku 2012. Alkohol figuroval pri 732 nehodách, pred rokom to bolo o 94 prípadov viac.
Najviac nešťastí sa stalo v piatok

Za prvých šesť mesiacov tohto roka zavinili vodiči motorových vozidiel 5 562 dopravných nehôd, pri ktorých prišlo o život 63 osôb. Požitie alkoholu zistili v 643 prípadoch. Cyklisti zavinili 136 nehôd, o život prišli traja ľudia a u 29 cyklistov bol zistený alkohol. Chodci zavinili 232 nehôd, pri ktorých zahynuli deviati a alkohol bol zaznamenaný pri 52 dopravných nehodách, pri ktorých nikto nezomrel. Motorkári zavinili 93 nehôd, o život prišli dvaja z nich a alkohol bol zistený pri deviatich nehodách.

Najviac nehôd sa stalo v piatok - 1 072, vo štvrtok - 1 011 a najmenej nehôd polícia zaznamenala v nedeľu - 726. Polícia eviduje 65 nehôd na železničných priecestiach, zomreli pri nich dve osoby a v 11 prípadoch figuroval aj alkohol.
Príčiny nehôd

Hlavnou príčinou nehôd zostáva naďalej porušenie povinností vodiča. Ide o 2 326 nehôd, pri ktorých zomrelo 15 osôb. Druhou najčastejšou príčinou je nedovolená rýchlosť jazdy - 1 174 nehôd, pri ktorých prišlo o život 26 ľudí. Najviac nehôd bolo na miestnych komunikáciách - 2 909, kde o život prišlo 16 osôb a na cestách I. triedy, kde vyhaslo až 33 životov. Ani jeden život si nevyžiadali nehody na diaľniciach a rýchlostných cestách.

Polícia do dopravno-bezpečnostných akcií zapája okrem dopravnej polície čoraz viac aj poriadkovú, železničnú, mýtnu i hraničnú políciu. V rámci zlepšenia dopravno-bezpečnostnej situácie polícia zameria svoju pozornosť aj na najzraniteľnejších účastníkov, a to chodcov, cyklistov či motorkárov, s cieľom ochrániť čo najviac životov. "U vodičov apelujeme na predvídavosť situácie, ktorá sa môže na cestách vyskytnúť, ako aj potrebu spomaliť najmä v miestach, kde je pravdepodobnosť zvýšeného výskytu chodcov, ako napríklad priechody pre chodcov, autobusové zastávky a podobne," dodala Baloghová.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia pátra po 13-ročnej Victórii, je nezvestná už niekoľko dní

Polícia pátra po 13-ročnej Victórii, je nezvestná už niekoľko dní

DNES - 14:37Domáce

Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 13-ročnom nezvestnom dievčati.

Šimkovičová: Odvolanie Špotáka z funkcie riaditeľa FPU bolo v súlade so zákonom

Šimkovičová: Odvolanie Špotáka z funkcie riaditeľa FPU bolo v súlade so zákonom

DNES - 14:19Domáce

Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásila ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Veronika Remišová: V čase, keď Európa oslavuje spoluprácu, premiér robí hanbu v Moskve

Veronika Remišová: V čase, keď Európa oslavuje spoluprácu, premiér robí hanbu v Moskve

DNES - 13:07Domáce

V čase, keď demokratická Európa oslavuje mier a spoluprácu, premiér Robert Fico (Smer-SD) robí hanbu v Moskve.

Bober: Zvolením za pápeža sa plány kardinála Prevosta navštíviť Slovensko zmenili

Bober: Zvolením za pápeža sa plány kardinála Prevosta navštíviť Slovensko zmenili

DNES - 12:44Domáce

Plány bývalého kardinála Roberta Francisa Prevosta navštíviť Slovensko v najbližších týždňoch sa jeho zvolením za pápeža zrejme zmenili.

Muž sa v obchodnom dome vyhrážal zamestnankyni

Muž sa v obchodnom dome vyhrážal zamestnankyni

DNES - 11:32Domáce

Polícia obvinila 44-ročného muža z prečinu nebezpečného vyhrážania. Muž sa v obchodnom dome v Handlovej vyhrážal zamestnankyni.