Nedostatok ľudí na českom trhu práce cíti aj RegioJet, klesá mu počet stevardiek
- 19:50 11.06.2017
- Praha

Nedostatok ľudí na českom pracovnom trhu začína pociťovať aj súkromný dopravca RegioJet.
Na službách palubného personálu postavil jeho majiteľ Radim Jančura svoj biznis, teraz mu ale stevardky odchádzajú.
Podľa hovorcu spoločnosti Aleša Ondrůja v máji a na začiatku júna chýbal palubný personál pri 1,8 % spojov. Výpadok služieb firma cestujúcim nekompenzuje, niektoré nové linky dokonca rovno spustila bez sprievodu stevardiek.
Nedostatok ľudí vysvetľuje RegioJet nízkou nezamestnanosťou a tým, že v súčasnosti rozširuje počty spojov a vlakov. „Dôvodom sú napríklad aj maturity a ďalšie skúšky,“ povedal Ondrůj. RegioJet pôvodne prijímal stevardky najmä medzi študentkami vysokých škôl, tento rok v zime sa však už zameral aj na študentov maturitných ročníkov.
Analytici sa domnievajú, že nezamestnanosť v Česku je natoľko nízka, že brzdí rozvoj firiem. V máji klesla už štvrtýkrát po sebe, a to na 4,1 %. Nadbytok voľných miest zároveň tlačí na podniky, aby zvyšovali mzdy. V minulom mesiaci počet neobsadených miest presiahol 174.000.
Podľa hlavného ekonóma Deloitte Davida Marka je pravdepodobné, že podiel nezamestnaných sa v ďalších mesiacoch zníži pod 4 %, smerom k zime by sa mal opäť mierne zvýšiť a na konci roka dosiahnuť zhruba súčasnú úroveň. Za celý rok by mala nezamestnanosť dosiahnuť 4,3 %, v minulom roku to bolo 5,5 %.
Podielom voľných miest k počtu nezamestnaných (vyše 56 %) sa podľa hlavného analytika UniCredit Bank zrejme Česko radí na druhé miesto na svete za Japonsko. Ako povedal, už dlhší čas prevládajú v súvislosti so štatistikami nezamestnanosti komentáre, že jej súčasná úroveň znamená skôr ekonomickú nevýhodu než výhodu. „Voľná pracovná sila jednoducho nie je a v dohľadnom čase ani nebude,“ dodal.

Opozícia: Smer škodí poľnohospodárom a ignoruje kľúčové problémy rezortu
Opoziční poslanci reagovali na utorkovú tlačovú konferenciu premiéra Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča.

PS: Zvýšenie príspevku na osobnú asistenciu o 19 centov na hodinu je výsmech
Osobným asistentom je podľa PS potrebné podať pomocnú ruku.

EÚ plánuje nový poplatok, dotkne sa objednávok spoza hraníc
Pre miliardy balíčkov zavedú paušálny poplatok.

Hrozí zrušenie 13. dôchodku? Premiér poslal odkaz zamestnávateľom
Premiér reagoval na návrh niektorých opatrení Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Alojz Hlina spochybnil plnenie úloh ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Opozičný poslanec Alojz Hlina zo strany Sloboda a Solidarita skritizoval utorkové vyjadrenia predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča .