• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 7.5.2025Meniny má Monika
13°Bratislava

Zomrel Mr. Europa, niekdajší šéf rakúskej diplomacie Alois Mock

  • 17:44 01.06.2017
  • Viedeň
Zomrel Mr. Europa, niekdajší šéf rakúskej diplomacie Alois Mock

Jeden z otcov rakúskeho členstva v Európskej únii, presvedčený Európan Alois Mock - Mr. Europa, ako sa mu hovorilo v radoch materskej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) - zomrel dnes vo veku 82 rokov po dlhej chorobe.

Rodák z dolnorakúskeho Euratsfeldu vyštudoval v roku 1957 právo na Viedenskej univerzite, aby si následne zvyšoval odbornú kvalifikáciu ešte v talianskej Bologni i v belgickom Bruseli. Už od študentských rokov sa angažoval v katolíckom zoskupení KaV Norica a ďalších spoločenských organizáciách. Pôsobil ako referent v rezorte školstva a neskôr v Úrade spolkového kancelára.

V roku 1966, keď sa v Rakúsku ujala moci vláda ľudovcov kancelára Josefa Klausa, sa stal Mock tajomníkom a šéfom kancelárovho kabinetu. V rokoch 1969-1970 bol najmladším rakúskym ministrom školstva, vedy a kultúry.

Po víťazstve sociálnych demokratov Bruna Kreiského vo voľbách v roku 1970 sa stal Mock poslancom ľudovcov a starostom rodného Euratsfeldu. V rokoch 1971-1979 stál na čele odborovej centrály ÖAAB, v rokoch 1978-1987 šéfoval poslaneckému klubu ľudovcov a v rokoch 1979-1989 bol aj rešpektovaným predsedom Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

Od roku 1979 do roku 1998 stál na čele Európskej demokratickej únie a v tejto funkcii navštívil v druhej polovici 90. rokov aj Slovensko, kde neváhal vyjadriť znepokojenie nad vnútropolitickým vývojom.

Zásadné spoločenské zmeny v Európe zažil Alois Mock ako šéf rakúskej diplomacie, vo funkcii, ktorú zastával v rokoch 1987-1995. Spolu s maďarským rezortným kolegom (a neskorším premiérom) Gyulom Hornom bol 27. júna 1989 pri prestrihnutí drôteného plotu na rakúsko-maďarskej štátnej hranici. Likvidácia častí hraníc rozdeľujúcich starý kontinent v období studenej vojny a následné otvorenie maďarsko-rakúskej štátnej hranice 11. septembra 1989 umožnilo mnohým občanom bývalej Nemeckej demokratickej republiky vycestovať z Maďarska na Západ. Celý tento proces prispel k rozpadu tzv. železnej opony a ukončeniu izolácie východoeurópskych štátov, v ktorých vládli až dovtedy štátostrany.

Mock sa výrazne zaslúžil aj o členstvo Rakúska v Európskej únii, pričom bol tým, kto 17. júla 1989 podal žiadosť alpskej republiky o prijatie do Európskeho spoločenstva, aby 1. marca 1994 uzavrel v Bruseli spoločne s vtedajšou štátnou tajomníčkou Brigitte Edererovou, zastupujúcou kancelára Franza Vranitzkého, prístupové rokovania s Bruselom. V následnom referende sa dve tretiny rakúskych občanov vyjadrili za vstup ich krajiny do EÚ.

Pre Mocka bola srdcovou záležitosťou humanitárna pomoc krajinám bývalej Juhoslávie v období, keď táto krajina v 90. rokoch minulého storočia prechádzala ťažkým obdobím novodobého vývoja. Osobne sa angažoval, aby došlo k čo najrýchlejšiemu uznaniu nezávislosti Chorvátska a Slovinska.

Muž, ktorý sa ešte v rokoch 1995-1999 vrátil ako poslanec do viedenského parlamentu, sa angažoval aj v rokovaniach s Talianskom o Južnom Tirolsku, viedol Svetovú konferenciu o ľudských právach OSN vo Viedni, v rámci ktorej sa napriek pretrvávajúcim odlišnostiam názorov podarilo potvrdiť princípy univerzality a nedeliteľnosti ľudských práv (1993).

Po rokoch, v ktorých sa symptómy Parkinsonovej choroby prejavovali iba mierne, lekári napokon v roku 1995 diagnostikovali Mockovi toto ochorenie, ktoré ho následne začalo čoraz viac limitovať.

Pri oslavách Mockových 80. narodenín, ktoré vo viedenskom Hofburgu zorganizovali ľudovci a na ktorých jubilanta ocenil aj vtedajší spolkový prezident Heinz Fischer, už oslávenec prítomný na invalidnom vozíku nevystúpil. Všetkým prítomným za neho poďakovala manželka, s ktorou žil v bezdetnom manželstve viac ako polstoročie a ktorá sa o neho starala aj v ostatných rokoch života.

Zosnulý bol laureátom vysokých rakúskych i zahraničných štátnych vyznamenaní vrátane francúzskeho Radu Čestnej légie, nemeckého Veľkého kríža Radu za zásluhy, ale aj celého radu ocenení z balkánskych štátov či mimoeurópskych krajín (napríklad Argentína, Čile, Japonsko, Jordánsko, Kórejská republika).

Nadácia Aloisa Mocka udeľuje od roku 2002 Európsku cenu nesúcu meno niekdajšieho šéfa rakúskej diplomacie a bývalého predsedu Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), a to za zásluhy o zjednotenie starého kontinentu.

Po rakúskom publicistovi maďarského pôvodu Paulovi Lendvaiovi, nemeckom kresťanskodemokratickom europoslancovi Elmarovi Brokovi, vtedajšom slovinskom šéfovi diplomacie Dimitrijovi Rupelovi, niekdajšom šéfredaktorovi švajčiarskeho denníka Neue Zürcher Zeitung Hugovi Bütlerovi a francúzskemu exministrovi zahraničných vecí Rolandovi Dumasovi ocenenie ako prvá žena vôbec získala Magda Vášáryová, exveľvyslankyňa ČSFR a SR v Rakúsku. Medzi laureátmi uplynulých rokov boli aj Hans-Dietrich Genscher, Jerzy Buzek či Karel Schwarzenberg a José Manuel Barroso.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: YouTube
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Sixtínskej kaplnke sa začalo konkláve

V Sixtínskej kaplnke sa začalo konkláve

DNES - 18:18Zahraničné

Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve.

EÚ vyzvala Indiu a Pakistan, aby podnikli „okamžité kroky“ na deeskaláciu

EÚ vyzvala Indiu a Pakistan, aby podnikli „okamžité kroky“ na deeskaláciu

DNES - 13:51Zahraničné

Európska únia v stredu vyzvala Indiu a Pakistan, aby okamžite konali s cieľom zmierniť situáciu medzi susednými krajinami.

Rusko pre bezpečnosť osláv v Moskve obmedzí aj prístup na internet

Rusko pre bezpečnosť osláv v Moskve obmedzí aj prístup na internet

DNES - 13:11Zahraničné

Rusko prijíma „všetky potrebné opatrenia“ vrátane obmedzenia prístupu na mobilný internet, aby zaistilo bezpečnosť počas prehliadky ku Dňu víťazstva, uviedol Kremeľ.

Raši a Pekarová Adamová rokovali o rozvoji spolupráce medzi parlamentmi SR a ČR

Raši a Pekarová Adamová rokovali o rozvoji spolupráce medzi parlamentmi SR a ČR

DNES - 12:40Zahraničné

Predseda Národnej rady SR Richard Raši a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová diskutovali o ďalšom rozvoji spolupráce medzi parlamentmi svojich krajín.

Biden tvrdí, že Trump sa snaží uzmieriť si šéfa Kremľa tlakom na Ukrajinu

Biden tvrdí, že Trump sa snaží uzmieriť si šéfa Kremľa tlakom na Ukrajinu

DNES - 11:22Zahraničné

Bývalý americký prezident Joe Biden tvrdí, že jeho nástupca v úrade Donald Trump za cenu udobrovania si Ruska tlačí na Ukrajinu, aby sa vzdala svojho územia.