• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 7.5.2025Meniny má Monika
13°Bratislava

Britské voľby: Mayovej konzervatívci majú už iba 3-percentný náskok

  • 15:35 01.06.2017
  • Londýn
Britské voľby: Mayovej konzervatívci majú už iba 3-percentný náskok

Týždeň pred voľbami v Británii klesol náskok Konzervatívnej strany premiérky Theresy Mayovej na len tri percentá.

Ukázal to nový predvolebný prieskum inštitútu YouGov, o ktorom dnes informovala tlačová agentúra Reuters.

Britská premiérka vypísala na 8. júna predčasné parlamentné voľby, aby upevnila svoje postavenie pred rokovaním s Európskou úniou o podmienkach brexitu. Ak však v týchto voľbách nezíska v Dolnej snemovni veľkú väčšinu - a všetko nasvedčuje tomu, že naopak môže o väčšinu v parlamente prísť, britská politika sa ocitne v chaose.

Najnovší prieskum YouGov, v ktorom opozičných labouristov podporilo 39 percent a konzervatívcov 42 percent opýtaných, je doteraz najsilnejším signálom, že voľby budú oveľa tesnejšie, ako sa predpokladalo. Keď Mayová voľby 18. apríla vyhlásila, konzervatívci viedli pred labouristami o 24 percent.

Podľa najnovšieho prieskumu YouGov by konzervatívci v Dolnej snemovni obsadili 317 kresiel, čo znamená, že by im chýbalo deväť kresiel k absolútnej väčšine 326 kresiel.

Po náročnej predvolebnej kampani, ktorú minulý týždeň prerušil samovražedný útok v Manchestri, prieskumy ponúkli celý rad očakávaných volebných výsledkov. Na jednej strane predpovedali, že Mayovej konzervatívci prídu o parlamentnú väčšinu, a na druhej strane, že získajú drvivé víťazstvo. Môže to byť aj hocičo medzitým.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Sixtínskej kaplnke sa začalo konkláve

V Sixtínskej kaplnke sa začalo konkláve

DNES - 18:18Zahraničné

Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve.

EÚ vyzvala Indiu a Pakistan, aby podnikli „okamžité kroky“ na deeskaláciu

EÚ vyzvala Indiu a Pakistan, aby podnikli „okamžité kroky“ na deeskaláciu

DNES - 13:51Zahraničné

Európska únia v stredu vyzvala Indiu a Pakistan, aby okamžite konali s cieľom zmierniť situáciu medzi susednými krajinami.

Rusko pre bezpečnosť osláv v Moskve obmedzí aj prístup na internet

Rusko pre bezpečnosť osláv v Moskve obmedzí aj prístup na internet

DNES - 13:11Zahraničné

Rusko prijíma „všetky potrebné opatrenia“ vrátane obmedzenia prístupu na mobilný internet, aby zaistilo bezpečnosť počas prehliadky ku Dňu víťazstva, uviedol Kremeľ.

Raši a Pekarová Adamová rokovali o rozvoji spolupráce medzi parlamentmi SR a ČR

Raši a Pekarová Adamová rokovali o rozvoji spolupráce medzi parlamentmi SR a ČR

DNES - 12:40Zahraničné

Predseda Národnej rady SR Richard Raši a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová diskutovali o ďalšom rozvoji spolupráce medzi parlamentmi svojich krajín.

Biden tvrdí, že Trump sa snaží uzmieriť si šéfa Kremľa tlakom na Ukrajinu

Biden tvrdí, že Trump sa snaží uzmieriť si šéfa Kremľa tlakom na Ukrajinu

DNES - 11:22Zahraničné

Bývalý americký prezident Joe Biden tvrdí, že jeho nástupca v úrade Donald Trump za cenu udobrovania si Ruska tlačí na Ukrajinu, aby sa vzdala svojho územia.