Omilosteného vraha Kajínka prepustili na slobodu
- 16:42 23.05.2017
- Praha

Dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, ktorého omilostil český prezident Miloš Zeman, prepustili dnes popoludní z väznice v Jablonci nad Nisou - Rýnoviciach.
Pôvodne na doživotie odsúdený Kajínek vyšiel z väzenia okolo 13.40 h a zhruba 20 minút hovoril s novinármi, informoval server Novinky.cz.
Českí novinári čakali už od piatku pred bránou väznice v Rýnoviciach, čo je mestská časť severočeského mesta Jablonec nad Nisou.
Prezident Zeman oznámil, že udelí milosť odsúdenému vrahovi už 11. mája. Príslušnú žiadosť odoslal v utorok ministerstvu spravodlivosti. Podpísanú prezidentskú milosť doniesla dnes do väznice predsedníčka jabloneckého okresného súdu Jana Brabcová.
Zrejme najznámejší český väzeň po prepustení poďakoval svojim priaznivcom za podporu a hlave štátu za udelenie milosti. Pred väznicou ho očakával početný dav novinárov a zvedavcov.
Krátko pred prepustením Kajínka oboznámili s podmienkami milosti, ktorej udelenie prezident nijako nezdôvodnil. Kajínek sa nasledujúcich sedem rokov nesmie dopustiť žiadneho trestného činu, ináč sa do väzenia bude musieť vrátiť. Ide o maximálnu dĺžku podmienky, ktorú umožňuje český právny poriadok.
Jiřího Kajínka odsúdili 23. júna 1998 na doživotie za to, že pri plzenskej väznici Bory zastrelil podnikateľa Štefana Jandu a jeho osobného strážcu. Zemanov hovorca Jiří Ovčáček udelenie milosti zdôvodnil tým, že prezident sa o celý prípad dlhodobo zaujíma, pričom zaznamenal určité pochybnosti aj z radov odbornej verejnosti.

India a Pakistan hlásia ďalšie obete, Islamabad zneškodnil 12 indických dronov
Pokračujúce boje medzi Indiou a Pakistanom si na indickej strane vyžiadali najmenej 14 obetí a 59 zranených.

Kardináli pokračujú vo voľbe pápeža v druhý deň konkláve
Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa vo štvrtok ráno zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde budú v druhý deň konkláve voliť nástupcu zosnulého pápeža Františka.

Blanár: Za mier sa nesmie platiť ľudskými životmi
Minister zahraničných vecí apeluje na to, aby sa chyby z minulosti neopakovali.

Rusko podľa Ukrajiny napriek prímeriu zhodilo bomby na Sumskú oblasť
Poplach vyhlásili aj v ďalších častiach Ukrajiny.

Severná Kórea podľa Soulu vypálila najmenej jednu balistickú strelu
Severná Kórea vypálila vo štvrtok najmenej jednu balistickú strelu smerom do vôd pri svojom východnom pobreží.