• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 16.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
Bratislava

Rektor CEU: Nie je možné, aby sa univerzita stala rukojemníkom štátu EÚ

  • 20:16 25.04.2017
  • Brusel/Budapešť
Rektor CEU: Nie je možné, aby sa univerzita stala rukojemníkom štátu EÚ

Medzi akademickou a demokratickou slobodou je úzke prepojenie. Nie je možné, aby v členskej krajine Európskej únie sa z dôvodov rozdielnych názorov či z politických pohnútok stala univerzita rukojemníkom, povedal dnes v Bruseli rektor Stredoeurópskej univerzity (CEU) Michael Ignatieff.

Na pôde Európskeho parlamentu prebehlo rokovanie o kontroverznej novele maďarského vysokoškolského zákona, na základe ktorej podľa názoru mnohých hrozí zatvorenie CEU v Budapešti, napísala agentúra MTI.

Na schôdzke sa zúčastnili predseda frakcie európskych socialistov Gianni Pittella, šéf skupiny liberálov a demokratov (ALDE) v EP Guy Verhofstadt, poslankyňa Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov) Sabine Verheyenová, šéfka frakcie ľavicovo orientovaných strán Gabriele Zimmerová a spolupredseda skupiny Zelených Philippe Lamberts.

Rektor CEU v tejto súvislosti zdôraznil, že maďarská ústava síce zaručuje akademickú slobodu, avšak novelu z dielne vládnej strany Fidesz prijali poslanci v zrýchlenom konaní bez akejkoľvek konzultácie či upozornenia.

Nech sa stane čokoľvek, CEU v žiadnom prípade nebude zatvorená, existencia tejto inštitúcie nie je ohrozená. Urobíme všetko pre to, aby univerzita mohla aj naďalej fungovať v Budapešti,“ dodal rektor.

Pripomenul, že doposiaľ prejavilo podporu CEU 650 univerzít sveta, ale aj 24 vedcov - nositeľov Nobelovej ceny, avšak pre CEU je najdôležitejšia podpora maďarskej spoločnosti, Maďarskej akadémie vied (MTA) a maďarských vysokoškolských inštitúcií.

Nie sme liberálnou, ale demokratickou inštitúciou. Nie sme politickou organizáciou a neohrozujeme vládu. Aj napriek tomu nám novela vysokoškolského zákona kladie nesplniteľné podmienky,“ poznamenal Ignatieff.

Podľa jeho vyjadrenia CEU potrebuje síce podporu Európy, do Bruselu však neprišiel preto, aby povedal, čo treba robiť. Chce iba poukázať na riziká z pohľadu základných európskych hodnôt.

Verhofstadt zdôraznil, že treba vyvinúť nátlak na maďarské orgány, pretože je ohrozené fungovanie jednej z významných európskych univerzít.

Európska ľudová strana (EĽS), ktorej členom je aj strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, pozorne sleduje vývoj, povedala Verheyenová a dodala, že o slobode výskumu a vzdelávania sa nevyjednáva.

Ignatieff sa dnes ešte stretne s európskym komisárom pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tiborom Navracsicsom.

Zdroj: Info.sk, zdroj: TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron v prvom telefonáte s novým pápežom hovoril o mieri vo svete

Macron v prvom telefonáte s novým pápežom hovoril o mieri vo svete

VČERA - 21:55Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete.

Zelenskyj: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude treba

Zelenskyj: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude treba

VČERA - 19:28Zahraničné

Priame rokovania Ukrajiny a Ruska v tureckom Istanbule sa začnú v noci alebo až v piatok, oznámil vo štvrtok popoludní v Ankare ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Trump: Kým sa nestretnem s Putinom, nič sa v otázke mieru na Ukrajine nezmení

Trump: Kým sa nestretnem s Putinom, nič sa v otázke mieru na Ukrajine nezmení

VČERA - 18:28Zahraničné

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že neočakáva pokrok v otázke mierového riešenia konfliktu na Ukrajine, kým sa osobne nestretne so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy

VČERA - 13:06Zahraničné

Európska komisia vo štvrtok obvinila platformu TikTok z porušovania právnych predpisov Európskej únie.

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom

VČERA - 13:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom.