• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.5.2025Meniny má Galina
14°Bratislava

Štát chce vytvoriť vlastné resocializačné centrá, avizuje spoľahlivejší dohľad

  • 13:18 31.03.2017
  • Bratislava
Štát chce vytvoriť vlastné resocializačné centrá, avizuje spoľahlivejší dohľad

Štát plánuje vytvoriť dve vlastné resocializačné zariadenia. Chce mať väčší dohľad nad deťmi, ktorým súd nakáže pobyt v takýchto centrách.

Povedal to dnes na tlačovej konferencii minister práce Ján Richter (Smer-SD). Po vyliečení závislosti sa tam mladí učia zaradiť do bežného života.

Na Slovensku je v súčasnosti 20 resocializačných zariadení, z toho 19 súkromných. Na vznik avizovaných centier chce Richter vytvoriť podmienky do konca tohto roka. Minister plánuje viac dohliadať na zákonné podmienky resocializácie. V avizovaných centrách garantuje „spoľahlivý personál a starostlivosť“.

Predtým, ako deti pôjdu do resocializačných centier na základe rozhodnutia súdu, musia prejsť diagnostikou, liečbou a mať posudok od psychiatra. „Chceme na to dávať väčší pozor, doteraz sa to nie vždy dodržiavalo,“ povedal Richter. Stávalo sa totiž, že dieťa bolo do takýchto centier posielané súdom aj bez „tejto medicínskej časti“.

Nie každé drogovo závislé dieťa musí podľa Richtera skončiť v resocializačnom centre. Mnohým postačí ambulantná či ústavná liečba. Ak je však potrebné ho ešte resocializovať, vtedy ide do takéhoto zariadenia.

Štát by po novom chcel, aby sa drogovo závislé deti liečili prioritne v zdravotníckych zariadeniach v Pezinku a Košiciach. „Momentálne sa tam liečia pacienti s rôznymi poruchami, zisťujeme, o koľko je potrebné rozšíriť lôžka,“ povedal dnes na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Drucker s Richterom diskutovali aj o zmenách v lekárskej posudkovej činnosti. Odborníci o to podľa nich nemajú veľký záujem, chcú do tejto oblasti prilákať viac „sprofesionalizovaných ľudí“. Takúto činnosť vykonávajú zväčšia starší lekári. Drucker tam chce prilákať mladých, avizuje nový rezidentský program.

Ministri sa venovali aj domovom sociálnych služieb. Uvažujú, či nerozšíria počet výkonov, ktoré by im hradila zdravotná poisťovňa. Jeden z návrhov znie aj tak, žeby v sociálnych zariadeniach bol zazmluvnený zdravotnícky personál, ktorý by tieto výkony uskutočňoval. O možnostiach ministri ešte diskutujú.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ vydal varovanie pre celé územie Slovenska

SHMÚ vydal varovanie pre celé územie Slovenska

VČERA - 19:41Domáce

Pre celé územie Slovenska platí výstraha, dotkne sa počasia v sobotu.

Aké bude počasie cez víkend? Pripraviť sa treba aj na búrky

Aké bude počasie cez víkend? Pripraviť sa treba aj na búrky

VČERA - 17:36Domáce

Meteorológovia očakávajú na Slovensku prvý letný deň, objaviť sa však môžu aj búrky.

Pozor, hrozí supersonický tresk! Ministerstvo obrany vydalo varovanie

Pozor, hrozí supersonický tresk! Ministerstvo obrany vydalo varovanie

VČERA - 16:24Domáce

Pre časť Slovenska vydali varovanie.

Požiar vozidla v garáži: Majiteľa prevážali do nemocnice

Požiar vozidla v garáži: Majiteľa prevážali do nemocnice

VČERA - 16:15Domáce

V garáži došlo k požiaru vozidla, majiteľa previezli do nemocnice.

Muž pri konflikte strčil do dôchodcu, ten v nemocnici zomrel

Muž pri konflikte strčil do dôchodcu, ten v nemocnici zomrel

VČERA - 14:58Domáce

Polícia pátra po neznámom útočníkovi.