Do dvoch rokov bude mať alergiu každý druhý Európan

Počet alergikov na celom svete každoročne narastá, tento trend neobchádza ani Slovensko.
Ako ďalej agentúru SITA informoval Peter Bubla z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), svet si v pondelok pripomína Medzinárodný deň alergií.
Podľa doteraz zverejnených prieskumov sa na Slovensku za posledných sto rokov počet alergikov zvýšil z pol percenta populácie na 40 percent.
V roku 2011 evidovali na Slovensku 421 242 pacientov s alergickou nádchou, z toho 210 785 pacientov malo pretrvávajúce príznaky počas dlhšieho časového obdobia. S bronchiálnou astmou bolo evidovaných 186 868 pacientov, pričom 9 570 malo ťažkú formu. Počet pacientov s atopickou dermatitídou bol 50 472. Žihľavkou trpelo 29 616 evidovaných pacientov a počet pacientov s opuchom kože a podkožného tkaniva vzrástol z 888 pacientov v roku 2009 na 1 134 pacientov v roku 2011.
Čítajte: Alergiám môžete predchádzať pravidelným kosením
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú alergické ochorenia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce na svete a predstavujú tak spoločenskú ako aj ekonomickú záťaž v oblasti kvality života, počtu vymeškaných dní v práci alebo v škole, výdavkov na lieky, či dokonca úmrtnosti. Svetová alergologická organizácia (WAO) vydala v roku 2011 doposiaľ prvú Bielu knihu alergií na svete, ktorá informuje o dramatickom náraste rôznych alergických ochorení v celosvetovom meradle a zároveň predstavuje inovatívne a preventívne riešenia v boji proti týmto ochoreniam. Medzi alergické ochorenia patrí astma, alergická nádcha, anafylaxia, alergia na lieky, potraviny a hmyz, ďalej ekzémy, žihľavka (urtikária) a angioedém.
Nádchu má štvrtina populácie
Zo zverejnených štatistík v publikácii napríklad vyplýva, že na alergickú nádchu trpí celosvetovo až štvrtina populácie a počet nových prípadov stále rastie.
Takisto bol zaznamenaný veľký nárast potravinových alergií. Podľa odhadov na ne trpí približne 200 až 250 miliónov ľudí na celom svete. S príznakmi žihľavky a angioedému sa počas života stretne približne 20 percent ľudí.
Alergia na hmyz môže mať fatálne následky až u polovice populácie. "Ide o prípady, keď človek napríklad ihneď po uštipnutí nevyhľadá lekársku pomoc, keďže predtým mu tento druh alergie nebol zistený," vysvetlil Bubla. Alergia na lieky môže postihnúť až jedného z desiatich obyvateľov a pri spôsobení anafylaktického šoku je zodpovedná za odhadovaných 20 percent úmrtí.
Astma je najčastejšia u detí
Až u tretiny pacientov trpiacich na jeden alebo viacero druhov alergie sa toto ochorenie rozvinie do astmy. Podľa odhadov WHO trpí približne 300 miliónov ľudí na astmu a zároveň je to aj najčastejšie chronické ochorenie u detí. Americká akadémia pre alergiu, astmu a imunológiu predpokladá do roku 2025 nárast počtu astmatikov o viac ako 100 miliónov. Každoročne je toto zatiaľ neliečiteľné ochorenie zodpovedné za približne 250 tisíc predčasných úmrtí.
Čítajte: Alergia - vieme ako proti nej bojovať!
Podľa Európskej federácie asociácií pacientov s alergiami a ochoreniami dýchacích ciest (EFA) bude do roku 2015 trpieť alergiou každý druhý Európan. Zo všetkých druhov alergie najčastejším typom zostávajú respiračné alergie, ktoré postihujú 20 až 30 percent európskych obyvateľov. V absolútnych číslach trpí alergickou nádchou až 113 miliónov Európanov a 68 miliónov bojuje s astmou.
Svetový deň alergií, ktorý si svet pripomína každoročne 8. júla od roku 2005, je podporovaný Svetovou alergologickou organizáciou (WAO). Jeho hlavnou myšlienkou je zvýšenie informovanosti a vzdelávania o alergiách s cieľom podporiť prevenciu znižovaním alergénov, zabezpečiť požadovanú zdravotnú starostlivosť a účinnú liečbu.

Hnutie Slovensko: Zahraničná politika Blanára je len na prokremeľskú stranu
Zahraničná politika šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára na všetky štyri svetové strany vôbec nefunguje. Je to politika iba na jednu, a to prokremeľskú stranu.

Z trhu sťahujú nebezpečný penový produkt
Slovenská obchodná inšpekcia odporúča zákazníkom, aby produkt vrátili v mieste predaja.

Premiér: Pokiaľ sankcie proti Rusku neohrozujú záujmy Slovenska, sme súčasťou jednoty EÚ
Pri analýzach protiruských sankcií vychádzame zo základnej premisy, že pokiaľ neohrozujú národnoštátne záujmy SR, postupujeme v rámci jednoty Európskej únie.

SHMÚ varuje pred víchricou
Vo viacerých okresoch Slovenska sa vo štvrtok môže vyskytnúť silný vietor.

Rozsudok v prípade s exšéfom NS SR Štefanom Harabinom vyhlásia v piatok
Rozsudok v prípade s bývalým predsedom Najvyššieho súdu SR a exministrom spravodlivosti Štefanom Harabinom vyhlási Špecializovaný trestný súd v Pezinku v piatok (30. 5.).