KĽDR zakázala Malajzijčanom opustiť svoje územie, Malajzia urobila to isté
- 8:04 07.03.2017
- Pchjongjang/Kuala Lumpur

Spor medzi Malajziou a Severnou Kóreou súvisiaci s vyšetrovaním vraždy nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-nama, dnes opäť eskaloval.
KĽDR najprv až do odvolania zakázala všetkým občanom Malajzie opustiť svoje územie. O dočasnom zákaze bolo informované malajzijské veľvyslanectvo v Pchjongjangu, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA tlmočiaca stanovisko ministerstva zahraničných vecí s tým, že Kuala Lumpur musí zaručiť bezpečnosť severokórejských občanov v Malajzii prostredníctvom „spravodlivého vyšetrovania prípadu“.
V reakcii na tento krok KĽDR zakázala Malajzia severokórejským diplomatom opustiť priestory ambasády v Kuala Lumpure. Malajzijský premiér Najib Razak neskôr oznámil, že nariadil polícii, aby zabránila všetkým severokórejským občanom nachádzajúcim sa v Malajzii opustiť krajinu, „kým nebudeme mať istotu“ o bezpečnosti všetkých Malajzijčanov v Severnej Kórei.
Razak zároveň vyzval Severnú Kóreu, aby okamžite prepustila všetkých občanov Malajzie. „Tento odporný čin, keď sú naši občania držaní ako rukojemníci, je v úplnom rozpore s medzinárodným právom a diplomatickými štandardmi,“ vyhlásil Najib. Ochrana občanov je podľa neho prioritou a jeho krajina „nebude váhať podniknúť všetky potrebné opatrenia“. Najib zároveň oznámil, že zvolal mimoriadnu schôdzu Národnej bezpečnostnej rady.
Podľa malajzijského ministerstva zahraničných vecí, ktoré cituje denník The Strait Times, sa v KĽDR v súčasnosti nachádza 11 občanov Malajzie: traja diplomati a šesť ich rodinných príslušníkov, ako aj dvaja pracovníci Svetového potravinového programu (WFP). V Malajzii sa má nachádzať najmenej 14 severokórejských diplomatov.
Krok Pchjongjangu prišiel po tom, ako šéf malajzijskej polície Khalid Abu Bakar povedal, že niekoľko Severokórejčanov, po ktorých sa pátra v súvislosti s atentátom na Kim Čong-nama, sa skrýva na veľvyslanectve KĽDR v Kuala Lumpure. Bakar tiež obvinil severokórejské úrady, že nespolupracujú s vyšetrovateľmi. „Nevstúpime na ambasádu. Budeme čakať, až vyjdú. Máme čas,“ citoval Bakara denník Straits Times.
Severná Kórea v pondelok označila malajzijského veľvyslanca v Pchjongjangu za neželanú osobu a dala mu 48 hodín na opustenie krajiny. Reagovala tak na sobotňajšie vyhostenie veľvyslanca KĽDR z Malajzie, ktoré súviselo s vyšetrovaním vraždy Kim Čong-nama.
Americkí a juhokórejskí predstavitelia tvrdia, že nevlastného brata vodcu Severnej Kórey, ktorú si dovolil kritizovať, zabili 13. februára severokórejskí agenti nervovým plynom VX.
Z vraždy Kim Čong-nama boli obžalované dve ženy, Vietnamka a Indonézanka, ale malajzijská polícia v tejto spojitosti pátra ešte po siedmich Severokórejčanoch. Medzi hľadanými osobami je aj diplomat zo severokórejskej ambasády v Kuala Lumpure.

Metsolová: Slobodné médiá sú štítom demokracie, EP ich bude vždy brániť
Predstavitelia Európskeho parlamentu pri príležitosti sobotného Svetového dňa slobody tlače zdôraznili nevyhnutnosť nezávislej žurnalistiky pre fungovanie demokracie.

Vedenie AfD: Označenie našej strany za extrémistickú je ranou pre demokraciu
Vedenie nemeckej protiimigračnej strany AfD v piatok kritizovalo rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky, ktorá označila túto stranu za pravicovo-extrémistickú organizáciu.

DPC udelila TikToku pokutu 530 miliónov eur
Írska Komisia pre ochranu údajov v mene EÚ v piatok spoločnosti TikTok udelila pokutu 530 miliónov eur pre porušenie pravidiel ochrany osobných údajov európskych používateľov.

Na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým oznámia zvolenie pápeža
Vo Vatikáne v piatok pokračujú prípravy na nadchádzajúce konkláve, na ktorom kardináli zvolia nástupcu zosnulého pápeža Františka.

Americký viceprezident: Vojna na Ukrajine sa v dohľadnom čase neskončí
Americký viceprezident J. D. Vance v rozhovore pre televíziu Fox News zverejnenom v piatok vyhlásil, že vojna na Ukrajine „sa v dohľadnom čase neskončí“.