• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 8.5.2025Meniny má Ingrida
14°Bratislava

Bude mať premnožiteľský zákon negatívne dôsledky?

  • 10:48 17.02.2017
  • Bratislava
Bude mať premnožiteľský zákon negatívne dôsledky?

Parlamentnom schválená opozičná novela zákona, ktorá bude od mája regulovať množenie psov, bude mať vážne negatívne dopady na poctivých chovateľov aj štátnych zamestnancov a množiteľov nevyrieši.

Uviedlo to dnes Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na margo právnej normy z dielne SaS, ktorú poslanci Národnej rady SR schválili 14. februára.

Cieľom novely je regulovať množenie psov, ak ide o podnikanie a šteňatá sa predávajú. Ministerstvo v novele vidí vážne finančné a administratívne zaťaženie voči poctivým chovateľom a úplne znemožnenie chovu pre štátnych zamestnancov vrátane záchranárov, hasičov či policajtov. Rezort tiež tvrdí, že v právnej norme je množstvo medzier, ktoré znemožňujú prísnejšie postihovanie množiteľov. MPRV preto už na tento rok pripravuje komplexné opatrenia proti množiteľom a rozšírenie kontrolných právomocí veterinárnych inšpektorov.

Úmysel poslancov, ktorí tento zákon predkladali, bol určite dobrý, jeho znenie však míňa účinok. Naopak, nielenže finančne zaťaží zodpovedných chovateľov, ale zamestnancom štátnej správy, či už záchranárom, hasičom alebo policajtom, chov úplne znemožní,“ upozornila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS). Podľa jej slov rezort poslancov na negatíva novely upozorňoval, avšak pripomienky legislatívnej rady vlády sa do návrhu nepremietli. Situáciu má vyriešiť veľká novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá sa bude komplexne zaoberať aj bojom proti tzv. množiteľom psov. Pripravená má byť v septembri.

MPRV SR tiež upozorňuje, že poslanecká novela povinnosťou zriadenia živnosti neprimerane zaťažuje chovateľov byrokratickými požiadavkami, daňovými, odvodovými a ďalšími povinnosťami, ktoré vyplývajú z platných zákonov pre živnostníkov. „Už dnes bez založenia živnosti pritom musia chovatelia povinne odvádzať daň z bočného príjmu. Štátni zamestnanci pritom zo zákona nemôžu podnikať, a teda mať živnosť a novela tak zamedzí chov dôležitých psov pre záchranárov, hasičov či policajtov. Takto postavený zákon bude mať tiež výrazný dopad na chovateľov piatich slovenských národných plemien,“ tvrdí Matečná.

V novele je aj povinnosť zriadiť živnosť, ktorú majú chovatelia splniť do 31. júla 2017, avšak podľa Matečnej chýba zmena živnostenského zákona, ktorá by prísnejšie postihovala nesplnenie daných povinností. „Ďalšou z vážnych medzier je definícia, že regulovaný chov psov je chov, pri ktorom sa potomstvo prevádza do vlastníctva iných osôb odplatne. Ak množiteľ prehlási, že on šteňatá neprevádza 'odplatne', ale len 'bezodplatne', nebude sa na neho vôbec vzťahovať právna úprava tzv. regulovaného chovu psov,“ upozorňuje.

Matečná je aktuálne pripravená iniciovať stretnutie so zástupcami Slovenskej kynologickej jednoty, „ktorú poslanci navrhujúci novelu zákona úplne obišli“. Ministerka uznáva, že chov psov dnes nie je v súčasnosti dostatočne kontrolovaný. „V novele veterinárneho zákona budeme nastavovať komplexný systém identifikácie psov a registrácie chovov pre všetkých jednotne tak, aby mohol efektívne fungovať mechanizmus dohľadu a kontroly. Len tak dokážeme ochrániť zvieratá a poctivých chovateľov. Množiteľov budeme tvrdo postihovať,“ dodala Matečná.

Liberáli napokon svoju pôvodnú novelu zmiernili cez pozmeňujúci návrh tak, aby sa regulácia množenia psov týkala len prípadov podnikania. Chov psov, kde sa šteňatá darujú, tak ostáva mimo regulácie. Ich novela zavádza tzv. regulovaný chov psov ako formu podnikania, na ktorú je potrebný živnostenský preukaz. Každého psa, ktorý sa v regulovanom chove narodí, musí chovateľ označiť a identifikovať a bude povinný zabezpečiť, aby samica psa, ktorá je súčasťou tohto chovu, bola veterinárne ošetrená po každej ukončenej gravidite, najmenej však raz ročne. Tí, ktorí šteňatá predávajú už v súčasnosti, budú mať čas do konca júla 2017, aby si zabezpečili regulovaný chov.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

DNES - 18:07Ekonomické

Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

DNES - 12:53Ekonomické

Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

VČERA - 21:28Ekonomické

Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska

VČERA - 21:18Ekonomické

Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA

Cena zlata klesla, nadol ju tlačia očakávania rokovaní medzi Čínou a USA

VČERA - 21:13Ekonomické

Cena zlata klesla v stredu o viac než 1 % po informáciách o príprave rokovaní vysokopostavených predstaviteľov Číny a Spojených štátov o obchode.