Rezort obrany neefektívne hospodáril pri nákupe áut či oprave vrtuľníkov

Ministerstvo obrany pri nákupe automobilovej techniky v hodnote takmer 570.000 eur nezachovalo princíp hospodárnosti a efektívnosti a tým nedodržalo zákon o rozpočtových pravidlách.
Neefektívnosť zistili kontrolóri aj v súvislosti s modernizáciou dvoch vrtuľníkov Mi-17 v hodnote viac ako šesť miliónov eur. Vyplýva to zo záverov kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorá bola zameraná na hospodárenie a nakladanie s majetkom štátu pri budovaní Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR). Kontrolná akcia sa uskutočnila na Ministerstve obrany SR za obdobie rokov 2014–2015 a jej cieľom bolo okrem iného preveriť systémovosť v procese budovania OS SR.
Zo správy vyplýva, že ministerstvo obrany napríklad v roku 2013 nakúpilo nákladné autá za 569.112 eur. Technika nebola v rokoch 2013 až 2016 zaradená do užívania v armáde. Namiesto toho bola označená ako prebytočná a neskôr daná do výpožičky ministerstvu vnútra do 31.12.2016. „Zároveň z dokumentov predložených kontrole vyplývalo, že obstaranie automobilovej techniky bolo vykonané v rozpore s prioritami OS SR a dokumentom Riešenie operačnej potreby OS SR, pretože technika nespĺňala podmienky jej priechodnosti terénom,“ uvádzajú kontrolóri v záverečnej správe. „Teda vynaloženie sumy 569.112 eur na nákup takejto nákladnej automobilovej techniky bolo neefektívne,“ dodáva NKÚ.
Ďalší prípad sa týka modernizácie dvoch vrtuľníkov Mi-17 v hodnote viac ako šesť miliónov eur. Prvý stroj opravovala spoločnosť, ktorá nebola držiteľom typového osvedčenia, čoho dôsledkom bolo, že modernizovanému vrtuľníku nebol vydaný certifikát, na základe ktorého malo byť vystavené osvedčenie o jeho letovej spôsobilosti. Ministerstvo za takúto modernizáciu uhradilo 2.506.196 eur.
Pri oprave druhého vrtuľníka Mi-17 kontrolóri zistili neefektívne vynaloženie 3.968.870 eur. Cieľom opravy stroja bolo vrtuľník modernizovať a uschopniť ho na lietanie. Vrtuľník však nakoniec skončil demontovaný na náhradné diely a drak.
NKÚ v správe ďalej upozorňuje na nedodržiavanie záväzkov OS SR voči NATO. „Alarmujúce je, že namiesto záväzku vyčleňovať dve percentá HDP na kapitolu MO SR v roku 2016 predstavoval podiel výdavkov na obranu len 1,16 percenta HDP. V roku 2009 pritom Slovensko na túto oblasť vynakladalo 1,52 percenta HDP a negatívny trend sa zastavil v roku 2014 na úrovni 0,99 percenta HDP,“ uvádzajú kontrolóri. Rezort obrany má podľa Bielej knihy MO SR ambíciu dosiahnuť v roku 2020 podiel výdavkov na úrovni 1,60 percenta. „Úrad na základe záverov kontroly odporúča vedeniu rezortu jednoznačne definovať kroky, aktivity, ktoré pri navýšení výdavkov na obranu budú smerovať primárne k modernizácii a obnove zastaranej techniky,“ dodal NKÚ.

Šimkovičová: Odvolanie Špotáka z funkcie riaditeľa FPU bolo v súlade so zákonom
Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásila ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Veronika Remišová: V čase, keď Európa oslavuje spoluprácu, premiér robí hanbu v Moskve
V čase, keď demokratická Európa oslavuje mier a spoluprácu, premiér Robert Fico (Smer-SD) robí hanbu v Moskve.

Bober: Zvolením za pápeža sa plány kardinála Prevosta navštíviť Slovensko zmenili
Plány bývalého kardinála Roberta Francisa Prevosta navštíviť Slovensko v najbližších týždňoch sa jeho zvolením za pápeža zrejme zmenili.

Muž sa v obchodnom dome vyhrážal zamestnankyni
Polícia obvinila 44-ročného muža z prečinu nebezpečného vyhrážania. Muž sa v obchodnom dome v Handlovej vyhrážal zamestnankyni.

SaS a mimoparlamentné strany označujú cestu premiéra do Moskvy za hanbu
Opozičná strana SaS a mimoparlamentné strany Fórum a ODS združené v iniciatíve Pravicový blok kritizujú cestu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy.