Španielom povedali, že Snowden je v bolívijskom lietadle
- 16:59 05.07.2013
- MADRID

Španielska vláda v piatok potvrdila obdržanie informácie, že stíhaný Američan Edward Snowden je na palube bolívijského vládneho špeciálu.
Od koho však takúto informáciu dostali, šéf španielskej diplomacie nepovedal. Podľa jeho slov sa však nemajú za čo ospravedlňovať, keďže španielsky vzdušný priestor pre bolívijského prezidenta údajne uzavretý nebol.
"Pracujem s informáciami, aké mi dajú. Povedali nám, že je jednoznačne vo vnútri (lietadla). Opatrenia všetkých európskych krajín, či už správne alebo nesprávne, boli v súlade s poskytnutými informáciami o tom, čo sa ide diať. Nedá sa v danom momente overovať, či je pravda, čo mi hovoria - musíte konať okamžite," povedal García-Margallo, ktorého krajina podľa Bolívie spolu s Francúzskom, Talianskom a Portugalskom v stredu nevpustila Moralesovo lietadlo do svojho priestoru.
Bolívijská vláda v stredu potvrdila, že požiada generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna o vyšetrenie konania európskych krajín. Juhoamerická krajina sa plánuje sťažovať na Francúzsko, Španielsko, Portugalsko a Taliansko, ktoré nevpustili bolívijský vládny špeciál do svojho priestoru a donútili ho tak pristáť na viedenskom letisku Schwechat. Bolívijské lietadlo letelo z Moskvy, kde sa zúčastnil na stretnutí zástupcov krajín vyvážajúcich plyn. Snowden sa nachádza na tamojšom letisku, odkiaľ žiada 21 krajín vrátane Bolívie o azyl, aby sa vyhol stíhaniu za prezradenie rozsiahlych špionážnych programov. Bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb na palube bolívijského stroja nenašli.

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.