SHMÚ upozorňuje na zvýšený objem prachových častíc v ovzduší

Chronické účinky týchto častíc sa môžu vyskytnúť pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu ich zvýšenej koncentrácii.
K zvýšeniu koncentrácií prachových častíc PM10 nad 100 mikrogramov/m3 došlo v posledných troch dňoch na automatickej meracej stanici na Jesenského ulici v Jelšave v okrese Revúca. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý z tohto dôvodu dnes pre mesto vydal signál „Upozornenie“.
„Prachové častice PM10 sú drobné pevné častice s aerodynamickým priemerom 10 µm a menším. Tieto častice môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie. K najcitlivejším skupinám populácie na tieto častice patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici a astmatici, ale tiež malé deti a tehotné ženy,“ priblížil Ladislav Čaracký z SHMÚ. Ako dodal, na základe aktuálnej predpovede počasia je možné očakávať prekročenie informačného prahu častíc PM10 na území mesta Jelšava i v ďalších dňoch.
Chronické účinky týchto častíc sa môžu vyskytnúť pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu ich zvýšenej koncentrácii. Môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu.
Pre obmedzenie pôsobenia týchto prachových častíc odborníci odporúčajú skrátiť čas pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností, obmedziť fyzickú námahu vonku či nevykonávať aktivity, pri ktorých dochádza k úniku iných znečisťujúcich látok do ovzdušia.

Šutaj Eštok: Od polnoci sa zrušia kontroly na hraniciach v súvislosti so SLAK
Kontroly na všetkých hraničných priechodoch s Maďarskom, Rakúskom a Českom budú v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky zrušené od utorkovej polnoci.

Najvyšší súd v prípade vraždy Kuciaka zrušil rozsudok ŠTS
Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka voči obžalovaným Marianovi K. a spol.

Polícia zasahovala proti neonacistickej skupine, toto tvrdí minister
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil zásah bratislavských krajských policajtov proti neonacistickej skupine Valhalla.

V škole napadli pedagóga, na mieste zasahovala polícia
Pedagóga fyzicky a verbálne napadli, došlo aj k vyhrážkam.

V jazierku našli telo dieťaťa
V jazere v areáli miestnej firmy našli telo maloletej osoby.