O princípe "jednej Číny" nie je možné vyjednávať
- 6:14 15.01.2017
- Peking

O politike "jednej Číny" nemožno vyjednávať, uvádza sa v reakcii čínskeho ministerstva zahraničných vecí na najnovšie vyjadrenia novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s Taiwanom.
„O zásade 'jednej Činy', ktorá je politickým východiskom pre vzťahy medzi Čínou a USA, nie je možné rokovať,“ uviedol hovorca ministerstva Lu Kchang.
Čínska vláda okrem toho uviedla, že Spojené štáty by mali „v plnej miere uznať vysokú citlivosť otázky Taiwanu“ a „k otázkam týkajúcim sa Taiwanu by mali pristupovať rozumne a dodržiavať záväzok, ktorý prijali všetky predchádzajúce americké vlády“.
Vo vyhlásení sa zároveň uvádza, že „Čína je len jedna a Taiwan je jej neoddeliteľnou súčasťou“.
„Vláda Čínskej ľudovej republiky je jedinou legitímnou vládou zastupujúcou Čínu. Toto je fakt, ktorý uznáva medzinárodné spoločenstvo a ktorý nikto nemôže zmeniť,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.
V rozhovore, ktorý denník The Wall Street Journal uverejnil v piatok, Trump vyhlásil, že nebude rešpektovať záväzok USA o neuznaní Taiwanu, pokiaľ na čínskej strane nedôjde k výraznému pokroku v menovej a obchodnej politike. „O všetkom sa dá vyjednávať, aj o 'jednej Číne',“ uviedol Trump.
Začiatkom decembra čínska strana ostro protestovala proti Trumpovmu telefonickému rozhovoru s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Išlo o prvý rozhovor amerického novozvoleného alebo úradujúceho prezidenta s najvyšším predstaviteľom Taiwanu, odkedy Washington v roku 1979 prerušil diplomatické styky s Tchaj-pejom.
Taiwan, ktorý sa oficiálne volá Čínska republika, má od roku 1949 vlastnú vládu, nikdy oficiálne nevyhlásil nezávislosť a Peking ho naďalej považuje za integrálnu súčasť svojho územia.
Nezávislosť Taiwanu v súčasnosti uznáva iba 22 krajín sveta a Čína ho naďalej považuje za svoju odštiepeneckú provinciu, čo bráni začleneniu tohto ostrovného štátu do OSN a iných významných medzinárodných organizácií. Peking naďalej trvá na znovuzjednotení s Taiwanom.

Kráľ Karol III. poslal osobný odkaz Bidenovi po diagnostikovaní rakoviny
Britský kráľ Karol III. poslal list americkému exprezidentovi Joeovi Bidenovi, oznámil to v pondelok Buckinghamský palác.

Spojené štáty uskutočnili prvý „samodeportačný“ let pre nelegálnych migrantov
V pondelok odletela zo Spojených štátov do Hondurasu a Kolumbie prvá skupina migrantov bez dokladov, ktorá pristúpila na dobrovoľný odchodom z krajiny.

Zelenskyj vylúčil stiahnutie jednotiek z oblastí, ktoré si nárokuje Moskva
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vylúčil stiahnutie vojakov z oblastí na východe a juhu Ukrajiny, na ktoré si robí nárok Moskva.

Zelenskyj načrtol možnosť konania summitu Ukrajiny, Ruska, USA, EÚ a Británie
Zelenskyj vyhlásil, že Kyjev spoločne so svojimi partnermi zvažuje organizáciu summitu na vysokej úrovni medzi Ukrajinou, Ruskom, Spojenými štátmi, krajinami Európskej únie (EÚ) a Veľkou Britániou.

Trump a Putin hovorili o normalizácii vzťahov, výmene väzňov a o Iráne
Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump sa počas pondelkového, viac ako dve hodiny trvajúceho telefonátu venovali okrem konfliktu na Ukrajine aj iným otázkam.