Americká Snemovňa reprezentantov podnikla prvý krok k zrušeniu Obamacare
- 2:00 14.01.2017
- Washington

Americká Snemovňa reprezentantov dnes prijala rezolúciu, ktorá je prvým krokom smerom k zrušeniu reformy zdravotnej starostlivosti. Reforma, známa aj pod názvom Obamacare, bola jednou z hlavných tém kampane pred nedávnymi voľbami v USA.
Snemovňa reprezentantov dnes pomerom hlasov 227 k 198 schválila návrh rezolúcie, ktorá vyzýva kľúčové výbory oboch komôr amerického Kongresu, aby do 27. januára vypracovali legislatívny návrh na zrušenie zdravotníckej reformy.
Novozvolený republikánsky prezident Donald Trump, ktorý sa ujme funkcie 20. januára, dnes na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísal: „Neprijateľný zákon o zdravotnej starostlivosti bude čoskoro minulosťou“.
Trump tento týždeň prisľúbil, že jeho administratíva čoskoro predstaví plán na zrušenie Obamacare. Súčasne pripravuje zavedenie nového systému, ktorý by mal Obamovu reformu nahradiť.
Samotní republikáni sa zatiaľ zhodujú len na potrebe rýchleho zrušenia Obamacare. O tom, ako by mal vyzerať nový systém, však medzi nimi panujú rozdielne predstavy.
Návrh novej zdravotníckej legislatívy, ktorý by mali pripraviť kongresové výbory, musia následne schváliť obe komory Kongresu. Hlasovanie o ňom by sa mohlo uskutočniť už vo februári, avšak uzákonenie nového systému môže potrvať aj niekoľko mesiacov.
Odchádzajúci prezident Barack Obama považuje presadenie zákona o ochrane pacientov a dostupnej zdravotnej starostlivosti za jeden zo svojich najväčších vnútropolitických úspechov. Podľa republikánov však nový systém dobre nefunguje a príliš rozširuje právomoci federálnej vlády na úkor občanov a jednotlivých štátov.
Podľa prieskumov verejnej mienky si polovica opýtaných Američanov myslí, že reformu Obamacare treba zrušiť. Vďaka novým opatreniam totiž síce 20 miliónov dovtedy nepoistených Američanov získalo zdravotné poistenie, ale platiť si ho bude musieť teraz väčšina občanov USA. Obamacare predpokladá okrem iného aj úspory nákladov na zdravotnú starostlivosť, odstraňuje znevýhodňovanie chorých pri poisťovaní a zavádza daňové úľavy pre poistencov.
Zákon týkajúci sa zdravotnej starostlivosti bol prijatý v roku 2010 hlasmi demokratov, ktorí vtedy ovládali Kongres. Republikáni, ktorí medzičasom získali väčšinu v Snemovni reprezentantov a neskôr aj v Senáte, viackrát hlasovali za zrušenie zákona, avšak nedokázali prehlasovať prezidentské veto. Americký najvyšší súd tiež podporil kľúčové aspekty reformy Obamacare.
Agentúra AP upozorňuje, že republikáni teraz nasledujú príklad demokratov, keď chcú zmeny v zákone o zdravotnej starostlivosti robiť bez dohody s opozíciou.

Zelenskyj vylúčil stiahnutie jednotiek z oblastí, ktoré si nárokuje Moskva
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vylúčil stiahnutie vojakov z oblastí na východe a juhu Ukrajiny, na ktoré si robí nárok Moskva.

Zelenskyj načrtol možnosť konania summitu Ukrajiny, Ruska, USA, EÚ a Británie
Zelenskyj vyhlásil, že Kyjev spoločne so svojimi partnermi zvažuje organizáciu summitu na vysokej úrovni medzi Ukrajinou, Ruskom, Spojenými štátmi, krajinami Európskej únie (EÚ) a Veľkou Britániou.

Trump a Putin hovorili o normalizácii vzťahov, výmene väzňov a o Iráne
Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump sa počas pondelkového, viac ako dve hodiny trvajúceho telefonátu venovali okrem konfliktu na Ukrajine aj iným otázkam.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.