• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.9.2020Meniny má Konštantín
12°Bratislava

Úlohu vierozvestcov pripomenú štátne podujatia

  • 11:18 04.07.2013
  • BRATISLAVA
Úlohu vierozvestcov pripomenú štátne podujatia

Významnú historickú úlohu vierozvestcov Konštantína a Metoda pripomenú aj podujatia na úrovni štátnej reprezentácie.

Na cyrilometodské oslavy prídu hostia z viacerých štátov

Na Slovensko prídu v piatok na cyrilometodské oslavy do Nitry vysokí cirkevní hodnostári z viacerých krajín. Slávnostnú svätú omšu, ktorá sa začne o 10:00 na Svätoplukovom námestí, bude pri tejto príležitosti celebrovať osobitný vyslanec Svätého Otca Františka. Spoločne s ním ju budú sláviť hostia a delegáti z viacerých krajín.

Ako informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, na Slovensko pricestuje predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) kardinál Péter Erdő, ktorý je aj predsedom Konferencie biskupov Maďarska. Príde tiež predseda Konferencie biskupov Bosny a Hercegoviny kardinál Vinko Puljić, ktorý pôsobí ako arcibiskup metropolita Sarajeva.

Na vyvrcholení cyrilometodského slávenia nebude chýbať ľvovský arcibiskup metropolita Mieczyslaw Mokrzycki, ktorý je predsedom Konferencie biskupov Ukrajiny latinského obradu. Prídu tiež delegáti z Česka, Poľska, Rakúska, Chorvátska a Talianska. Z Ukrajiny pricestuje aj mukačevský gréckokatolícky biskup Milan Šášik, katolíkov byzantského obradu v Grécku zastúpi apoštolský exarcha Dimitrios Salachas.

Do Nitry prídu i nekatolícki predstavitelia cirkví. Príde delegácia Arménskej apoštolskej cirkvi na čele s prímasom arménskej arcidiecézy v Rumunsku biskupom Tatevom Hakobyanom, na slávnosti sa zúčastní aj vladyka Rastislav, arcibiskup prešovský a Slovenska Pravoslávnej cirkvi.

Kardinál Franc Rodé, vyslanec Svätého Otca Františka, sa zo zahraničnými cirkevnými hodnostármi stretne v piatok o 16:00 v Kňazskom seminári sv. Gorazda.Prvé z nich - slávnostná schôdza Národnej rady SR pri príležitosti 1 150. výročia príchodu svätého Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy sa uskutoční už vo štvrtok.

Slávnostná schôdza parlamentu za účasti troch najvyšších ústavných činiteľov - prezidenta Ivana Gašparoviča, predsedu národnej rady Pavla Pašku a premiéra Roberta Fica sa začne o 14:00 v historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave. Organizuje ju Kancelária Národnej rady SR.

Súčasťou slávnostnej schôdze, ktorú odvysiela verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska v priamom televíznom prenose, budú príhovory predsedu NR SR Pavla Pašku a predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského, informoval agentúru SITA hovorca predsedu parlamentu Pavel Chovanec.

Programom bude sprevádzať herec Jozef Šimonovič. Zaznie i zhudobnená prvá staroslovienska báseň od Konštantína Filozofa (Cyrila) - Proglas. Časti Proglasu, ktorý hudobne spracoval Ľubo Horňák, zaspievajú Otakar Klein a Dušan Jarjabek.

Ústrednou oslavou jubilea bude v piatok 5. júla Cyrilometodská národná púť v Nitre, na ktorú sú pozvaní aj významní hostia zo zahraničia a cirkevní hodnostári, informovalo Ministerstvo kultúry (MK) SR.

Súčasťou ústredných osláv v Nitre budú 5. júla Evanjelické spomienkové služby Božie, ktoré Evanjelická cirkev a. v. (ECAV) na Slovensku pripravuje na hrade Branč. Podľa informácií zverejnených na webstránke ECAV tohtoročné slávnosti na Branči, venované predovšetkým 1 150. výročiu príchodu vierozvestov Konštantína a Metoda na naše územie, sa uskutočnia 4. a 5. júla.

Slávnostné služby Božie sa začnú na hrade Branč o 10:00. Popoludňajší program bude od 15:30 v evanjelickom kostole v Brezovej pod Bradlom. Prezident SR Ivan Gašparovič sa v Nitre v piatok doobeda zúčastní na slávnostnej svätej omši. V piatok popoludní by mal prezident prísť do Brezovej pod Bradlom na program duchovného slova a hudby, ktorý sa k jubileu uskutoční v miestnom evanjelickom chráme, avizovala Kancelária prezidenta SR.

Ako ďalej SITA informovalo ministerstvo kultúry, oslavy budú pokračovať 7. júla Slávnosťami sv. Cyrila a sv. Metoda na bratislavskom Devíne, kde by mal s príhovorom vystúpiť premiér Robert Fico. Slávnosti organizuje Úrad vlády SR a Hl. mesto SR Bratislava. Napokon Ministerstvo kultúry SR a Slovenské národné divadlo (SND) pripravujú na 14. december tohto roka slávnostné uvedenie diela Cyril a Metod - Slovanské oratórium v SND Bratislava.

Oslavy 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie by mali spolu stáť 164 150 eur. Peniaze pôjdu na spomínané podujatia na úrovni štátnej reprezentácie. V pláne sú aj ďalšie akcie pripomínajúce významné výročie, ktoré však nie sú financované zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo kultúry otvorilo pre zabezpečenie osláv výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda dva špeciálne dotačné podprogramy. V oboch vlani rozdelilo žiadateľom 441 550 eur.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Matovič: Haščák nie je človek, s ktorým by som sa túžil kedykoľvek stretnúť

Matovič: Haščák nie je človek, s ktorým by som sa túžil kedykoľvek stretnúť

DNES - 20:04Domáce

Premiér Igor Matovič tvrdí, že spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák nie je človek, s ktorým by sa túžil kedykoľvek stretnúť alebo by vyhľadával akékoľvek stretnutie s ním.

Peter Pellegrini tvrdí, že premiér má predložiť dôkazy, aby vyvrátil podozrenia

Peter Pellegrini tvrdí, že premiér má predložiť dôkazy, aby vyvrátil podozrenia

DNES - 19:11Domáce

Pellegrini je presvedčený, že ak chce Matovič vyvrátiť podozrenia, musí predložiť verejnosti hmatateľné dôkazy, aby vyvrátil podozrenia.

Matovič: Moja manželka nemala v Arca Capital vložené ani jedno euro

Matovič: Moja manželka nemala v Arca Capital vložené ani jedno euro

DNES - 17:52Domáce

Manželka premiéra Igora Matoviča (OĽANO) Pavlína Matovičová nemala v Arca Capital vložené ani jedno euro.

Petrák považuje doterajšiu pomoc športu za nedostatočnú

Petrák považuje doterajšiu pomoc športu za nedostatočnú

DNES - 14:17Domáce

Doterajšiu pomoc športu považuje podpredseda Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomír Petrák (Smer-SD) za nedostatočnú.

Gröhling dúfa, že v roku 2022 budú online maturity

Gröhling dúfa, že v roku 2022 budú online maturity

DNES - 13:46Domáce

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) dúfa, že v roku 2022 sa uskutočnia online maturity, uviedol to v sobotnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.