• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.12.2022Meniny má Oto
Bratislava

Úlohu vierozvestcov pripomenú štátne podujatia

  • 11:18 04.07.2013
  • BRATISLAVA
Úlohu vierozvestcov pripomenú štátne podujatia

Významnú historickú úlohu vierozvestcov Konštantína a Metoda pripomenú aj podujatia na úrovni štátnej reprezentácie.

Na cyrilometodské oslavy prídu hostia z viacerých štátov

Na Slovensko prídu v piatok na cyrilometodské oslavy do Nitry vysokí cirkevní hodnostári z viacerých krajín. Slávnostnú svätú omšu, ktorá sa začne o 10:00 na Svätoplukovom námestí, bude pri tejto príležitosti celebrovať osobitný vyslanec Svätého Otca Františka. Spoločne s ním ju budú sláviť hostia a delegáti z viacerých krajín.

Ako informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, na Slovensko pricestuje predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) kardinál Péter Erdő, ktorý je aj predsedom Konferencie biskupov Maďarska. Príde tiež predseda Konferencie biskupov Bosny a Hercegoviny kardinál Vinko Puljić, ktorý pôsobí ako arcibiskup metropolita Sarajeva.

Na vyvrcholení cyrilometodského slávenia nebude chýbať ľvovský arcibiskup metropolita Mieczyslaw Mokrzycki, ktorý je predsedom Konferencie biskupov Ukrajiny latinského obradu. Prídu tiež delegáti z Česka, Poľska, Rakúska, Chorvátska a Talianska. Z Ukrajiny pricestuje aj mukačevský gréckokatolícky biskup Milan Šášik, katolíkov byzantského obradu v Grécku zastúpi apoštolský exarcha Dimitrios Salachas.

Do Nitry prídu i nekatolícki predstavitelia cirkví. Príde delegácia Arménskej apoštolskej cirkvi na čele s prímasom arménskej arcidiecézy v Rumunsku biskupom Tatevom Hakobyanom, na slávnosti sa zúčastní aj vladyka Rastislav, arcibiskup prešovský a Slovenska Pravoslávnej cirkvi.

Kardinál Franc Rodé, vyslanec Svätého Otca Františka, sa zo zahraničnými cirkevnými hodnostármi stretne v piatok o 16:00 v Kňazskom seminári sv. Gorazda.Prvé z nich - slávnostná schôdza Národnej rady SR pri príležitosti 1 150. výročia príchodu svätého Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy sa uskutoční už vo štvrtok.

Slávnostná schôdza parlamentu za účasti troch najvyšších ústavných činiteľov - prezidenta Ivana Gašparoviča, predsedu národnej rady Pavla Pašku a premiéra Roberta Fica sa začne o 14:00 v historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave. Organizuje ju Kancelária Národnej rady SR.

Súčasťou slávnostnej schôdze, ktorú odvysiela verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska v priamom televíznom prenose, budú príhovory predsedu NR SR Pavla Pašku a predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského, informoval agentúru SITA hovorca predsedu parlamentu Pavel Chovanec.

Programom bude sprevádzať herec Jozef Šimonovič. Zaznie i zhudobnená prvá staroslovienska báseň od Konštantína Filozofa (Cyrila) - Proglas. Časti Proglasu, ktorý hudobne spracoval Ľubo Horňák, zaspievajú Otakar Klein a Dušan Jarjabek.

Ústrednou oslavou jubilea bude v piatok 5. júla Cyrilometodská národná púť v Nitre, na ktorú sú pozvaní aj významní hostia zo zahraničia a cirkevní hodnostári, informovalo Ministerstvo kultúry (MK) SR.

Súčasťou ústredných osláv v Nitre budú 5. júla Evanjelické spomienkové služby Božie, ktoré Evanjelická cirkev a. v. (ECAV) na Slovensku pripravuje na hrade Branč. Podľa informácií zverejnených na webstránke ECAV tohtoročné slávnosti na Branči, venované predovšetkým 1 150. výročiu príchodu vierozvestov Konštantína a Metoda na naše územie, sa uskutočnia 4. a 5. júla.

Slávnostné služby Božie sa začnú na hrade Branč o 10:00. Popoludňajší program bude od 15:30 v evanjelickom kostole v Brezovej pod Bradlom. Prezident SR Ivan Gašparovič sa v Nitre v piatok doobeda zúčastní na slávnostnej svätej omši. V piatok popoludní by mal prezident prísť do Brezovej pod Bradlom na program duchovného slova a hudby, ktorý sa k jubileu uskutoční v miestnom evanjelickom chráme, avizovala Kancelária prezidenta SR.

Ako ďalej SITA informovalo ministerstvo kultúry, oslavy budú pokračovať 7. júla Slávnosťami sv. Cyrila a sv. Metoda na bratislavskom Devíne, kde by mal s príhovorom vystúpiť premiér Robert Fico. Slávnosti organizuje Úrad vlády SR a Hl. mesto SR Bratislava. Napokon Ministerstvo kultúry SR a Slovenské národné divadlo (SND) pripravujú na 14. december tohto roka slávnostné uvedenie diela Cyril a Metod - Slovanské oratórium v SND Bratislava.

Oslavy 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie by mali spolu stáť 164 150 eur. Peniaze pôjdu na spomínané podujatia na úrovni štátnej reprezentácie. V pláne sú aj ďalšie akcie pripomínajúce významné výročie, ktoré však nie sú financované zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo kultúry otvorilo pre zabezpečenie osláv výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda dva špeciálne dotačné podprogramy. V oboch vlani rozdelilo žiadateľom 441 550 eur.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dopravná nehoda na D1. Zrazili sa štyri autá

Dopravná nehoda na D1. Zrazili sa štyri autá

DNES - 8:07Domáce

Na D1 na vjazde do Bratislavy smerom zo Senca sa v pondelok ráno v ľavom pruhu zrazili štyri autá.

SHMÚ varuje pred smogom. Upozornenie platí pre túto oblasť

SHMÚ varuje pred smogom. Upozornenie platí pre túto oblasť

DNES - 7:26Domáce

V Jelšave a okolí platí upozornenie na vznik smogovej situácie pre častice PM10.

Muža, ktorý zaútočil nožom na ženu s dieťaťom, vzali do väzby

Muža, ktorý zaútočil nožom na ženu s dieťaťom, vzali do väzby

DNES - 6:43Domáce

Obvinený muž, ktorý mal zaútočiť na skalickom parkovisku nožom na ženu s dieťaťom, bude stíhaný vo väzbe.

Hasiči zasahujú pri vážnej nehode, štyri osoby nejavia známky života

Hasiči zasahujú pri vážnej nehode, štyri osoby nejavia známky života

VČERA - 18:35Domáce

Hasiči sa snažia vyslobodiť osoby z vozidiel.

Ministerstvo obrany pripravuje zriadenie vlastnej autoškoly

Ministerstvo obrany pripravuje zriadenie vlastnej autoškoly

VČERA - 17:43Domáce

Ministerstvo obrany SR pripravuje zriadenie vlastnej autoškoly pre potreby Ozbrojených síl SR. Na priestory a vybavenie vrátane trenažéra i úpravu vozidiel vyčlenilo do konca roka približne 45.000 eur.