• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.12.2022Meniny má Oto
Bratislava

Cyrilo-metodské oslavy sa ponesú aj v znamení pútí

  • 10:47 04.07.2013
  • NITRA
Cyrilo-metodské oslavy sa ponesú aj v znamení pútí

Cyrilo-metodskou národnou púťou sa v piatok v Nitre začne ústredná časť osláv 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

Počas Mariánskej púte čakajú vodičov dopravné obmedzenia

Cesta I/18 v úseku Spišský Štvrtok - Klčov v Levočskom okrese bude cez víkend čiastočne uzavretá, dôvodom je Mariánska púť. Ako agentúru SITA informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Migaľová, cesta bude uzavretá od soboty 06:00 do nedele 16:00.

Vjazd bude povolený iba pútnikom, úplne je cesta zatvorená pre nákladnú a autobusovú dopravu. Obchádzka v smere Poprad - Prešov a Prešov - Poprad povedie obojsmerne cez Spišský Štvrtok, Spišskú Novú Ves a následne cez obce Odorín, Jamník, Domaňovce a Klčov. Polícia žiada vodičov, aby rešpektovali dopravné značenia a pokyny policajtov.Svätú omšu na Svätoplukovom námestí za účasti prezidenta Ivana Gašparoviča bude celebrovať pápežský legát Franc Rodé.

Pozvaní sú významní hostia zo zahraničia a cirkevní hodnostári. Po skončení omše bude prezentácia pamätnej dvojeurovej mince a slovenskej poštovej známky, ktoré vyšli k cyrilo-metodskému jubileu.

Popoludní sa program presunie z námestia na Nitriansky hrad a do podhradia, kde bude historický festival Pribinova Nitrawa.

Návštevníkov čaká veľkolepý sprievod s takmer 80 dobovými postavami, krčma, potulní muzikanti, dobové tábory, trh remeselníkov, Turnaj o meč kráľa Svätopluka či pouličné výjavy zo života svätých Cyrila a Metoda. V programe by malo vystúpiť okolo 130 účinkujúcich. Ako informoval primátor Jozef Dvonč, oslavy v Nitre budú stáť okolo 100-tisíc eur, z toho časť tvorí štátna dotácia. Hlavnými organizátormi osláv sú Mesto Nitra, Biskupstvo Nitra a Nitriansky samosprávny kraj.
Voľné vstupy a koncerty

V Selciach bude opäť Cyrilometodská diecézna púť

Každoročná Cyrilometodská diecézna púť sa v piatok 5. júla 2013 v Selciach uskutoční v atmosfére celoslovenského slávenia 1 150. výročia príchodu vierozvestov na Veľkú Moravu. Program púte v Selciach sa pri Farskom kostole sv. Cyrila a Metoda, ktorý tento rok zavŕšil 150. výročie patrocínia ako prvého kostola zasväteného vierozvestom, začne o 9:15. Slávnostnú svätú omšu o 10:30 bude celebrovať generálny vikár Banskobystrickej diecézy Branislav Koppal. Farnosť sa na slávnosť pripravuje programom obnovy ľudových misií, ktorú budú viesť pátri misionári z Podolínca.

Banskobystrický biskup Štefan Moyses na tisíce výročie príchodu solúnskych bratov požehnal v roku 1863 oltárny obraz sv. Cyrila a Metoda v Selciach, čím sa selčiansky farský chrám stal prvým kostolom na Slovensku zasväteným vierozvestom. Banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž vyhlásil v roku 1996 kostol sv. Cyrila a Metoda v Selciach za diecézne centrum cyrilometodskej úcty. Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska. Voľný vstup bude v piatok do Biskupského paláca, Diecézneho múzea, expozície v kazematách aj vo Vazulovej veži.

V Katedrále svätého Emeráma si budú môcť návštevníci pozrieť výstavu Najstaršie doklady kresťanstva na Slovensku, ktorá predstavuje nálezy dokladajúce počiatky kresťanstva na našom území.

Deň otvorených dverí zároveň organizuje aj Krajský pamiatkový úrad Nitra, ktorý sídli v podhradí. V Gotickej priekope bude koncert komorného súboru renesančnej hudby Chorea antiqua.

Program prvého dňa osláv vyvrcholí na Svätoplukovom námestí koncertom Slovenskej filharmónie, ktorá ponúkne premiéru oratória podľa eposu Jána Hollého Cirillo-metodiada. Večer dotvorí audiovizuálna a divadelná šou Veľkomoravský orloj.
Galavečer nitrianskych hviezd

Cyrila a Metoda si pripomenú pri rotunde v Ducovom

Tradičná púť pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda na pahorok Kostolec pri Ducovom v okrese Piešťany sa uskutoční v piatok popoludní. Jej program sa začína o 14:30 príhovorom starostky Márie Kolárikovej a hostí, o 15:00 bude slávnostná svätá omša a po jej skončení kultúrny program. Na Kostolci sú pozostatky veľmožského dvorca z obdobia Veľkej Moravy, areál je národnou kultúrnou pamiatkou. Súčasťou dvorca bola aj rotunda, ktorej základy sa podarilo odkryť v roku 1968.

Dvorec na Kostolci vznikol približne v polovici 9. storočia, zničený bol asi o sto rokov neskôr. Rotunda však slúžila svojmu účelu ešte dlhšie. Po archeologickom výskume bol dvorec náznakovo zrekonštruovaný, základy rotundy boli zvýraznené. Expozícia pod holým nebom patrí do správy Balneologického múzea v Piešťanoch. Púte na pahorok sa konajú od roku 1990 vždy na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Byzantskú misiu na Veľkú Moravu si v piatok pripomenú Dňom otvorených dverí aj v ruinách Kostola a kláštora sv. Kataríny pri Dechticiach v okrese Trnava a na zrúcanine hradu Branč v okrese Senica.Druhý deň osláv 6. júla otvorí konferencia pre verejnosť o živote a diele Cyrila a Metoda v Ponitrianskom múzeu. Na Svätoplukovom námestí sa v rámci medzinárodného folklórneho festivalu Slavica fest predstavia súbory zo slovanských krajín.

Divadlo Andreja Bagara bude prezentovať najväčší ručne tkaný gobelín v strednej Európe. Chýbať nebude ani Nitriansky jarmok s ponukou remesiel v tradičných podobách, Pivné slávnosti či zraz historických vozidiel. Pešia zóna sa premení na Nitrianske korzo plné umenia, hudby, výstav, hier a atrakcií.

V nedeľu 7. júla budú archeológovia na Martinskom vrchu v areáli bývalých kasární pod Zoborom prezentovať základy veľkomoravského kostola. Podujatie bude sprevádzať historický program s hudbou Slovanov a staroslovienskou hostinou.

Večer sa na Svätoplukovom námestí predstaví nitrianska umelecká scéna. Návštevníci sa môžu tešiť na koncertnú verziu muzikálu Adam Šangala v podaní hercov Divadla Andreja Bagara. O 20:00 bude Galavečer nitrianskych hviezd, v rámci ktorého vystúpia Kuly z Desmodu, Štefan Itcho Pčelár, Close Harmony Friends, La Gioia, Eva Pavlíková a Campana Batucada, Old school brothers a Bruise, U.K.N.D. a mnohí ďalší.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rakovina prostaty postihuje až 60 percent mužov nad 65 rokov. Nepodceňujte prevenciu

Rakovina prostaty postihuje až 60 percent mužov nad 65 rokov. Nepodceňujte prevenciu

DNES - 9:17Domáce

Rakovina prostaty postihuje až 60 percent mužov nad 65 rokov.

V Strečne sa zrazil kamión s osobným autom. Týmto smerom neprejdete

V Strečne sa zrazil kamión s osobným autom. Týmto smerom neprejdete

DNES - 9:02Domáce

Na ceste I/18 pod hradom Strečno v smere do Žiliny sa zrazil kamión s osobným autom.

Muž hodil po sestre mikrovlnku, vyhrážal sa jej smrťou

Muž hodil po sestre mikrovlnku, vyhrážal sa jej smrťou

DNES - 8:50Domáce

Policajti z Nemšovej obvinili 44-ročného muža z prečinu nebezpečného vyhrážania.

Dopravná nehoda na D1. Zrazili sa štyri autá

Dopravná nehoda na D1. Zrazili sa štyri autá

DNES - 8:07Domáce

Na D1 na vjazde do Bratislavy smerom zo Senca sa v pondelok ráno v ľavom pruhu zrazili štyri autá.

SHMÚ varuje pred smogom. Upozornenie platí pre túto oblasť

SHMÚ varuje pred smogom. Upozornenie platí pre túto oblasť

DNES - 7:26Domáce

V Jelšave a okolí platí upozornenie na vznik smogovej situácie pre častice PM10.