• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Cyrilo-metodské oslavy sa ponesú aj v znamení pútí

  • 10:47 04.07.2013
  • NITRA
Cyrilo-metodské oslavy sa ponesú aj v znamení pútí

Cyrilo-metodskou národnou púťou sa v piatok v Nitre začne ústredná časť osláv 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu.

Počas Mariánskej púte čakajú vodičov dopravné obmedzenia

Cesta I/18 v úseku Spišský Štvrtok - Klčov v Levočskom okrese bude cez víkend čiastočne uzavretá, dôvodom je Mariánska púť. Ako agentúru SITA informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Migaľová, cesta bude uzavretá od soboty 06:00 do nedele 16:00.

Vjazd bude povolený iba pútnikom, úplne je cesta zatvorená pre nákladnú a autobusovú dopravu. Obchádzka v smere Poprad - Prešov a Prešov - Poprad povedie obojsmerne cez Spišský Štvrtok, Spišskú Novú Ves a následne cez obce Odorín, Jamník, Domaňovce a Klčov. Polícia žiada vodičov, aby rešpektovali dopravné značenia a pokyny policajtov.Svätú omšu na Svätoplukovom námestí za účasti prezidenta Ivana Gašparoviča bude celebrovať pápežský legát Franc Rodé.

Pozvaní sú významní hostia zo zahraničia a cirkevní hodnostári. Po skončení omše bude prezentácia pamätnej dvojeurovej mince a slovenskej poštovej známky, ktoré vyšli k cyrilo-metodskému jubileu.

Popoludní sa program presunie z námestia na Nitriansky hrad a do podhradia, kde bude historický festival Pribinova Nitrawa.

Návštevníkov čaká veľkolepý sprievod s takmer 80 dobovými postavami, krčma, potulní muzikanti, dobové tábory, trh remeselníkov, Turnaj o meč kráľa Svätopluka či pouličné výjavy zo života svätých Cyrila a Metoda. V programe by malo vystúpiť okolo 130 účinkujúcich. Ako informoval primátor Jozef Dvonč, oslavy v Nitre budú stáť okolo 100-tisíc eur, z toho časť tvorí štátna dotácia. Hlavnými organizátormi osláv sú Mesto Nitra, Biskupstvo Nitra a Nitriansky samosprávny kraj.
Voľné vstupy a koncerty

V Selciach bude opäť Cyrilometodská diecézna púť

Každoročná Cyrilometodská diecézna púť sa v piatok 5. júla 2013 v Selciach uskutoční v atmosfére celoslovenského slávenia 1 150. výročia príchodu vierozvestov na Veľkú Moravu. Program púte v Selciach sa pri Farskom kostole sv. Cyrila a Metoda, ktorý tento rok zavŕšil 150. výročie patrocínia ako prvého kostola zasväteného vierozvestom, začne o 9:15. Slávnostnú svätú omšu o 10:30 bude celebrovať generálny vikár Banskobystrickej diecézy Branislav Koppal. Farnosť sa na slávnosť pripravuje programom obnovy ľudových misií, ktorú budú viesť pátri misionári z Podolínca.

Banskobystrický biskup Štefan Moyses na tisíce výročie príchodu solúnskych bratov požehnal v roku 1863 oltárny obraz sv. Cyrila a Metoda v Selciach, čím sa selčiansky farský chrám stal prvým kostolom na Slovensku zasväteným vierozvestom. Banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž vyhlásil v roku 1996 kostol sv. Cyrila a Metoda v Selciach za diecézne centrum cyrilometodskej úcty. Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska. Voľný vstup bude v piatok do Biskupského paláca, Diecézneho múzea, expozície v kazematách aj vo Vazulovej veži.

V Katedrále svätého Emeráma si budú môcť návštevníci pozrieť výstavu Najstaršie doklady kresťanstva na Slovensku, ktorá predstavuje nálezy dokladajúce počiatky kresťanstva na našom území.

Deň otvorených dverí zároveň organizuje aj Krajský pamiatkový úrad Nitra, ktorý sídli v podhradí. V Gotickej priekope bude koncert komorného súboru renesančnej hudby Chorea antiqua.

Program prvého dňa osláv vyvrcholí na Svätoplukovom námestí koncertom Slovenskej filharmónie, ktorá ponúkne premiéru oratória podľa eposu Jána Hollého Cirillo-metodiada. Večer dotvorí audiovizuálna a divadelná šou Veľkomoravský orloj.
Galavečer nitrianskych hviezd

Cyrila a Metoda si pripomenú pri rotunde v Ducovom

Tradičná púť pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda na pahorok Kostolec pri Ducovom v okrese Piešťany sa uskutoční v piatok popoludní. Jej program sa začína o 14:30 príhovorom starostky Márie Kolárikovej a hostí, o 15:00 bude slávnostná svätá omša a po jej skončení kultúrny program. Na Kostolci sú pozostatky veľmožského dvorca z obdobia Veľkej Moravy, areál je národnou kultúrnou pamiatkou. Súčasťou dvorca bola aj rotunda, ktorej základy sa podarilo odkryť v roku 1968.

Dvorec na Kostolci vznikol približne v polovici 9. storočia, zničený bol asi o sto rokov neskôr. Rotunda však slúžila svojmu účelu ešte dlhšie. Po archeologickom výskume bol dvorec náznakovo zrekonštruovaný, základy rotundy boli zvýraznené. Expozícia pod holým nebom patrí do správy Balneologického múzea v Piešťanoch. Púte na pahorok sa konajú od roku 1990 vždy na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Byzantskú misiu na Veľkú Moravu si v piatok pripomenú Dňom otvorených dverí aj v ruinách Kostola a kláštora sv. Kataríny pri Dechticiach v okrese Trnava a na zrúcanine hradu Branč v okrese Senica.Druhý deň osláv 6. júla otvorí konferencia pre verejnosť o živote a diele Cyrila a Metoda v Ponitrianskom múzeu. Na Svätoplukovom námestí sa v rámci medzinárodného folklórneho festivalu Slavica fest predstavia súbory zo slovanských krajín.

Divadlo Andreja Bagara bude prezentovať najväčší ručne tkaný gobelín v strednej Európe. Chýbať nebude ani Nitriansky jarmok s ponukou remesiel v tradičných podobách, Pivné slávnosti či zraz historických vozidiel. Pešia zóna sa premení na Nitrianske korzo plné umenia, hudby, výstav, hier a atrakcií.

V nedeľu 7. júla budú archeológovia na Martinskom vrchu v areáli bývalých kasární pod Zoborom prezentovať základy veľkomoravského kostola. Podujatie bude sprevádzať historický program s hudbou Slovanov a staroslovienskou hostinou.

Večer sa na Svätoplukovom námestí predstaví nitrianska umelecká scéna. Návštevníci sa môžu tešiť na koncertnú verziu muzikálu Adam Šangala v podaní hercov Divadla Andreja Bagara. O 20:00 bude Galavečer nitrianskych hviezd, v rámci ktorého vystúpia Kuly z Desmodu, Štefan Itcho Pčelár, Close Harmony Friends, La Gioia, Eva Pavlíková a Campana Batucada, Old school brothers a Bruise, U.K.N.D. a mnohí ďalší.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kolíková: Miera nenávisti a agresie v spoločnosti prekračuje únosné hranice

Kolíková: Miera nenávisti a agresie v spoločnosti prekračuje únosné hranice

DNES - 10:15Domáce

Miera nenávisti a agresie v spoločnosti a na internete prekračuje únosné hranice. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.

COVID-19 môže zhoršiť chronické ochorenia, upozornila handlovská lekárka

COVID-19 môže zhoršiť chronické ochorenia, upozornila handlovská lekárka

DNES - 10:11Domáce

Prekonanie ochorenia COVID-19 môže u pacientov často zhoršiť i ich chronické ochorenia. Špecifickými sú pacienti s cukrovkou, ktorí musia prejsť z tabletiek na liečbu inzulínom.

Zubné ambulancie sú na omikron pripravené, tvrdí komora. Potrebné je objednávanie

Zubné ambulancie sú na omikron pripravené, tvrdí komora. Potrebné je objednávanie

DNES - 10:09Domáce

Slovenská komora zubných lekárov pripomína, že na vyšetrenie sa treba objednať aj v prípade, ak ide o akútny stav.

Korčok: Voči nenávistným prejavom musíme byť ostražití už pri ich zárodku

Korčok: Voči nenávistným prejavom musíme byť ostražití už pri ich zárodku

DNES - 9:46Domáce

Korčok pripomína, že jednou z priorít slovenskej diplomacie je pokračovať v boji proti všetkým formám rasizmu, xenofóbie a intolerancie a podporovať slobodu náboženského vyznania.

ŠTS vzal do väzby Mariána Magáta obvineného z extrémizmu

ŠTS vzal do väzby Mariána Magáta obvineného z extrémizmu

DNES - 9:25Domáce

Rozhodnutie nie je právoplatné, o sťažnosti obvineného bude rozhodovať Najvyšší súd SR.