Južná Kórea navrhuje KĽDR nové rozhovory o spoločnej zóne
- 12:34 04.07.2013
- SOUL

Južná Kórea navrhla svojmu severnému susedovi rokovania o znovuotvorení spoločného priemyselného komplexu Kchäsong.
Úrady komunistickej Kórey deň predtým oznámili, že juhokórejským podnikateľom a manažérom umožnia vstup do komplexu, aby skontrolovali stav zariadení.
Severná Kórea z Kchäsongu začiatkom apríla stiahla všetkých 53 tis. zamestnancov, odmietla rokovať o pokračovaní jeho prevádzky a Juhokórejčanom zakázala prístup do komplexu.
Dôvodom bolo stupňujúce sa napätie medzi oboma susednými krajinami, ktoré súviselo s vyhrážkami Pchjongjangu o použití jadrovej zbrane voči Soulu. Komplex ležiaci 10 kilometrov od hranice medzi znepriatelenými Kóreami vznikol v roku 2004 ako symbol vzájomnej spolupráce, ktorá doteraz pokračovala aj napriek napätiu v regióne.
Spoločná zóna pre severokórejský režim predstavuje dôležitý zdroj príjmov a predošlé krízy vo vzťahoch medzi Pchjongjangom a Soulom na prevádzku nemali väčší vplyv.
Severokórejský jadrový vyjednávať začal rokovať v Moskve
Vysokopostavený severokórejský predstaviteľ s dlhoročnými skúsenosťami v rokovaniach o jadrovom programe začal vo štvrtok v Moskve sériu rokovaní s cieľom obnoviť šesťstranný proces, ktorý uviazol po mesiacoch napätia.
Ruský predstaviteľ povedal, že severokórejský námestník ministra zahraničia Kim Kchje-Kwan sa stretol s vrchnými zástupcami ruského ministerstva zahraničia Vladimirom Titovom a Igorom Morgulovom. "Budeme rokovať o možnosti obnovenia nového šesťstranového negociačného procesu," povedal začiatkom týždňa Morgulov novinárom. "Moskva trvala vždy na tom, že šesťstranový proces nemá alternatívu," dodal.
Kim bol vždy hlavnou postavou v rokovaniach snažiacich sa presvedčiť Severnú Kóreu, aby sa vzdala svojho jadrového programu výmenou za bezpečnostné garancie. Rokovania sa začali v roku 2003, no dlho boli bez výsledku. Na rokovaniach sa zúčastňovali USA, Čína, Rusko, Japonsko a obe Kórey. Severná Kórea stále tvrdí, že sa svojho jadrového programu nevzdá, no je ochotná začať priame rokovania s USA.

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.