• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.5.2025Meniny má Urban
Bratislava

V ambulanciách často robia starí lekári nad 65 rokov

  • 15:43 28.12.2016
  • Bratislava
V ambulanciách často robia starí lekári nad 65 rokov

Slovenské zdravotníctvo zápasí s nedostatkom všeobecných lekárov a pediatrov.

Viacerí už podľa ministerstva zdravotníctva nemajú ani optimálny vek. Ten sa v priemere zvyšuje. Vo veku nad 65 rokov pracuje na Slovensku viac ako 480 všeobecných lekárov pre dospelých a vyše 300 pediatrov, ukazujú štatistiky rezortu.

Takýto problém potvrdil aj prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Šóth. Alarmujúca situácia je podľa neho najmä v ambulantnom sektore. Starí lekári odchádzajú do dôchodku, ambulancie po nich mladí často nechcú prebrať. Pacientov si potom musí rozdeliť „ešte to málo doktorov, čo robí a kopí sa im práca“.

Najviac lekárov vo veku nad 65 rokov pracuje vo VÚC Bratislava a Košice,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Luptáková. Nedostatok všeobecných lekárov je podľa nej aktuálnym problémom nielen slovenského zdravotníctva. Pri riešení tejto problematiky má pomôcť takzvaný Rezidentský program. Projekt rezortu má zvýšiť počet všeobecných lekárov na Slovensku a znížiť ich vekový priemer. Zapájajú sa doň študenti lekárskych fakúlt. Ministerstvo chce cez program dostať mladých do zdravotníckych zariadení v mieste ich bydliska, a teda napríklad aj na vidiek, kde nie je vysoký záujem o prácu v ambulancii.

Rezidentský program je podľa Šótha rozbehnutý dobre. „Som za to, aby fungoval ďalej,“ povedal prezident ASL. Ide však „iba o jednu kocku z mozaiky“. Ambulantných lekárov treba motivovať aj finančne, poukazuje Šóth. Ambulantného lekára totiž podľa neho mnohí stále robia najmä zo zanietenia, v nemocnici si doktor dokáže zarobiť viac.

Prvých absolventov bude mať Rezidentský program v roku 2017, a to konkrétne v odbore všeobecné lekárstvo. Celkovo je v projekte zaradených 272 rezidentov, z toho 191 pre všeobecné lekárstvo a 81 pre pediatriu.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Kysuciach havarovalo lietadlo

Na Kysuciach havarovalo lietadlo

VČERA - 21:43Domáce

Na mieste zasahovali záchranári.

Polícia varuje: Táto SMS je podvod!

Polícia varuje: Táto SMS je podvod!

VČERA - 19:24Domáce

Ak vám prišla takáto SMS, nereagujte na ňu, vyzýva polícia.

Útok medveďa na človeka: Toto odkazuje obec

Útok medveďa na človeka: Toto odkazuje obec

VČERA - 18:01Domáce

Medveď v blízkosti závodu napadol človeka, obec vydala stanovisko.

V nedeľu nastane zmena počasia

V nedeľu nastane zmena počasia

VČERA - 17:13Domáce

Sobotná noc bude chladná, v nedeľu však nastane zmena.

Pediatri zaočkovali na Slovensku 3783 detí, ktoré ušli pred vojnou z Ukrajiny

Pediatri zaočkovali na Slovensku 3783 detí, ktoré ušli pred vojnou z Ukrajiny

VČERA - 15:50Domáce

Na Slovensku pediatri zaočkovali od marca 2022 do apríla tohto roku 3783 detí, ktoré ušli pred vojnou z Ukrajiny.