Čínski investori skupujú v Česku solárne elektrárne
- 20:32 12.12.2016
- Praha

Po pive, cestovnom ruchu a nehnuteľnostiach sa pozornosť čínskych investorov v Česku uprela aj na energetiku. Konkrétne na solárne elektrárne. Už na začiatku roka Číňania získali dvojku na českom trhu, Energy 21, teraz podľa informácií HN skupujú ďalšie elektrárne.
Nejde pritom o známu investičnú skupinu CEFC, ktorej českú tvárou je exminister Jaroslav Tvrdík, ale o konkurenčný fond China - CEE Investment. Stojí za ním štátna čínska exportná banka, solárne elektrárne sú zatiaľ jeho jedinou českou investíciou.
Počas nasledujúcich dvoch rokov chcú Číňania získať na českom solárnom trhu 5 %. Tým by sa takmer vyrovnali súčasnému lídrovi, pološtátnej skupine ČEZ. „Predstava čínskeho fondu je mať v Česku elektrárne s výkonom sto megawattov,“ povedal šéf Energy 21 Pavel Maleček, ktorý pre Číňanov nákupy „solárov“ zariaďuje. Práve taký výkon predstavuje uvedený 5-% podiel.
Na nakupovanie si Číňania pripravili takmer 1,5 miliardy USD (1,42 miliardy eur). Podľa odhadov šéfky Solárnej asociácie Veroniky Hamáčkovej by si za tieto peniaze mohli kúpiť až pätinu všetkých českých „solárov“. Okrem Česka však čínsky fond investuje aj inde v strednej Európe, napríklad v Poľsku získal veterné elektrárne.
Najnovším nákupom sú tri solárne elektrárne pri Brne, v blízkosti Tábora a neďaleko Dečína. Obchod českým Hospodárskym novinám (HN) potvrdil sám šéf Energy 21 Maleček. Číňanom „soláry“ predal americký fond Contour Global, ktorý z Česka odchádza. Ide o stredne veľké elektrárne, ktoré za rok celkovo vyrobia elektrinu približne pre dvetisíc domácností.
Práve nakupovanie stredných a menších fotovoltaík je zjavne cestou, kadiaľ sa bude čínska investičné stratégie uberať. Trh so solárnymi elektrárňami je totiž v Česku veľmi rozdrobený. Podľa Solárnej asociácie ich je viac ako 28.000, od najmenších až po najväčšie. Celkovo by dokázali vyrobiť toľko energie ako Jadrová elektráreň Temelín.
A najväčší hráči sa teraz svojich „solárov“ zbavovať nechcú. Číňania už oslovili trojku na trhu, spoločnosť Decca. „Opakovane sme dostali ponuku priamo od Energy 21 alebo čínskych sprostredkovateľov. Chceme však na trhu zostať a predávať nebudeme,“ povedal pre HN zdroj blízky vedeniu firmy, ktorá vlastní druhú najväčšiu solárnu elektráreň v Česku blízko Mělníka.
Tá úplne najväčšia u Ralska patrí lídrovi trhu ČEZ. S Číňanmi teraz nevyjednáva, pološtátna firma však pripúšťa, že by mohla uvažovať o predaji menšinovej časti svojho solárneho biznisu. „Chceme si však udržať väčšinový podiel. O predaji vybraných elektrární teraz neuvažujeme,“ vyhlásil hovorca ČEZ Martin Schreier.

Nárok na rodičovský príspevok pri neprijatí dieťaťa do škôlky sa zmenil
Podmienky nároku na takzvaný predlžený rodičovský príspevok vyplácaný na deti, ktoré majú právo na predškolské vzdelávanie, no neboli prijaté do spádovej materskej školy, sa zmenili.

EÚ chce pomôcť pri vyšetrovaní výpadkov elektriny v Španielsku a Portugalsku
Európska komisia je pripravená prispieť k „dôkladnému vyšetrovaniu“ výpadkov elektriny v Španielsku a Portugalsku.

PS: Zamestnanci železníc upozorňujú, že vláda nemá víziu modernizácie železníc
Už aj zamestnanci železníc upozorňujú na to, že vláda a minister dopravy Jozef Ráž nemajú žiadnu víziu ako modernizovať železnice.

Nadácia Zastavme korupciu podala pre expozíciu EXPO Osaka podnet na NKÚ
Financovanie slovenskej účasti na svetovej výstave EXPO 2025 v japonskej Osake môže byť predražené.

Verejný ochranca práv: Ľuďom majúcim dôchodok zo SR a cudziny môže byť ich 13. dôchodok vyplatený
Dôchodcom, ktorí poberajú dôchodok zo Slovenska, aj z cudziny, môže byť ich 13. dôchodok za rok 2024 ešte vyplatený.