Na trhovisku v Nigérii sa odpálili dve atentátničky vo veku 7-8 rokov
- 15:52 11.12.2016
- Maiduguri

Séria výbuchov na trhovisku v meste Maiduguri na severovýchode Nigérie si vyžiadalo najmenej jednu obeť a 18 zranených.
Podľa miestnych médií sa trhovisko stalo terčom útoku dvoch samovražedných atentátnikov - muža a ženy. Predstaviteľ miestnej domobrany však informoval, že výbuchy spôsobili dve dievčatá vo veku sedem-osem rokov. Najprv výbušninu aktivovalo prvé a keď sa pri ňom zbehli trhovníci, nálož na svojom tele odpálilo aj druhé dievča.
K zodpovednosti za útok sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale má všetky znaky atentátov páchaných aktivistami islamistického hnutia Boko Haram, ktoré vzniklo práve v Maiduguri.
Tento nový vývoj v Nigérii, keď v Maiduguri v poslednom čase došlo k viacerým islamistickým samovražedným atentátom a v priľahlej oblasti aj k útokom na viacero objektov vládnej armády, vyvoláva pochybnosti o pravdivosti tvrdení predstaviteľov vlády a armády, že sedem rokov trvajúce povstanie skupiny Boko Haram je takmer úplne potlačené. AP pred časom upozornila, že povstalci, naopak, svoje bojové operácie zintenzívnili a sú mobilnejší, čo súvisí aj so záverom obdobia dažďov.

Zelenskyj urobil zmeny vo velení armády
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj urobil zmeny v najvyššom velení ukrajinských ozbrojených síl.

Mier sa nepriblížil, vyhlásil Kyjev po rokovaní v Istanbule
Ukrajina v utorok skritizovala Rusko za predloženie „starých ultimát“ počas pondelkových mierových rokovaní v Istanbule.

Chlapček zomrel po zubárskom zákroku. Zubárky niesli podiel na smrti dieťaťa, rozhodol súd
Zubné lekárky podľa súdu pochybili pri liečbe 5-ročného chlapca.

Víťazom juhokórejských prezidentských volieb sa stal I Če-mjong
V juhokórejských prezidentských voľbách v utorok zvíťazil liberálny politik I Če-mjong z opozičnej Demokratickej strany, ktorý porazil Kim Mun-sua z vládnucej konzervatívnej strany Sila ľudu.

Holandská vláda sa rozpadla, v krajine sa budú konať nové voľby
Po rozpade vládnej koalície sa v Holandsku uskutočnia nové parlamentné voľby a koaličná vláda nezávislého premiéra Dicka Schoofa preberie funkciu dočasnej vlády.