• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Vláda poskytne obciam po snehovej kalamite státisíce eur

  • 12:20 03.07.2013
  • BRATISLAVA
Vláda poskytne obciam po snehovej kalamite státisíce eur

Snehová kalamita tento rok potrápila obce vo viacerých kútoch Slovenska. Vláda preto na rokovaní v stredu rozhodla, že im finančne pomôže.


Kabinet odobril žiadosť ministerstva vnútra uvoľniť zo štátneho rozpočtu viac ako 556-tisíc eur na úhradu výdavkov, ktoré si vyžiadali záchranné práce počas mimoriadnych situácií - a to nielen počas snehovej kalamity, ale aj pri zosuvoch pôdy a pri problémoch so zásobovaním pitnou vodou.

Väčšina výdavkov však súvisí so snehovými kalamitami. Tie postihli tento rok nielen severné oblasti, Oravu a Liptov, ale aj obce v južných okresoch Dunajská Streda a Komárno.

Začiatkom februára museli vyhlásiť mimoriadnu situáciu v 18 obciach územného obvodu Spišská Nová Ves. Snehová kalamita tam spôsobila poškodenie elektrických rozvodov a zariadení. Obce boli bez dodávok elektrickej energie niekoľko dní. Sneh trápil koncom februára aj obec Vyšná Boca v obvode Liptovský Mikuláš, ktorú sneh odrezal od sveta. Výdavky vyčíslili na takmer päťtisíc eur. Kalamitu mali aj na Orave, vo februári postihla Mútne, Beňadovo, Babín, Oravskú Jasenicu, Oravskú Lesnú, Oravské Veselé, Vavrečku, Ťapešovo, Lomnú a Klin.

Pre sneh museli vyhlásiť mimoriadnu situáciu aj na juhu Slovenska. V polovici marca postihla kalamita obec Trhová Hradská v dunajskostredskom obvode. Záchranné práce tu "spočívali vo vyslobodzovaní osôb a vozidiel zo snehových závejov a zabezpečení prejazdnosti miestnych komunikácií," konštatoval rezort vnútra v materiáli. Kalamita bola v tom čase aj v okolí Komárna, 15. marca vyhlásil prednosta obvodného úradu mimoriadnu situáciu pre celé územie okresu. Snehovú kalamitu riešili tento rok aj v obvodoch Žilina, Banská Bystrica, Brezno či Košice.

Cez ministerstvo vnútra dostanú obce a mestá peniaze na pokrytie výdavkov súviasich so záchrannými prácami aj na zosuv pôdy nad Kostolianskou cestou v Košiciach. Ďalej pokryjú aj výdavky spojené: s nedostatkom pitnej vody v obciach Prihradzany (okres Revúca, obvod Rimavská Sobota) a Sútor (obvod a okres Rimavská Sobota), kde vlaňajšie sucho spôsobilo vyschnutie studní s pitnou vodou. Pokryť majú aj výdavky spojené s nedostatkom v zásobovaní obyvateľstva pitnou vodou v januári tohto roka v obci Milpoš (okres Sabinov, obvod Prešov) a tiež záchranné práce počas snehovej kalamity počas februára a marca v obciach na území územného obvodu Obvodného úradu Prešov. Určené sú aj pre obec Ipeľský Sokolec z územného obvodu Obvodného úradu Levice, kde koncom februára po vzostupe rieky Ipeľ a potoka Jelšovka značne stúpli hladiny podzemných vôd, ktoré sa vliali do studní s pitnou vodou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Milanová sa zapojí do medzinárodnej kampane #WeRemember

Milanová sa zapojí do medzinárodnej kampane #WeRemember

DNES - 8:33Domáce

Kampaň súvisí s Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na 27. januára.

Budaj: Ľudia odovzdali už 40.000 zálohovaných pet fliaš a plechoviek

Budaj: Ľudia odovzdali už 40.000 zálohovaných pet fliaš a plechoviek

VČERA - 20:59Domáce

Od spustenia systému zálohovania pet fliaš a plechoviek 1. januára ich už ľudia odovzdali viac ako 40.000. V diskusii v TASR TV to konštatoval minister životného prostredia Ján Budaj.

Slovensko je podľa vedcov v 2. fáze vlny omikronu, na test sa bude čakať dlhšie

Slovensko je podľa vedcov v 2. fáze vlny omikronu, na test sa bude čakať dlhšie

VČERA - 19:49Domáce

Slovensko aktuálne vstupuje do druhej fázy vlny omikronu, pre ktorú nie sú kapacity testovania dostatočné.

Korčok verí, že sa napätá situácia na Ukrajine vyrieši diplomatickou cestou

Korčok verí, že sa napätá situácia na Ukrajine vyrieši diplomatickou cestou

VČERA - 19:09Domáce

Situácia na Ukrajine je napätá, ale šéf slovenského rezortu zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS) verí v jej vyriešenie diplomatickou cestou.

Pred Prezidentským palácom palácom sa protestovalo

Pred Prezidentským palácom palácom sa protestovalo

VČERA - 18:35Domáce

Opozícia hovorila na proteste o predčasných voľbách, kritizovala dohodu s USA.