• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.5.2024Meniny má Ela
17°Bratislava

Potravinári kritizujú zákon o odbytovom fonde

  • 15:26 11.02.2013
  • BRATISLAVA
Potravinári kritizujú zákon o odbytovom fonde

Zákon o odbytovom fonde predstavuje hrozbu zdražovania potravín a zníženie ich konkurencieschopnosti na európskom trhu.

Na pondelkovej tlačovej besede to uviedla Jarmila Halgašová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS).

Legislatívu z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR potravinári kritizujú aj preto, že podľa jej predstaviteľov prebieha legislatívny proces v tichosti a netransparentne.

"Ministerstvo vylúčilo z možnosti uplatnenia pripomienok verejnosť, čím hrubo porušilo legislatívne pravidlá Vlády SR. Nezverejnenie návrhu na portáli znamená, že návrh zákona nie je oficiálne v pripomienkovom konaní, a teda ako taký nemôže byť predložený na rokovanie vlády SR a jej poradných orgánov," vyhlásil prezident PKS Daniel Poturnay.
Zákon zavádza novú daň

Predstaviteľom PKS sa nová legislatíva nepáči z toho dôvodu, že zavádza novú daň, ktorá nie je vyvážená žiadnym jasne formulovaným verejným záujmom a odčerpáva nezanedbateľné množstvo potrebných zdrojov so sektoru poľnohospodárstva a potravinárstva.

Účinok takto vynaložených zdrojov je podľa Poturnaya pochybný. "Miesto zníženej DPH na potraviny, ktorú ministerstvo sľubovalo, zavádza na potraviny ešte novú daň," doplnil Poturnay.

PKS zároveň považuje formuláciu zákona za vágnu a nejasnú. Jej predstavitelia ostro kritizovali aj to, že legislatíva vytvára neštátny fond, ktorý nebude podliehať kontrole Najvyššieho kontrolného úradu SR, pretože nebude financovaný zo strany štátu. "O nakladaní s vyzbieranými prostriedkami bude rozhodovať úzka skupina ľudí menovaných ministrom," dodal Poturnay. Za zarážajúcu označil podporu odbytového fondu zo strany Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, keďže reprezentuje podniky v poľnohospodárskej prvovýrobe, ktoré nová povinnosť výrazne zaťaží.
Ministerstvo sa bráni

MPRV na vyhlásenia PKS reaguje tým, že návrh zákona predložilo ako iniciatívny návrh na základe návrhu a požiadavky SPPK. "Vzhľadom k pokračujúcej nejednotnosti samosprávy a akútnej potreby riešenia podpory predaja a propagácie slovenských poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov sme pristúpili k radikálnemu predloženiu predmetného zákona. Je nám ľúto, že sme z podnikateľskej sféry nedostali iný návrh koncepčného riešenia, ako je predložený návrh zákona," uviedla Zuzana Gulová, hovorkyňa MPRV SR.

Zároveň dodala, že návrh zákona je ústretový voči samospráve, dáva jej všetky rozhodovacie právomoci pre spravovanie vyzbieraných finančných prostriedkov, ktoré prichádzajú do fondu z podnikateľskej sféry. Zdôraznila tiež, že príspevok do odbytového fondu je odpočítateľnou položkou z dane, čo MPRV považuje za zásadnú vec, pričom ju má prerokovanú s Ministerstvom financií SR.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

VČERA - 21:20Ekonomické

Klienti nebudú mať dostupné viaceré služby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

VČERA - 19:37Ekonomické

Pre mnohých zákazníkov je potravina mimoriadne nebezpečná.

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

VČERA - 18:25Ekonomické

Eurofondy sa podľa Remišovej podarilo vyčerpať vďaka opatreniam, ktoré presadila.

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

VČERA - 15:24Ekonomické

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 sa podarilo Slovensku kompletne vyčerpať. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Raši: Čerpanie eurofondov z Programu Slovensko je v časovom sklze

Raši: Čerpanie eurofondov z Programu Slovensko je v časovom sklze

VČERA - 13:51Ekonomické

Čerpanie eurofondov z Programu Slovensko 2021 - 2027 je v časovom sklze, nakoľko boli prvé výzvy vyhlásené až v polovici roka 2023.