Daňové zaťaženie podnikateľov a občanov sa neustále zvyšuje

Daňové zaťaženie občanov, ako aj podnikateľov neustále rastie. Vláda pritom nekonsoliduje udržateľne.
V pléne to skonštatovala opozičná poslankyňa SaS Jana Kiššová počas rozpravy k návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok.
"Štátny rozpočet stále viac zaťažuje jednotlivcov ako aj podnikateľský sektor, no neponúka adekvátne výsledky. Vláda stále viac míňa, ako zarobí," povedala v pléne Kiššová. V budúcom roku sa podľa nej vládny kabinet chystá vybrať od občanov a podnikateľov 15,5 miliardy eur a minúť 17,5 miliardy eur. "Plánované výdavky sú tým pádom o dve miliardy vyššie než plánovaný príjem," podotkla Kiššová.
Za dlhoročný problém slovenskej politiky považuje aj dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu. "Ešte prvá vláda Roberta Fica v roku 2008 predpokladala jeho dosiahnutie v roku 2011, no realita je dnes od tohto cieľa veľmi vzdialená," tvrdí Kiššová. Rezort financií v návrhu štátneho rozpočtu naplánoval dosiahnuť prebytok v roku 2019.
Poslankyňa je zároveň presvedčená, že v posledných rokoch vláda prijala celý rad opatrení na zvyšovanie daní, čo poškodzuje podnikateľov, ktorí by mali byť dôležitým motorom celej ekonomiky. "Vláda by sa mala v boji s nekalými praktikami sústrediť oveľa viac na boj s karuselovými podvodmi na dani z pridanej hodnoty (DPH) a nie zaťažovanie podnikateľov novými výdavkami a povinnosťami. Nechcem povedať, že vláda nerobí vôbec nič, ale nerobí dostatočne a hlavne nerobí tam, kde by mala," uviedla Kiššová, pričom upozornila na údaje Európskej komisie. Podľa nej je výpadok na DPH spôsobený jej neefektívnym výberom a daňovými únikmi a táto medzera vo výbere v prípade Slovenska predstavuje viac ako 30 %, čo predstavuje dve miliardy eur. "To sú tie dve miliardy eur, ktoré predstavujú schodok štátneho rozpočtu," tvrdí Kiššová.
Na medzeru vo výbere daní reagoval koaličný poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD), podľa ktorého sa zmenšuje. "Efektívna daňová sadzba v roku 2016 stúpla na 14,85 %, čiže daňová medzera je približne do 25,75 %. V roku 2012, keď sa zložila celá finančná správa, bola efektívna daňová sadzba 12,5 %, čiže daňová medzera bola 37,5 %," vyčíslil Kamenický. Upozornil aj na to, že na Slovensku boli prijaté viaceré opatrenia na boj s daňovými únikmi. "Bol zavedený kontrolný výkaz DPH. Ani jeden z vás to nepodporil a je to nástroj na odhaľovanie karuselových podvodov. Hovoriť, že sa v tejto oblasti nič nerobí, tak to nie je pravda," odkázal opozičným poslancom Kamenický s tým, že aj vďaka kontrolnému výkazu v súčasnosti možno odhaľovať mnohé podvody.

Hliadka zachránila zraneného holuba, nachádzal sa na školskom dvore
Policajti kontaktovali pracovníka Štátnej ochrany prírody.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch klesne teplota na mínus dva stupne
Prízemný mráz môže byť najmä na severe a strede Slovenska.

SaS navrhuje, aby mohli volebnú kampaň viesť aj tzv. tretie osoby
Opozičná SaS navrhla, aby sa mohli do zákona vrátiť tzv. tretie strany ako subjekty, ktoré môžu za stanovených podmienok viesť volebnú kampaň.

PS: Ak Slovensko odmietne pandemickú zmluvu, Šaško musí skončiť. Je to krok do izolácie
Ak naši zástupcovia neodsúhlasia vo Švajčiarsku tzv. pandemickú dohodu a Slovensko pôjde proti vôli ministra zdravotníctva Kamila Šaška, mal by zo svojej funkcie odísť.

KDH upozorňuje, že Slovensko si odmietnutím pandemickej dohody urobí medzinárodnú hanbu
Opozičné KDH upozorňuje na to, že opäť hrozí, že Slovensko si urobí medzinárodnú hanbu a ako jediné nepodpíše pandemickú dohodu.