Kerry a Lavrov rokovali 40 minút. O témach novinárov neinformovali
- 21:53 15.10.2016
- Lausanne

Po rusko-americkej schôdzke nasledovali multilaterálne rokovania šéfov diplomacií arabských štátov a Iránu.
Ich 40 minút trvajúca schôdzka bola prvá tohto druhu od 3. októbra, keď USA kvôli vývoju situácie v Sýrii pozastavili bilaterálne kontakty s Ruskom. Moskvu pritom obvinili, že pre zastavenie krviprelievania v Sýrii nerobí všetko, čo je v jej silách.
Po rusko-americkej schôdzke nasledovali multilaterálne rokovania, na ktorých sa zúčastnili aj ministri zahraničia Turecka, Saudskej Arábie a Kataru, ktoré poskytujú pomoc Američanmi podporovaným povstalcom v Sýrii. Prítomný bol však aj minister zahraničných vecí Iránu, ktorý podporuje sýrsky vládny režim. Na rokovaní boli i šéfovia diplomacií Iraku, Egypta a Jordánska.
O prípadnom pokroku vo vývoji v Sýrii a výsledkoch svojich rokovaní vo Švajčiarsku bude Kerry v nedeľu hovoriť so svojimi rezortnými kolegami z Británie, Francúzska a Nemecka.
Pokiaľ ide o prípadné rokovania o nástrojoch na celkové upokojenie situácie spojené napr. s dodávkami humanitárnej pomoci pre civilistov v obliehanom Aleppe na severe Sýrie, Kerry uviedol, že "pracujeme veľmi tvrdo".
Rusko stále trvá na to, že pri náletoch na Aleppo sa zameriava na džihádistické skupiny, vrátane tých, ktoré sú napojené na teroristickú sieť al-Káida. USA a ďalšie západné štáty však žiadajú zastavenie týchto náletov, pretože pri nich zomierajú civilisti. Sýrsky prezident Bašár Asad v rozhovore pre ruský denník Komsomoľskaja pravda vyhlásil, že vojenské víťazstvo v Aleppe by poskytlo sýrskej armáde odrazový mostík pre oslobodenie ďalších oblastí krajiny od "teroristov".
"Stane sa z neho odrazový mostík, keďže je to veľké mesto, pre presun do ďalších oblastí, pre oslobodenie ďalších oblastí od teroristov. V tom je súčasný význam Aleppa," pokračoval. "Musíme pokračovať v čistení tejto oblasti a vo vytláčaní teroristov do Turecka, aby sa vrátili odkiaľ prišli, alebo ich zabiť. Nie je iná možnosť. Ale z Aleppa sa stane veľmi významný odrazový mostík pre tento postup," dodal.

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po ukončení výmeny zajatcov
Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Harvardova univerzita podala na Trumpovu vládu žalobu
Harvardova univerzita v piatok zažalovala administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa po tom, ako vo štvrtok zakázala tejto prestížnej škole prijímať zahraničných študentov.

Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude so svojimi partnermi v Spojených štátoch rokovať v záujme nemeckých študentov na americkej Harvardovej univerzite.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine
Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.