Poloninské lúky opäť pokosili, prispeli k ochrane vzácnych druhov

Poloninské lúky sa rozprestierajú na miestach hraničiacich s Ukrajinou a Poľskom.
NP Poloniny je pomenovaný práve podľa prírodného fenoménu – horských lúk nad hornou hranicou lesa. Tie sú poloprírodné, nakoľko vznikli činnosťou človeka v období tzv. valašskej kolonizácie pred približne 500 rokmi. „Od svojho vzniku boli pravidelne, predovšetkým ovcami alebo volmi, striedavo pasené alebo kosené,“ vysvetlil pre TASR botanik Správy NP Poloniny v Stakčíne Miroslav Buraľ. Podľa jeho slov je vďaka vzniku týchto lúk v súčasnosti Slovensko bohatšie o viac ako 20 východokarpatských druhov rastlín, ktoré sa tu rozšírili v minulosti z územia dnešnej Ukrajiny, ďalej na západ už nerastú.
Poloninské lúky sa rozprestierajú na miestach hraničiacich s Ukrajinou a Poľskom. Tieto časti boli po druhej svetovej vojne prísne strážené, ich pravidelnej údržbe tunajšími obyvateľmi podľa slov Buraľa bránili miestne a štátne úrady. „Gazdovia v nich preto kosili tajne a ešte nevysušené seno rýchlo z hrebeňov zvážali do dedín,“ vysvetlil. Kosba a pastva lúk, až na niektoré izolované lokality, prestala v 60. rokoch minulého storočia. „Odvtedy začali zarastať vysokými trávami, čučoriedkami a krovinami, ktoré z nich začali vytláčať vzácne východokarpatské druhy rastlín,“ dodal s tým, že pri pokračovaní tohto nežiaduceho trendu by celkom vymizli.
Poloninské lúky má Správa NP Poloniny v Stakčíne podľa slov Buraľa podrobne mapovo i fytocenologicky zdokumentované. „Má na nich založených už 20 rokov päť trvalých monitorovacích plôch, na ktorých sleduje, ako na nich prebieha sukcesia a aký manažment je potrebný na ich záchranu." Tieto lúky sú významné nielen z vedeckého a kultúrno-historického hľadiska, ale i z hľadiska rozvoja mäkkého turizmu. „Tým, že sa nachádzajú predovšetkým na hlavných hrebeňoch v NP, poskytujú návštevníkom nádherné panoramatické výhľady nielen na slovenský, ale aj na ukrajinský a poľský národný park,“ dodal botanik.
Práce boli realizované v rámci nórskeho projektu Ochrana prírody ako príležitosť pre regionálny rozvoj, ktorý v programovej oblasti Cezhraničná spolupráca Slovensko – Ukrajina pokračuje ďalšími aktivitami. V súčasnosti sa tvoria propagačné materiály na podporu mäkkého cestovného ruchu v NP Poloniny, Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a v Užanskom národnom prírodnom parku. Pracovníci tiež realizujú výrobu diaporamy, edukačných tabúľ, pristúpilo sa k údržbe turistických chodníkov v Uličskej doline a momentálne prebieha i elektronická súťaž na stavbu objektov mäkkého cestovného ruchu.

Ján Budaj verí, že sa trestné konanie ukáže ako nedôvodné
Exminister životného prostredia Ján Budaj, ktorý čelí obvineniu pre pokračujúci zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, deklaruje, že čestne hájil verejný záujem.

Z trhu sťahujú cestoviny
ŠVPS SR upozorňuje na nevyhovujúce cestoviny na slovenskom trhu.

SHMÚ vydal výstrahy, platia pre celú krajinu
Meteorológovia varujú pred nepriaznivým počasím.

Z trhu sťahujú silikónovú pomôcku do kuchyne
V pomôcke sa podľa hygienikov zistilo nadlimitné množstvo prchavých látok.

Opoziční politici reagovali na list od Fica
Nenávisť šíri podľa Gröhlinga a Remišovej premiér.