• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.5.2025Meniny má Ela
17°Bratislava

Pápež František vyzval na okamžité prímerie v Sýrii

  • 14:06 12.10.2016
  • Vatikán
Pápež František vyzval na okamžité prímerie v Sýrii

Vyhlásil, že prímerie je nevyhnutné aspoň na čas, potrebný pre umožnenie evakuácie civilistov, predovšetkým detí, ktoré kruté bombardovanie doteraz väzní na mieste.

Pápež František vo svojom dosiaľ najdôraznejšom apeli týkajúcom sa konfliktu v Sýrii vyzval dnes na "okamžité prímerie", aby sa umožnila evakuácia civilistov. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Vojna v Sýrii sa vyostrila odvtedy, čo snahy o dosiahnutie prímeria v septembri stroskotali. Sýria a jej spojenec Rusko následne spustili svoju najväčšiu ofenzívu na východné štvrte severosýrskeho mesta Aleppo, kontrolované opozičnými povstalcami.

Nálety vyvolali všeobecné odsúdenie, vrátane výziev Francúzska a Spojených štátov, aby boli vyšetrené vojnové zločiny, ktoré podľa tvrdení týchto štátov spáchali sýrske a ruské ozbrojené sily.

"S naliehavosťou opakujem svoju výzvu, prosím so všetkou svojou silou zodpovedných, aby vyhlásili prímerie," povedal pápež pred desaťtisícmi ľudí na pravidelnej týždennej audiencii na vatikánskom Námestí svätého Petra.

František vyhlásil, že prímerie je nevyhnutné "aspoň na čas, potrebný pre umožnenie evakuácie civilistov, predovšetkým detí, ktoré kruté bombardovanie doteraz väzní" na mieste.

Pápež už vyslovil mnoho apelov na ukončenie krviprelievania v Sýrii. Minulý mesiac vyzval ozbrojené sily, aby zastavili bombardovanie civilistov v Aleppe, a varoval ich, že budú vystavené Božiemu súdu. Nemenoval tých, čo podnikajú letecké útoky.

V nedeľu 9. októbra František oznámil, že súčasného veľvyslanca Vatikánu v Sýrii, talianskeho arcibiskupa Maria Zenariho, povýši na kardinála, aby tak vyjadril obavy 1,2 miliardy členov katolíckej cirkvi o Sýriu.

Je to prvýkrát v nedávnej histórii, čo vatikánsky veľvyslanec, známy ako nuncius, dostal hodnosť kardinála.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump predstavil plán na rozšírenie využívania jadrovej energie

Trump predstavil plán na rozšírenie využívania jadrovej energie

DNES - 11:36Zahraničné

Americký prezident Donald Trump chce sériou nových dekrétov podporiť masívne rozšírenie využívania jadrovej energetiky v Spojených štátoch.

Je potrebné zaviesť nové sankcie na Rusko, vyzval Zelenskyj

Je potrebné zaviesť nové sankcie na Rusko, vyzval Zelenskyj

DNES - 11:08Zahraničné

Je potrebné zaviesť nové medzinárodné sankcie na Rusko, ktoré ho donútia pristúpiť na prímerie, vyhlásil v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

V Nemecku rastie radikalizácia mládeže s pravicovými názormi, tvrdí šéf BKA

V Nemecku rastie radikalizácia mládeže s pravicovými názormi, tvrdí šéf BKA

DNES - 9:11Zahraničné

Šéf nemeckého Spolkového kriminálneho úradu Holger Münch v sobotu varoval pred rastúcou radikalizáciou mladých ľudí v pravicovo-extrémistických kruhoch.

Kyjev čelil masívnemu ruskému dronovému a raketovému útoku

Kyjev čelil masívnemu ruskému dronovému a raketovému útoku

DNES - 6:36Zahraničné

Kyjev sa stal v noci z piatka na sobotu terčom kombinovaného ruského útoku dronmi a raketami, uviedol starosta ukrajinského hlavného mesta Vitalij Kličko po tom ako bolo výbuchy počuť po celom meste.

Útok nožom v Hamburgu si vyžiadal najmenej 12 zranených

Útok nožom v Hamburgu si vyžiadal najmenej 12 zranených

DNES - 6:35Zahraničné

Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady.