• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.5.2025Meniny má Bonifác
21°Bratislava

Rokovania o belgickom rozpočte uviazli na mŕtvom bode

  • 19:28 11.10.2016
  • Brusel
Rokovania o belgickom rozpočte uviazli na mŕtvom bode

Rokovania o rozpočte v pondelok večer opustil vicepremiér Kris Peeters z radov koaličných kresťanských demokratov. Tí presadzujú zdaňovanie ziskov, čo je pre ostatné vládne strany neprijateľné.

Na belgickej politickej scéne stúpa napätie. Vládna koalícia sa už štvrtý deň nedokáže dohodnúť na návrhu budúcoročného rozpočtu. Premiér Charles Michel v tejto situácii zrušil svoj každoročný prejav v parlamente, uviedol dnes belgický denník Le Soir.

Rokovania o rozpočte v pondelok večer opustil vicepremiér Kris Peeters z radov koaličných kresťanských demokratov. Tí presadzujú zdaňovanie ziskov, čo je pre ostatné vládne strany neprijateľné. Podľa denníka Le Soir by sa napriek tomu rokovania mohli dnes večer obnoviť.

Členovia eurozóny musia návrhy rozpočtu predložiť do polovice októbra, potom ich posúdi Európska komisia a prerokuje euroskupina, teda ministri financií eurozóny.

Nezhody v koalícií nenechal bez povšimnutia parlament. Premiér Charles Michel zrušil svoj prejav o rozpočtových a politických prioritách vlády na rok 2017 a do pléna prišiel iba jeden minister, hoci by mala byť prítomná celá vláda.

V belgickej ústave je ale uvedené, že parlamentný rok sa začína schôdzou druhý utorok v októbri, teda práve dnes, a za účasti vlády. Opoziční poslanci prijali porušenie pravidla zo strany vlády s rozhorčením a žiadali vysvetlenie, informoval denník La Derniere Heure. Niektorí zákonodarcovia sa pýtali, či sa vláda nerozpadla.

Komentátor denníka Le Soir Bernard Demonty uviedol, že Belgicko zatiaľ nečelí vládnej kríze, ale medzi koaličnými kresťanskými demokratmi a flámskymi nacionalistami je podľa neho vážny konflikt.

Belgickú vládnu koalíciu tvoria štyri strany. Dve z nich sú liberálne: walónska strana Mouvement réformateur a flámske zoskupenie Open VLD; ďalším členom koalície je flámska nacionalistická strana N-VA a flámska kresťansko-demokratická strana CD&V.

V rokoch 2010 a 2011 okúsilo Belgicko vážnu politickú krízu, keď bolo bez riadnej vlády 541 dní.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ

DNES - 14:39Zahraničné

Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom

DNES - 13:55Zahraničné

Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne

DNES - 13:14Zahraničné

Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi

DNES - 13:11Zahraničné

Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.