Reakcie svetových osobností na Nobelovu cenu udelenú lídrovi Kolumbie
- 16:50 07.10.2016
- Oslo

Federica Mogheriniová sa vyjadrila, že oslavujeme ohromný úspech človeka, ktorý sa snažil o zmierenie od úplne prvého dňa svojho mandátu.
Predseda Európskej rady Donald Tusk: "Kolumbia si zaslúži mier. Nobelova cena mieru je uznaním snáh môjho priateľa Juana Manuela Santosa s FARC (Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie) a povzbudzuje k presadeniu historickej (mierovej) dohody."
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová: "Oslavujeme dnes ohromný úspech človeka, ktorý sa snažil o zmierenie od úplne prvého dňa svojho mandátu."
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg: "Blahoželám kolumbijskému prezidentovi Juanovi Manuelovi Santosovi. Ďakujem za vaše úsilie ukončiť občiansku vojnu."
Pakistanská ľudskoprávna aktivistka Malála Júsafzajová, držiteľka Nobelovej ceny mieru za rok 2014: "V roku s takou mierou násilia, strát a beznádeje nám prezident Santos pripomína, že musíme ďalej pracovať na tom, aby sme ukončili utrpenie, a nikdy sa nesmieme vzdávať nádeje na mier."
Dobrovoľnícka humanitárna organizácia Sýrska civilná ochrana, známa tiež ako Biele helmy, ktorá bola takisto kandidátom na tohtoročnú Nobelovu cenu mieru: "Blahoželáme ľudu a prezidentovi Kolumbie. Úprimne vám želáme mier."
Nemecký spolkový prezident Joachim Gauck: "Váš boj za mier má byť aj príkladom pre iných, ako v zdanlivo bezvýchodiskových situáciách ďalej budovať mosty, aby sa skončilo násilie a ľuďom bola daná nová perspektíva."
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová prostredníctvom svojho hovorcu: Ocenenie Santosa by malo byť vnímané ako "povzbudenie k pokračovaniu v tejto ceste".
Ole von Uexküll, riaditeľ štokholmskej nadácie Right Livelihood Award, ktorá udeľuje tzv. alternatívne Nobelove ceny: "Nie je to predčasné ocenenie, aj keď referendum (o mierovej dohode v Kolumbii) cez víkend stroskotalo. Naopak, prišlo presne v tom správnom časovom okamihu."
Nórska premiérka Erna Solbergová: "Blahoželám svojmu priateľovi Juanovi Manuelovi Santosovi k získaniu Nobelovej ceny mieru. Je to popudom k pokračovaniu v mierovom procese v Kolumbii."
Belgický premiér Charles Michel: "Nobelova cena mieru je uznaním pre Kolumbijčanov, ktorí sa nevzdali nádeje."

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.