Putin vyzval Dumu budovať silné Rusko, ale bez veľmocenských príznakov
- 14:36 05.10.2016
- Moskva

V dnešnom programe rokovania je aj vytvorenie jednotlivých výborov, harmonogram práce, voľba predsedu a podpredsedov.
Následne si poslanci vypočuli prejav ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý Dumu vyzval budovať "silné Rusko, ale bez veľmocenských príznakov". Dodal, že je to najdôležitejšia podmienka pre zachovanie nezávislosti a existencie Ruska.
Vyjadril tiež presvedčenie, že všetky rozhodnutia novej Dumy musia byť založené na "občianskej svornosti". Duma sa preto podľa neho musí stať stálou platformou pre široký spoločenský a politický dialóg. Putin vyslovil aj nádej, že poslanci Štátnej dumy budú viesť aktívny dialóg s politickými stranami, ktorým sa vo voľbách 18. septembra nepodarilo preklenúť päťpercentnú bariéru pre vstup do parlamentu.
Predvolebnú kampaň označil za čestnú a výsledky volieb sú podľa neho prejavom vôle ruskej spoločnosti. "V nespochybniteľnej legitimite parlamentu vidím záruku sily a autority zákonodarnej moci," zdôraznil Putin.
Ruský prezident dúfa, že voľbami zmenené zloženie Štátnej dumy povedie k posilneniu spätnej väzby s voličmi, občianskou spoločnosťou a regiónmi a zvýši aj kvalitu legislatívneho procesu.

Putin súčasne poslancov požiadal, aby sústredili svoje úsilie na riešenie najpálčivejších problémov v ekonomike a sociálnej sfére, kde vláda stanovila prioritu jednotlivých projektov. Požiadal zákonodarcov, aby týmto projektom čo najrýchlejšie dali právny rámec a počas prác nad návrhom zákona o federálnom rozpočte zabezpečili ich financovanie v plnom objeme.
V dnešnom programe rokovania je aj vytvorenie jednotlivých výborov, harmonogram práce, voľba predsedu a podpredsedov.
RIA Novosti pripomenula, že ruský prezident Vladimir Putin navrhol do funkcie predsedu Viačeslava Volodina. Túto kandidatúru podporili strany Jednotné Rusko (JR) i Spravodlivé Rusko (SR). Podporiť ju chce tiež Liberálnodemokratická strana Ruska (LDPR). KPRF však deklarovala, že ako alternatívu chce ponúknuť svojho kandidáta - Dmitrija Novikova.
Voľby 450 poslancov Štátnej dumy sa konali 18. septembra, a to zmiešaným systémom: prvá polovica sa volila v jednomandátových volebných obvodoch, druhá polovica z kandidátskych listín politických strán. Podľa konečných výsledkov volieb, schválených ústrednou volebnou komisiou, získalo JR 343 mandátov, KPRF 42 kresiel, LDPR bude zastupovať 39 poslancov a SR má v Dume 23 zástupcov.
Na základe výsledkov volieb v jednomandátových volebných obvodoch sa do parlamentu dostal aj jeden zástupca strany Občianska platforma, jeden predstaviteľ strany Vlasť a jeden poslanec, ktorý kandidoval ako nezávislý.

Pápež Lev XIV. chce pokračovať v reformách svojho predchodcu Františka
Pápež Lev XIV. predstavil v sobotu na audiencii s kardinálmi vo Vatikáne víziu svojho pontifikátu.

Ukrajina a jej spojenci navrhujú 30-dňové prímerie od pondelka 12. mája
Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine.

Šéfka EK vyzvala na prímerie na Ukrajine bez predchádzajúcich podmienok
Prímerie na Ukrajine musí byť zavedené bez kladenia akýchkoľvek predchádzajúcich podmienok, uviedla v sobotu šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Macron varoval pred dôsledkami odmietnutia prímeria zo strany Ruska
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu počas svojej návštevy Kyjeva varoval Rusko pred dôsledkami možného odmietnutia prímeria v bojoch na Ukrajine zo strany Moskvy.

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.