Deutsche Bank chce urovnať spor v USA pred prezidentskými voľbami
- 10:09 03.10.2016
- Frankfurt nad Mohanom

Ďalšiu ranu utŕžila banka cez víkend. Jej klienti sa totiž pre technické problémy nemohli v sobotu 1. októbra dostať k svojim peniazom, už tretíkrát za pár mesiacov.
Akcie banky pre hrozbu takej vysokej pokuty v predchádzajúcich týždňoch klesli na rekordné minimá. Banka sa naliehavo potrebuje dohodnúť s americkými úradmi, aby zastavila ich ďalší pokles a znova si získala dôveru trhov.
Médiá v piatok 30. septembra zverejnili správu, že nemecké a americké ministerstvo spravodlivosti sú blízko k dohode o pokute, na čo akcie banky zareagovali rastom o 6 %. Ale túto správu žiadny zdroj nepotvrdil.
Americké noviny Wall Street Journal následne v nedeľu 2. októbra napísali, že banka pokračuje v rokovaniach s ministerstvom spravodlivosti USA, k dohode však zatiaľ nedošlo.
Výška pokuty je likvidačná pre Deutsche Bank, ktorá sa čo do veľkosti nemôže rovnať americkým finančným kolosom ako sú JPMorgan alebo Citigroup. Jej trhová kapitalizácia sa odhaduje len na približne 15,9 miliardy eur a určite bude potrebovať zvýšiť kapitál, aby zaplatila pokutu v USA. Nemecká banka má pritom úzke obchodné väzby s najväčšími finančnými ústavmi po celom svete. Medzinárodný menový fond (MMF) ju preto tento rok označil za najväčšiu potenciálnu hrozbu pre globálny finančný systém spomedzi veľkých svetových bánk.
Generálny riaditeľ Deutsche Bank John Cryan sa tento týždeň zúčastní výročného zasadania MMF vo Washingtone. Nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung vo svojom nedeľnom vydaní uviedli, že šéfovia veľkých nemeckých firiem ako BASF, Daimler, E.ON, RWE a Siemens sa chystajú banku podporiť na rokovaniach s americkými úradmi. Je totiž pre nich veľmi dôležitá.
Deutsche Bank podobne ako jej európski rivali Credit Suisse a Barclays, ktoré majú tiež zaplatiť pokutu za predaj problematických hypoték, by chcela dosiahnuť dohodu s úradmi v USA ešte kým je pri moci súčasná administratíva.
Deutsche Bank pre hrozbu pokuty v USA zápasí s problémami aj na domácom trhu. Potrebuje znova získať dôveru verejnosti, politikov aj regulačných úradov, ktoré jej pripomenuli, že si za väčšinu problémov môže sama, pretože zareagovala príliš pomaly na finančnú krízu v roku 2008.
Ďalšiu ranu utŕžila banka cez víkend. Jej klienti sa totiž pre technické problémy nemohli v sobotu 1. októbra dostať k svojim peniazom, už tretíkrát za pár mesiacov.

Opozícia: Smer škodí poľnohospodárom a ignoruje kľúčové problémy rezortu
Opoziční poslanci reagovali na utorkovú tlačovú konferenciu premiéra Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča.

PS: Zvýšenie príspevku na osobnú asistenciu o 19 centov na hodinu je výsmech
Osobným asistentom je podľa PS potrebné podať pomocnú ruku.

EÚ plánuje nový poplatok, dotkne sa objednávok spoza hraníc
Pre miliardy balíčkov zavedú paušálny poplatok.

Hrozí zrušenie 13. dôchodku? Premiér poslal odkaz zamestnávateľom
Premiér reagoval na návrh niektorých opatrení Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Alojz Hlina spochybnil plnenie úloh ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Opozičný poslanec Alojz Hlina zo strany Sloboda a Solidarita skritizoval utorkové vyjadrenia predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča .