Na Bratislavskom hrade bude výklad ku výstave o Karolovi Veľkom

Počiatky vzniku Európy a jej postupné zjednocovanie možno spoznať na výstave Dedičstvo Karola Veľkého s podtitulom Včasný stredovek ako kolíska európskej kultúry.
"Bude to posledná komentovaná prehliadka. Uskutoční sa s voľným vstupom 2. októbra s kurátormi výstavy Janou Maříkovou-Kubkovou a Petrom Baxom. Zraz záujemcov je o 15.00 h v suterénnych priestoroch Bratislavského hradu," uviedla pre TASR vedúca oddelenia prezentácie Historického múzea Slovenského národného múzea (HM SNM) Andrea Litváková.
Podľa riaditeľa HM SNM Branislava Panisa expozícia je oslavou nášho predsedníctva v Rade EÚ. Vydaný tlačený sprievodca výstavou je aj v angličtine a obsahuje mapy, kráľovské a iné rody, ktoré tu žili, takže nie sú to iba predmety z minulosti, ale je to aj o osobnostiach.
Hlavnou metódou spracovania častí výstavy je aplikácia konceptu jednoty v rozmanitosti, ktorý sa stal mottom EÚ a bol do európskych dokumentov začlenený tzv. Rímskou zmluvou v roku 2004. Návštevník sa tak môže zamyslieť nad tým, čo máme pri vnímaní histórie a kultúrneho dedičstva spoločné a v čom môžeme nájsť odlišnosti medzi jednotlivými regiónmi a lokálnymi kultúrami.
Expozícia je zameraná na európsky včasný stredovek ako na obdobie, kedy vzniká súčasná Európa. Tiež predstavuje kultúrne dedičstvo a bohatstvo ako niečo aktuálne, o čo sa nestačí len starať. Je výzvou k diskusii, ktorá dáva minulosti súčasný zmysel, pričom sa sústreďuje na vzájomné pôsobenie pamäte, identity a miesta.
Návštevník môže spoznávať zapožičané predmety od domácich inštitúcií i z ČR, Holandska, Nemecka, Talianska, Slovinska, Chorvátska a Maďarska. Väčšina z nich je na Slovensku prvýkrát a i exponáty z domácich zbierok predstavujú unikátnu kolekciu. K najväčším lákadlám patrí kolekcia nálezov z Nitrianska z 9. až 10. storočia, kolekcia hrobových výbav z lokality Gradišče nad Bašeljem v Slovinsku alebo z Biskupija Crkvina v Chorvátsku, tiež predmety z Ingelheimu a Nijmegen, ale i mozaiky z Ravenny.
Nad výstavou, ktorá potrvá do 16. októbra, prevzali záštitu minister kultúry SR Marek Maďarič, predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík a predseda Akadémie vied ČR Jiří Drahoš.

Šutaj Eštok: Od polnoci sa zrušia kontroly na hraniciach v súvislosti so SLAK
Kontroly na všetkých hraničných priechodoch s Maďarskom, Rakúskom a Českom budú v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky zrušené od utorkovej polnoci.

Najvyšší súd v prípade vraždy Kuciaka zrušil rozsudok ŠTS
Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka voči obžalovaným Marianovi K. a spol.

Polícia zasahovala proti neonacistickej skupine, toto tvrdí minister
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil zásah bratislavských krajských policajtov proti neonacistickej skupine Valhalla.

V škole napadli pedagóga, na mieste zasahovala polícia
Pedagóga fyzicky a verbálne napadli, došlo aj k vyhrážkam.

V jazierku našli telo dieťaťa
V jazere v areáli miestnej firmy našli telo maloletej osoby.