• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 1.3.2024Meniny má Albín
Bratislava

Slovensko môže závidieť Poľsku ceny benzínov

  • 14:30 28.06.2013
  • BRATISLAVA
Slovensko môže závidieť Poľsku ceny benzínov

Poľsko má najlacnejšie benzíny v Európskej únii (EÚ). Ako informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk, Slovensko má oproti Poľsku drahšie benzíny v priemere o viac ako 23 centov za liter.

"Nafta je najlacnejšia v Luxembursku. Je o 15,5 centu za liter lacnejšia, ako na Slovensku," dodal Novotný.

Za posledný týždeň zlacneli benzíny v jedenástich štátoch únie, zdraželi v desiatich krajinách. Ceny nafty klesli v desiatich štátoch, stúpli v trinástich.

"Slovensko je už niekoľko týždňov po sebe na 14. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch EÚ. V rebríčku najnižších cien nafty sme v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpli na 12. miesto z trinásteho," uviedol Novotný.

V rámci V4 máme najdrahší benzín

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 8,6 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní s našou krajinou vyššia o 6,3 centu za liter.

V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska máme podľa Novotného najdrahšie benzíny.

"V Česku, ktoré je druhé najdrahšie, tankujú benzín v priemere o 8,5 centu za liter lacnejšie. Nafta je drahšia v Česku a v Maďarsku," doplnil Novotný.

Benzíny bez daní na Slovensku sú v únii siedme najlacnejšie. Z okolitých krajín je pred nami Česko na štvrtej priečke a prvé Poľsko.

"Nafta bez daní na Slovensku je najdrahšia spomedzi krajín V4 a Rakúska. Je sedemnásta najdrahšia v únii," dodal Novotný.

Za pohonné látky platia najviac Bulhari

Slovenským motoristom sa stále oplatí ísť tankovať aj do okolitých štátov.

Do Poľska sa Slovákom oplatí zájsť pre benzín v priemere 54 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do vzdialenosti 47 kilometrov.

"Po benzíny sa do okolitých krajín oplatí ísť aj do Rakúska, približne 19 kilometrov ďaleko, do Česka tiež asi 19 kilometrov a do Maďarska približne 23 kilometrov," doplnil Novotný.

Po naftu sa slovenským motoristom neoplatí jazdiť do Česka a Maďarska.

Slovensko patrí medzi krajiny, kde v porovnaní so začiatkom roka sú ceny pohonných látok nižšie. Benzíny by mali byť u nás podľa štatistík únie lacnejšie asi o 2,4 centu za liter, nafta približne o 7,3 centu za liter.

Najväčší pokles cien benzínov od začiatku tohto roka zaznamenalo v únii Poľsko, o 6,4 centu za liter. Naftu najviac zlacnilo Estónsko s poklesom cien o 9,9 centu za liter.

"Ceny pohonných látok zdvihlo od začiatku roka najviac Bulharsko. Benzíny tam odvtedy zdraželi o 3,6 centu za liter, nafta o 3,3 centu za liter," konštatoval Novotný.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toyota zvýšila začiatkom roka výrobu o 7 %, firmu podporil dopyt v zahraničí

Toyota zvýšila začiatkom roka výrobu o 7 %, firmu podporil dopyt v zahraničí

13:55 28.02.2024Auto

Japonská automobilka Toyota vyrobila v januári 740.332 vozidiel, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje rast o 7 %.

Spoločnosť Apple zastavila práce na vývoji svojho elektromobilu

Spoločnosť Apple zastavila práce na vývoji svojho elektromobilu

9:49 28.02.2024Auto

Rozhodnutie zasiahne približne 2000 zamestnancov.

Bidenova administratíva údajne zvažuje spomalenie prechodu na elektrické autá

Bidenova administratíva údajne zvažuje spomalenie prechodu na elektrické autá

11:42 19.02.2024Auto

Americký prezident Joe Biden chce zmiernieť emisné normy pre nové automobily a poskytnúť výrobcom viac času na prechod k elektromobilite.

Tesla v USA dočasne zlacňuje niektoré modely

Tesla v USA dočasne zlacňuje niektoré modely

17:49 11.02.2024Auto

Americký výrobca elektrických áut Tesla v USA dočasne znižuje ceny niektorých svojich vozidiel Model Y necelý mesiac po tom, ako k obdobnému kroku pristúpil v Nemecku.

Výrobcovia elektromobilov ich v Británii nesmú propagovať ako bezemisné

Výrobcovia elektromobilov ich v Británii nesmú propagovať ako bezemisné

20:08 07.02.2024Auto

Automobilky BMW a MG Motors nemôžu tvrdiť, že ich elektromobily majú "nulové emisie", keďže ich výroba a prevádzkovanie majú vplyv na životné prostredie.