Žitňanská: Slovensko nevyužíva eurofondy v oblasti sociálnych služieb
- 18:16 27.09.2016
- Brusel

Podľa poslankyne je nepochopiteľné, že slovenské ministerstvá viac ako 230 miliónov z eurofondov vyčlenených na túto reformu nezačali čerpať.
Podujatie zorganizovala v spolupráci s českou europoslankyňou Olgou Sehnalovou (ČSSD). Jeho cieľom bolo odprezentovať, do akej miery sa vďaka prostriedkom z Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) podarilo, respektíve nepodarilo naštartovať a realizovať transformáciu z inštitucionálnej na komunitnú starostlivosť. Zároveň sa malo upozorniť na nedostatky, ktoré v tomto procese existujú.
Podľa Žitňanskej je situácia na Slovensku v tejto oblasti je vážna. Viac ako 80 percent prijímateľov sociálnych služieb stále žije vo veľkokapacitných zariadeniach; to je v rozpore s ich právom na nezávislý život podľa ustanovení Dohovoru OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím.
"V Českej republike má vďaka prostriedkom z EÚ prístup ku komunitným sociálnym službám viac ako 1500 nových klientov, čo im umožňuje viesť oveľa nezávislejší a plnohodnotnejší život. U nás sme na čísle nula, a to i napriek tomu, že 'nové' eurofondy môžeme čerpať už od roku 2014," skonštatovala Žitňanská.
Zdôraznila, že tento proces nie je iba o zatváraní veľkých budov a presúvaní ľudí s mentálnym postihnutím, seniorov či detí z detských domovov do menších objektov. Je to aj o zabezpečení individuálnych potrieb klientov, ktorí často nemajú prístup k potrebným a kvalitným službám a niekedy musia žiť vo veľmi nedôstojných podmienkach.
Podľa poslankyne je nepochopiteľné, že slovenské ministerstvá viac ako 230 miliónov z eurofondov vyčlenených na túto reformu nezačali čerpať.
"Svojou nečinnosťou ničia životy ľudí a riskujú, že Slovensko zase raz preslávia neschopnosťou zmysluplne míňať európske peniaze," upozornila. Vyzvala ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera a ministerku poľnohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby v tejto veci okamžite začali konať, "pretože už včera bolo neskoro".
Obe poslankyne využili čas a priestor v EP na prezentáciu dokumentárneho filmu Jednoduché šťastie, ktorý pripravila nadácia Socia. Na podujatí na pôde EP s príspevkami na túto tému vystúpili aj experti zo Slovenska a Českej republiky, spolu s riaditeľkou a klientmi Domova sociálnych služieb Slatinka.
Na podujatí sa zúčastnili predstavitelia Európskej komisie, zástupcovia slovenských a českých regiónov z Bruselu, členovia medzinárodných neziskových organizácií a tiež slovenská ombudsmanka pre ľudí so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve
Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.