ANALÝZA: Prvá debata Trumpa a Clintonovej nešokovala
- 9:55 27.09.2016
- Washington

Malo to byť niečo iné, nové, nepredvídateľné, možno šokujúce, mohla to byť viac televízna šou než predvolebná diskusia. Napokon to však bola klasická televízna predvolebná debata.
Hodiny, dokonca ešte aj minúty pred debatou sa médiá a komentátori predháňali v tipovaní, ako bude debata vyzerať. Proti sebe sa totiž po prvý raz v dejinách USA postavili žena a nepolitický kandidát s ostrým slovníkom. Navyše sú obaja najneobľúbenejšími kandidátmi v histórii prieskumov.
Donald Trump a Hillary Clintonová však ponúkli normálnu predvolebnú debatu. Po príchode na pódium si podali ruky a usmiali sa na seba, potom sa kritizovali, slovne na seba útočili, snažili sa jeden druhého zdiskreditovať a obhajovali svoje názory.
Debata trvala 90 minút a nemala prestávku. Bola rozdelená na tri tematické celky s viacerými otázkami. Kandidáti mali vždy na odpoveď dve minúty a potom o danej téme diskutovali. Prvú otázku na každú tému vždy dostala Clintonová po tom, ako toto svoje prvé poradie vyhrala v hode mincou. Diváci nemali počas debaty povolené tlieskať či inak vyjadrovať názor.
Témami boli prosperita krajiny, nezamestnanosť, príjmová nerovnosť, dane, smerovanie krajiny, rasové rozdelenie krajiny, rodný list Baracka Obamu, bezpečnosť USA a boj proti IS.
Debatu začal lepšie republikánsky kandidát a "navrch" mal celú prvú polhodinu. Potom prevzala vedenie jeho súperka a držala si ho až do konca kampane, zhodli sa politickí komentátori.
Trump dominoval na začiatku, keď diskutovali na tému odlivu pracovných miest do zahraničia a medzinárodných obchodných dohôd. V rámci tejto témy došlo aj k prvej ostrejšej výmene názorov. Donald Trump súperke po prvý raz skočil do reči a začalo sa vzájomné útočenie a kritizovanie.
Hoci publikum malo byť ticho, hlasnej reakcie sa po prvý raz nezdržalo v približne 34. minúte debaty, keď Trump povedal, že daňové priznanie zverejní vtedy, keď Clintonová zverejní 30.000 vymazaných e-mailov.
Trump tiež Clintonovú kritizoval za to, že v politike je už 30 rokov a nič dobré nespravila. Clintonová uviedla, že Trump žije vo vlastnej realite a obvinila ho z toho, že chce pomôcť len bohatým. Zručnosti z podnikania sa podľa nej nedajú len tak priamo preniesť do politiky a niekedy by pre politiku boli aj zlé.
Značnú časť debaty zabrala téma rodného listu Baracka Obamu. Clintonová Trumpa obvinila, že začal svoju politickú aktivitu klamstvom o tom, že prvý afroamerický prezident nebol narodený v USA. Pripomenula tiež súdny proces zo začiatku jeho kariéry, keď Trumpova firma čelila obvineniam z rasizmu. Republikánsky kandidát zdôraznil, že proces vyhrali. Nepovedal však výslovne, že sa nedopustili rasizmu, a to bola podľa komentátorov chyba.
Horúcou bola aj téma bezpečnosti krajiny a boja proti terorizmu. Trump obvinil Clintonovú, že kým bola vo vláde, Spojené štáty vytvorili v Iraku vákuum tým, ako odtiaľ odišli. Clintonová zopakovala, že Trump nemá plán boja proti organizácii Islamský štát (IS). Kandidáti sa tiež opätovne dohadovali o tom, kto je lepšie pripravený byť prezidentom Spojených štátov.
V prvých prieskumoch verejnej mienky krátko po skončení debaty sa mnohí Američania vyjadrili, že kandidáti nepredstavili dostatočne konkrétne plány. Namiesto toho sa podľa nich len vzájomne obviňovali a opakovali vyjadrenia z predchádzajúcich vystúpení.
Politickí komentátori kritizovali Trumpa za časté skákanie Clintonovej do reči. Niekoľkokrát prerušil aj moderátora. Išiel tiež podľa nich zbytočne po všetkom, čo povedala, a dovolil jej dostať sa mu pod kožu. Bol zbytočne defenzívny, zároveň však bol umiernenejší než v predchádzajúcich vystúpeniach.

Republikánsky kandidát podľa komentátorov nesklamal, ale neukázal viac než predtým. U svojich voličov touto debatou podľa nich nestratil, ale zároveň nepresvedčil nerozhodnutých. U tých si mala polepšiť debatou jeho súperka.
Podľa viacerých prieskumov verejnej mienky vykonaných okamžite po debate sa väčšina opýtaných vyjadrila, že debatu vyhrala Clintonová. To však podľa politológov neznamená, že to zmení aj celkové preferencie kandidátov.
Donald Trump prišiel po debate medzi novinárov a povedal, že má z debaty dobrý pocit a že bola lepšia než očakával. Na hodnotenie jeho súperky ešte médiá čakajú.
Médiá, verejnosť i kandidáti teraz čakajú na podebatné preferencie. Politológovia však pripomínajú, že v minulosti predvolebné debaty nikdy preferencie výrazne nezmenili a nejaké zmeny v číslach tesne po debatách boli len malé alebo len dočasné.
PRIESKUM: Podľa divákov CNN prvý duel vyhrala Clintonová
Z prvého televízneho duelu hlavných súperov pre voľby prezidenta USA vyšla víťazne kandidátka Demokratickej strany Hillary Clintonová. Vyplýva to z prieskumu spravodajskej televízie CNN, vykonaného u divákov bezprostredne po skončení televíznej diskusie.
Výskum ukázal, že 62 percent opýtaných sa domnieva, že Clintonová bola lepšia než republikánsky kandidát Donald Trump, ktorý bol presvedčivejší podľa 27 percent opýtaných.
Moderátor CNN, ktorý o výsledkoch prieskumu informoval, súčasne poznamenal, že skúmaná skupina pozostávala zo 41 percent z prívržencov Demokratickej strany a 26 percent spomedzi respondentov sa hlási k republikánom

Politológovia a analytici sa vo svojich prvých komentároch prikláňajú skôr k tomu, že prvý duel Clintonovej s Trumpom sa skončil remízou, alebo prisudzujú prvenstvo Clintonovej.
Do prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 8. novembra, sú naplánované ešte dva televízne duely oboch kandidátov. Najbližšie sa stretnú 9. októbra na pôde Washingtonovej univerzity v St. Louis, potom 19. októbra.
Budúci utorok absolvujú podobný duel kandidáti na viceprezidenta - demokrat Tim Kaine a republikán Mike Pence.
Prvý televízny duel amerických prezidentských kandidátov má z historického hľadiska veľký význam. Po deviatich z doteraz 11-tich kampaniach sa stalo, že víťaz prvej debaty bol skutočne zvolený za prezidenta. Obama medzi nich paradoxne nepatrí.
Náš kandidát bol lepší, uviedli po debate obe strany prezidentskej kampanee
Obe strany v americkej prezidentskej kampani vyhlásili, že ich kandidát v pondelkovej televíznej debate svojím vystúpením predstihoval toho druhého. Prvej televíznej diskusie prezidentských kandidátov trvajúcej 90 minút sa zúčastnila demokratka Hillary Clintonová a republikán Donald Trump.
"Myslím si, že najvyšší veliteľ bol dnes (v pondelok) večer na pódiu len jeden. Bola to Hillary Clintonová," povedal hovorca kampane Clintonovej Brian Fallon, ktorého dnes citovala agentúra DPA.
"Už v približne prvých 30 minútach bolo viditeľné, že Donald Trump je pred zrakom amerického ľudu čoraz vykoľajenejší, ale v ďalších dvoch tretinách debaty sa to ešte zhoršovalo," dodal.
Fallon uviedol, že táto debata dodá Clintonovej kampani "poriadny spád", aj keď nie práve prieskumom verejnej mienky.
"Toto je veľmi tesný súboj a pravdepodobne taký zostane (aj celý zvyšok kampane). Taký je práve teraz stav našej krajiny. Je veľmi polarizovaná. Ale myslím si, že sa otvorili oči mnohým ľuďom, ktorí si naladili túto prvú diskusiu. (Trump) dal dnes večer množstvo dôkazov, že sa nehodí na výkon prezidentského úradu," povedal hovorca Clintonovej kampane Fallon.
Trumpova kampaň využila Twitter na zverejnenie reakcie na prvú televíznu diskusiu: "Debata dnes večer jasne ukázala, že pre americký ľud je tu iba jeden kandidát, a tým je Donald Trump. Trump je s vami."
Trumpova kampaň zverejnila aj vyhlásenie bývalého starostu New Yorku Rudyho Giulianiho:
"Diskusia dnes večer bola veľkým víťazstvom pána Trumpa. Počas debaty pán Trump prejavil druh reaganovského líderstva a mal víziu, ktorú tento národ práve teraz potrebuje. Vystúpenie pána Trumpa bolo v ostrom protiklade k Hillary Clintonovej, ktorá preukázala takú neznalosť práva, ako doteraz neznalosť zahraničnej politiky."

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.