V USA sa od decembra začnú preplácať nadčasy
- 17:26 24.09.2016
- Washington

Malé firmy, verejno-prospešné organizácie a iní zamestnávatelia sa sťažujú, že to povedie k nárastu mzdových nákladov a naruší činnosť firiem. Nespokojencov s nariadením vlády vedie Obchodná komora.
V utorok (20.9.) sa proti novote obrátilo na súd 21 únijných štátov a 50 zamestnávateľských zväzov. Poukazujú na to, že platením nadčasov výrazne vzrastú mzdové náklady firiem. Vláda „zašla priďaleko“, vyhlásil viceprezident Obchodnej komory Randy Johnson. Malé firmy, verejno-prospešné organizácie a iní zamestnávatelia sa sťažujú, že nariadenie „povedie k nárastu mzdových nákladov a naruší činnosť firiem“. Nespokojencov s nariadením vlády vedie práve Obchodná komora.
Washingtonská vláda prijala rozhodnutie o preplácaní nadčasov v máji. Úžitok z neho by malo mať približne 4,2 milióna zamestnancov.
V Spojených štátoch nie je zriedkavosťou pracovný týždeň, ktorý má pre zamestnancov 50 až 60 hodín. Aby mohli zamestnávatelia dosiahnuť dlhší pracovný čas ľudí špeciálne v službách, a nemuseli ich zaň platiť, povyšujú pracovníkov na vedúcich oddelení a manažérov. Ich príjem však nie je podstatne vyšší ako bežných pracovníkov.
Úradne stanovený týždenný pracovný čas je v Spojených štátoch na 40 hodín. Podľa nariadenia vlády sa však za prácu nadčas musí platiť, ak bude príjem zamestnanca pod určitým limitom. Desaťročie bol stanovený na 455 USD (405,74 eura) týždenne. Od decembra vzrastie na 913 USD.
V dvoch súbežných súdnych procesoch v Shermane (štát Texas) žalobcovia odmietajú právo ministerstva práce dávať výnimky pre konkrétne pracovné pozície. Nariadenie poškodí nielen firmy, ale ich tiež prinúti, aby prekvalifikovali funkcie „vedúcich“ oddelení a manažérov na jednoduché pracovné pozície zamestnancov, a tým obmedzili kariérny rast pracovníkov, tak argumentujú právnici žalujúce strany.
Minister práce Thomas Perez oznámil, že vláda bude postupovať proti žalobám energicky, aby „ťažko pracujúci ľudia získali skutočnú šancu, že zo svojho príjmu vyžijú“.

Grendel: Vláda ide urobiť všetko preto, aby sa daň z nehnuteľností zvýšila
Vláda SR ide podľa opozičného poslanca Gábora Grendela urobiť všetko preto, aby sa zvýšila daň z nehnuteľností.

Trump šokoval trhy, oznámil nečakané partnerstvo
Americký prezident Donald Trump šokoval trhy, keď v piatok oznámil partnerstvo medzi americkým oceliarskym koncernom U.S. Steel a japonskou spoločnosťou Nippon Steel.

Budú po schválení rozpočtu voľby? Takéto plány má koalícia, tvrdí Drucker
Tomáš Drucker reagoval na vyhlásenia predstaviteľov opozičného hnutia Slovensko.

Nemecký minister financií vyzýva na seriózne rokovania s USA o clách
Nemecký minister financií Lars Klingbeil vyzval v nedeľu na „seriózne rokovania“ so Spojenými štátmi po tom, čo americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením ciel vo výške 50 % na dovoz z Európskej únie.

Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie až 80 % Slovákov
Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie 80 % Slovákov. Pre dve tretiny ľudí by to bolo síce nepríjemné, ale do istej miery pochopiteľné.