Bolonská prokuratúra požiadala o pozastavenie vyšetrovania B.Erdogana
- 20:21 21.09.2016
- Bologna

Dôvodom bol nedostatok dôkazov.
Bilal Erdogan (35), ktorý si robí doktorát na Univerzite Johnsa Hopkinsa v Bologni, údajne priviezol z Turecka do Talianska ilegálne značné množstvo finančných prostriedkov. V tejto súvislosti bol podozrivý z prania špinavých peňazí.
Vyšetrovanie kauzy sa začalo na základe trestného oznámenia tureckého veľkopodnikateľa Murata Hakana Uzana, ktorý podobne ako jeho otec ušiel v roku 2003 pred zatknutím do zahraničia. Podľa neho sa Bilal Erdogan nezdržiaval v Bologni kvôli štúdiu, ale kvôli organizovaniu ilegálnych obchodov rodiny. Štúdium v Bologni prerušil ešte v roku 2007.
Spomínaný iniciátor vyšetrovania je bratom Cema Uzana - spoluzakladateľa a lídra tureckého pravicovo-populistického subjektu Mladá strana (GP).
Vyšetrujúci sudca v Bologni 20. júla 2016 vyhovel žiadosti tamojšej prokuratúry a predĺžil vyšetrovanie syna tureckého prezidenta. Medzi dôvodmi, ktoré uviedla prokuratúra pre zmenu postoja, figuruje aj fakt, že nemohla vypočuť iniciátora vyšetrovania, vyplýva z informácií tlačovej agentúry APA.
Najvyšší turecký predstaviteľ ešte začiatkom augusta odporučil talianskym sudcom, aby sa namiesto jeho syna venovali radšej potomkom mafiánov. V rozhovore, ktorý turecký prezident poskytol talianskej štátnej televíznej stanici Rai, súčasne upozornil, že vyšetrovanie jeho syna pre podozrenie z prania špinavých peňazí môže ohroziť bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami.
Taliansky premiér Matteo Renzi reagoval na spomínané slová prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí slovami: "V tejto krajine sa sudcovia riadia talianskym právom a ústavou, nie slovami tureckého prezidenta. Hovorí sa tomu právny štát." Predseda talianskej vlády súčasne zdôraznil nezávislosť justície a jej boj proti nezákonnostiam akéhokoľvek typu.

Slovensko v dramatickom súboji porazilo Francúzsko na MS v hokeji 2025
Slováci majú druhý triumf na turnaji.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.