PARLAMENTNÉ ZHROMAŽDENIE: Európske vlády majú dbať na práva detí
- 20:28 21.09.2016
- Brusel/Štrasburg

Ide najmä o otázky, ktoré sa týkajú postavenia detí, vrátane právnych aspektov rodičovstva vyplývajúcich z medzinárodných dohôd o náhradnom materstve.
Návrh odporúčania, ktoré vychádza zo správy belgickej poslankyne zo strany Zelených Petry De Sutterovej, zdôrazňuje, že Výbor ministrov, orgán Rady Európy zložený z ministrov zahraničných vecí 47 členských krajín, by mal pri otázkach vyplývajúcich z medzinárodného súkromného práva spolupracovať s Haagskou konferenciou medzinárodného práva súkromného (HCCH). Ide najmä o otázky, ktoré sa týkajú postavenia detí, vrátane právnych aspektov rodičovstva vyplývajúcich z medzinárodných dohôd o náhradnom materstve.
De Sutterová odporučila, aby v tomto procese a pri prípadnom zrode mnohostrannej zmluvy na báze spolupráce s HCCH bolo zohľadnené aj stanovisko Rady Európy, vrátane stanovísk PZ RE a Európskeho súdu pre ľudské práva.
Parlamentné zhromaždenie Rady Európy bude o tomto návrhu rokovať na svojom budúcom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu v dňoch 10.-14. októbra.
De Sutterová, pôvodne narodená ako muž (Paul De Sutter), je jednou z mála transrodových političiek v Európe. Je profesorkou gynekológie na Univerzite v Gente, kde je šéfkou Kliniky reprodukčnej medicíny. Od svojho vstupu do politiky ako členky strany Zelených vo Flámsku sa zaoberá politickými nariadeniami o náhradnom materstve na národnej aj na európskej úrovni, bojuje za nezávislý klinický výskum vo farmaceutickom priemysle a tiež za práva ľudí z komunity LGBTI.

Slovensko v dramatickom súboji porazilo Francúzsko na MS v hokeji 2025
Slováci majú druhý triumf na turnaji.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.