Plénum posudzuje záväzok znížiť emisie skleníkových plynov

Parížska dohoda bola prijatá 12. decembra 2015. EÚ ju spolu s najvyššími predstaviteľmi členských štátov podpísala na slávnostnej ceremónii 22. apríla 2016 v New Yorku.
Nový dokument má priniesť obrat v boji proti klimatickej zmene, ktorá prostredníctvom globálneho otepľovania mení planétu a prináša extrémy počasia. Dlhodobým cieľom novej dohody je udržanie rastu globálnej teploty pod 2°C v porovnaní s predindustriálnou érou s tým, že sa krajiny budú snažiť o obmedzenie na 1,5°C. Zmenu má priniesť dôrazné znižovanie emisií skleníkových plynov a postupný prechod na nové technológie.
"Prioritou slovenského predsedníctva v Rade EÚ je zabezpečiť, aby Parížsku dohodu do konca roka ratifikovali všetky kľúčové štáty, medzi ktoré patrí aj samotná únia," deklaroval Sólymos. Krok vlády označil za pozitívny signál aj pre ďalšie krajiny a medzinárodné spoločenstvo.
Parížska dohoda nadobudne právoplatnosť, keď najmenej 55 zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy, ktoré celkovo zodpovedajú minimálne za 55 percent globálnych emisií skleníkových plynov, uloží svoje listiny o ratifikácii u depozitára.
Ratifikačné listiny odovzdali už aj USA a Čína. Spolu s nimi dohodu dosiaľ ratifikovalo 27 krajín, ktoré predstavujú 39 percent globálnych emisií. Ďalších 32 krajín, ktoré spolu predstavujú viac ako 20 percent emisií, tak chce urobiť ešte tento rok. Z krajín Európskej únie dosiaľ Parížsku dohodu ratifikovali Maďarsko, Francúzsko a Rakúsko.
"Ak nadobudne platnosť ešte predtým, než by ju stihla ratifikovať Európska únia, tak by sa spolu so svojimi členskými štátmi nemohla podieľať na rozhodovaní o dôležitých otázkach jej implementácie," informovala hovorkyňa rezortu životného prostredia Petra Stano Maťašovská.
Parížska dohoda bola prijatá 12. decembra 2015. EÚ ju spolu s najvyššími predstaviteľmi členských štátov podpísala na slávnostnej ceremónii 22. apríla 2016 v New Yorku.

Hranice Slovenska s Maďarskom a Rakúskom budú opäť prejazdné bez kontrol
Od utorkovej polnoci budú hraničné priechody SR s Maďarskom a Rakúskom opäť prejazdné bez kontrol v súvislosti s prijatými opatreniami na zamedzenie šírenia ochorenia slintačky a krívačky.

Šutaj Eštok: Od polnoci sa zrušia kontroly na hraniciach v súvislosti so SLAK
Kontroly na všetkých hraničných priechodoch s Maďarskom, Rakúskom a Českom budú v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky zrušené od utorkovej polnoci.

Najvyšší súd v prípade vraždy Kuciaka zrušil rozsudok ŠTS
Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka voči obžalovaným Marianovi K. a spol.

Polícia zasahovala proti neonacistickej skupine, toto tvrdí minister
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil zásah bratislavských krajských policajtov proti neonacistickej skupine Valhalla.

V škole napadli pedagóga, na mieste zasahovala polícia
Pedagóga fyzicky a verbálne napadli, došlo aj k vyhrážkam.