VIDEO: Čiliakovu poéziu pokrstili kvapkami vosku z horiacich sviečok

Išlo o symbolické gesto, pretože na uvítaní zbierky Odídem za svetlom autor už nemohol byť prítomný. Zomrel totiž pred štyrmi rokmi a sviečky horeli pri jeho portréte.
„Ondrej Čiliak bol významný slovenský básnik. Okrem toho, že bol plodným básnikom, v našom meste pôsobil aj ako knihovník, bibliograf, novinár a publicista. Hlbokú stopu zanechal v srdciach svojich čitateľov a priateľov, ktorí ho mali radi nielen pre jeho poéziu, ale aj pre jeho veľké srdce. Aj preto sme sa rozhodli podporiť vydanie jeho zbierky básní, ktoré napísal v poslednom období svojho života a pripravoval ich na vydanie. Už to však nestihol. Ondrej si zaslúži, aby jeho poézia naďalej žila a robila nám radosť," povedala vo svojom príhovore primátorka Prievidze Katarína Macháčková. Potom spoločne s manželkou autora Máriou Čiliakovou, uviedli knihu medzi čitateľov.
Na stretnutí odzneli aj verše z novej zbierky, ktoré predniesla Čiliakova spolupútnička, poetka Veronika Hoffmanová. Zaznel aj jeho hlas. Zachovala sa totiž nahrávka z rozhovoru, ktorý poskytol médiám pri príležitosti svojho životného jubilea 60 rokov. Spisovateľ Rudolf Dobiáš v doslove knihy o ústrednej básni napísal: "Báseň Odídem za svetlom, je geniálnym rozlúčkovým epitafom básnika, odchádzajúceho za svetlom -...z vody sa narodím, zaplavím ťa celú, aby sa láska ťažko odievala do plášťa rozlúčky. Koľko som dal z toho mála...?"
Na záver v knihe zhodnotil aj jeho celoživotnú tvorbu. "Ondrej Čiliak je básnik, ktorého verše nielenže zanechajú stopu v pohyblivých pieskoch poézie, ale zostanú vpísané aj do žulového podložia slovenskej literatúry."
Ondrej Čiliak sa narodil 1. septembra 1951 v Novákoch. Väčšinu svojho života však prežil v Prievidzi, kde absolvoval aj základnú a strednú školu. Nadstavbové štúdium knihovníctva úspešne ukončil v Martine. Potom diaľkovo študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracoval ako knihovník, neskôr ako redaktor regionálnych novín v Banskej Bystrici, Trenčíne a Prievidzi. Naposledy bol bibliografom Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi.
Debutoval básnickou zbierkou Ústami spravodlivých (1973). Potom mu vyšli zbierky Podhorské hladiny (1977), Čistá po dotyku (1980), Tváre v zrkadle (1981), Cesta do nežnosti (1981), Aréna (1986), Planetárium (1990), bibliofília Ostré ticho (Márius Maták - 1999), Dobrý vietor (2001) a Hudba zo stromov (2009). Zostavil a napísal personálne bibliografie Humanista z Nedožier, o Vavrincovi Benediktovi z Nedožier, spisovateľov Daniela Heviera, Milana Krausa, Jaroslava Schuta, Antona Baláža a archeologičky Marty Remiašovej. Je tiež autorom učebného textu pre žiakov prievidzských základných a stredných škôl Cesty do minulosti Prievidze.
Zomrel po krátkej a ťažkej chorobe 7. mája 2012 v bojnickej nemocnici.

Richard Müller získal za album Duety dvojnásobnú platinovú platňu
Legenda slovenskej a českej hudobnej scény Richard Müller má na konte ďalší úspech.

Víťazom piesňovej súťaže Eurovízia sa stal rakúsky spevák JJ
Víťazom 69. ročníka finále piesňovej súťaže Eurovízia za rok 2025 sa stal rakúsky spevák JJ s popovo opernou skladbou „Wasted Love“.

Populárny herec a držiteľ štyroch Českých levov Oldřich Kaiser má 70 rokov
Ťažký týždeň referenta Kubrta, skúška z dejepisu a z priebehu Nežnej revolúcie, poučovanie pubertálneho chlapca – to sú scénky, ktoré vďaka dvojici Oldřich Kaiser a Jiří Lábus doslova zľudoveli.

Saudek: Mám veľmi rád Slovensko, Slovenky sú najkrásnejšie na svete
Milovníci fotografií Jana Saudka zaplnili v utorok podvečer Stredoeurópsky dom fotografie v Bratislave, kde slávnostne otvorili výstavu Jan Saudek 90, prezentujúcej výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca.

Začína sa piesňová súťaž Eurovízia, favoritom je Švédsko
Vo švajčiarskom Bazileji sa v utorok začne piesňová súťaž Eurovízia.