Berlín si pripomína 50. výročie príhovoru J. F. Kennedyho
- 15:57 26.06.2013
- BERLÍN

Berlín si v stredu pripomína 50. výročie slávneho príhovoru vtedajšieho amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho počas studenej vojny pri Brandenburskej bráne, keď na podporu rozdeleného mesta povedal "Ja som Berlínčan (Ich bin ein Berliner)".
Egon Bahr, v tom čase poradca primátora Západného Berlína, na stredajšej slávnosti povedal, že Kennedyho výrok "Ja som Berlínčan" vyvolal "búrlivý potlesk", pretože povzbudil nádeje Berlínčanov. "Po tomto vyjadrení sme vedeli, že sa môžeme cítiť bezpečne," povedal.
V Berlíne vystúpil 20. júna aj prezident Barack Obama. Bola to jeho prvá návšteva Nemecka vo funkcii prezidenta. V Berlíne bol naposledy ešte počas predvolebnej kampane v roku 2008.
Pred Brandenburskou bránou v roku 1987 vystúpil aj prezident Ronald Reagan, ktorý vyzval sovietskeho lídra Michaila Gorbačova na jej otvorenie a zbúranie Berlínskeho múra.

Jermak: Ak Putin do Istanbulu nepríde, znamená to, že Moskva nechce mier
Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak očakáva, že sa ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok zúčastní na rokovaniach v Istanbule.

Ruská stíhačka narušila estónsky vzdušný priestor
Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

Zelenskyj: Ukrajina je pripravená na akýkoľvek formát rokovaní s Ruskom
Povedal to v stredu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Nebezpečný podvod na Messengeri a WhatsApp: Mnohí už takto prišli o peniaze
Polícia varuje pred novým typom podvodu.

Slovensko v dramatickom súboji porazilo Francúzsko na MS v hokeji 2025
Slováci majú druhý triumf na turnaji.